І за того хлопця. Як українці оплачують потреби Л/ДНР

  11 Травня, 2016 12:12
  Мільярдні збитки від безкоштовних поставок енергоресурсів на окуповані території намагаються компенсувати за рахунок простих українців

  Вісім мільйонів сімей – за попередніми прогнозами Мінсоцполітики саме стільки українців будуть не в змозі оплачувати нові платіжки за комунальні послуги і звернуться за субсидіями.

  Водночас нинішнє підвищення тарифів ЖКГ не останнє – у вересні вчергове відчутно подорожчає електроенергія: до 71,40 грн за 100 кВт/год і 129 грн за споживання понад 100 кВт/год.

  Уряд пояснює таку тарифну політику тим, що для реформування ЖКГ необхідно привести тарифи до економічно обґрунтованих.

  Крім того, МВФ, який є основним кредитором України, озвучив низку рекомендацій для продовження кредитування, зокрема й підвищення тарифів на комунальні послуги для населення.

  Однак є ще одна причина, яка ніде не озвучується: якимось чином потрібно компенсувати мільярдні збитки держбюджету від поставок енергоресурсів на непідконтрольні території, оскільки там за них ніхто не платить. І тут в нагоді стали рекомендації МВФ.

  У результаті з урахуванням газу, який подорожчав до 6879 грн 1 тис. кубометрів, оплата комуналки для українців стає справжньою розкішшю. Проте не для всіх. Подорожчання не відчують близько трьох мільйонів наших співгромадян, які живуть на окупованих територіях.

  Повноцінно користуючись комунальними послугами, за українськими платіжками вони не розраховуються. А якщо Україні й вдається щось вибити, то лише третину від вартості енергоресурсів, які туди поставляються .

  Україна поставила на окуповані території електроенергії на 21 млрд гривень і не отримала ані копійки оплати.

  «Щомісяця на неконтрольовану сторону надходить з контрольованої території електроенергія вартістю близько 140-150 млн гривень, – стверджує гендиректор «Луганського енергетичного об'єднання» Володимир Грицай. – Те, що ми там ціною величезних зусиль можемо збирати, і збираємо, – це близько 50 млн гривень на місяць».

  Виходячи з цих цифр, проведемо простий підрахунок: якщо тільки окупована частина Луганської області щомісяця безкоштовно отримує електрики на 100 млн гривень, то за рік фінансові втрати складуть близько 1,2 млрд гривень. І це лише мала частина збитків.

  Природно, цю «дірку» потрібно чимось закривати, і підвищення тарифів – поки єдиний інструмент, який використовується українським урядом. По суті, втрати держбюджету компенсують українці, сплачуючи за себе і за того хлопця на окупованих територіях.

  За чий рахунок банкет

  Зростання цін на комуналку супроводжувало українців увесь минулий рік. Дорожчало все – світло, вода, газ, опалення. Кількість сімей, які не в змозі оплачувати рахунки, стрімко зростає: за даними Держстату, початок 2016 року ознаменувався заборгованістю населення з оплати ЖКГ у розмірі 10,774 млрд гривень.

  Своєю чергою, у Мінсоцполітики підрахували, що в 2014 році за субсидією звернулись 739 тисяч сімей. У 2015 році субсидію отримували вже 5,5 млн сімей, а цього року їх кількість збільшиться ще приблизно на три мільйони.

  Окупована частина Луганської області щомісяця безкоштовно отримує електрики на 100 млн гривень.

  У міністерстві заспокоюють тим, що в бюджеті передбачено 35 млрд гривень на субсидії (у минулому році було 24 млрд), і що ця сума може бути збільшена ще на 5 млрд.

  Однак експерти попереджають, що таку суму зберуть лише за умови урізання фінансування інших програм. Досвід показує, що кошти, яких бракує, зазвичай знаходять за рахунок скорочення соціальних програм. Власне, цим шляхом і пішли, скасувавши пільги на оплату ЖКГ для тих, хто оформить субсидію.

  А тепер зіставимо цей період різкого зростання тарифів з ситуацією на непідконтрольних територіях. Рівно рік тому, навесні 2015-го тодішній міністр енергетики Володимир Демчишин заявляв, що лише за період з вересня 2014 року по березень 2015 року Україна поставила на окуповані території 1,5 млрд кубометрів газу загальною вартістю близько 9 млрд гривень, не отримавши ані копійки оплати .

  Підсумовуючи всі втрати, він уточнив: «За останні сім-вісім місяців ми поставили електрику і газ в зону АТО і не отримали за це гроші, а вартість усього цього понад мільярд доларів».

  Водночас міністр підтвердив, що Україна продовжує поставляти енергоресурси – фактично безкоштовно. Втішав лише тим, що обсяги незначні.

  Проте навіть ці «незначні» обсяги вилилися в цілком значну суму боргів псевдореспублік. За найостаннішими даними Міненергетики, за станом на кінець квітня 2016-го Україна поставила на окуповані території електроенергії на 21 млрд гривень і не отримала ані копійки оплати.

  Тарифи ЖКГ на окупованих територіях набагато нижчі, ніж в інших областях України.

  Додайте до цього 34 млрд соцвиплат жителям окупованої частини Донбасу, які, за словами екс-представника України в Тристоронній контактній групі на переговорах у Мінську Романа Безсмертного, «пішли невідомо куди, в діру».

  У підсумку маємо річне фінансування бойовиків на суму в 55 млрд гривень – практично бюджет Міноборони на увесь 2016 рік. І як не парадоксально, ці фінансові вливання лиш підсилюють сепаратистські настрої на Донбасі, а не прищеплюють любов до України, як про це говорять противники енергоблокади.

  За рахунок дармових ресурсів, що поставляються Україною, тарифи ЖКГ у псевдореспубліках на третину, а то й на половину нижче, ніж у всій країні, що жителів окупованих територій дуже радує. Україна дає їм ще один аргумент на користь того, що жити в «республіках» дешевше і краще.

  Наші люди

  Золота для ЖКГ окупованих територій пора почалася в листопаді 2014-го із заяви тодішнього прем'єра Арсенія Яценюка про те, що на Донбас поставлятимуть енергоресурси навіть з урахуванням того, що за них ніхто не платить.

  «Це наші території і наші люди», – заявив він, коментуючи борг непідконтрольних територій за спожиті ресурси на мільярд доларів.

  По суті, це був прямий сигнал: не хочете – не платіть, все одно буде вам світло, газ і вода. А українське Міністерство регіонального розвитку заборонило нарахування пені за прострочені комунальні платежі на окупованих територіях.

  Підвищення тарифів необхідне для компенсації мільярдних збитків держбюджету від поставок енергоресурсів на непідконтрольні території.

  В цей же час інші наші території та інших наших людей готували до кількох хвиль подорожчання комунальних платежів на період з 2015 до 2017 року.

  Таким чином, інтереси Яценюка та інтереси терористів співпали: бойовиків радували безкоштовні поставки енергоресурсів, а прем'єр завжди міг послатися на те, що країна вкладає мільярди у жителів Донбасу, тому ні про яке підвищення соцстандартів для більшості українців мови бути не може.

  Унаслідок такої політики склалася ситуація, коли тарифи ЖКГ на окупованих територіях стали набагато нижчими, ніж в інших областях України. При цьому ватажки псевдореспублік ввели мораторій на підвищення цін на комунальні послуги, стримуючи їх на мінімально можливому рівні.

  Дисбаланс між платежами на вільних і захоплених територіях виглядає так. Опалення для українців коштує 645,32 грн за 1 Гкал у будинках з лічильниками або 17,07 грн за кв. метр за відсутності лічильників. Гаряча вода – 41,13 грн за кубометр. Світло – з вересня – 71,40 грн за 100 кВт/год.

  Жителям окупованих територій приходять зовсім інші рахунки. У квитанціях ціни вказані в рублях, але в перерахунку на гривні виглядають приблизно так: опалення до 300 грн за 1 Гкал або 8 грн/кв. метр. Гаряча вода – 17,58 грн за кубометр. Світло – 30,84 за 100 кВт/год.

  Як бачимо, все щонайменше удвічі дешевше, ніж в Україні, про що постійно повідомляють сепаратистські ЗМІ, забуваючи згадати про те, що такий добробут будується на неоплачених українських поставках.

  Таким чином, за рахунок України нова «влада» на Донбасі заробляє собі авторитет серед населення: ми про вас піклуємося, тарифи не підвищуємо, не те, що в Україні – там три шкури за комуналку деруть. Ви туди хочете?

  При цьому основний аргумент противників енергетичної блокади Донбасу – населення окупованих територій озлобиться на Україну. Чомусь до уваги не беруть те, що в разі теоретичного повернення української влади на Донбас, населення озлобить саме підвищення тарифів до рівня діючих по країні, оскільки при бойовиках вони були вдвічі нижчими.

  Атракціон щедрості

  Зараз комунальники окупованої частини Донбасу рапортують про 60%-ні збори за послуги ЖКГ. Однак практично всі ці кошти залишаються на непідконтрольних територіях – українським виробникам енергії вказана оплата не надходить.

  Втім, якщо уявити, що сепаратисти несподівано вирішать розрахуватися за боргами, то навіть якщо населення оплатить 100% рахунків за спожиті послуги, грошей не вистачить – платять-бо вони за тарифами, які вдвічі менші від діючих в Україні.

  Світло і вода продовжують справно й безкоштовно надходити на непідконтрольні території.

  Логічні в цьому випадку спроби припинити енергопостачання і подачу води були невдалими – мовляв, там же наші люди і наші підприємства. Вдалося лише припинити поставки газу, як стверджують у Міненерго.

  Водночас у «Луганському енергетичному об'єднанні» запевняють, що на неплатників окупованих районів вплинути не можуть і відключати їх немає можливості. Тому відключають тих, кого можуть дістати на підконтрольних Україні територіях.

  Наприклад, 28 квітня від електрики відключили одне з місць дислокації українських військових у Сєвєродонецьку за борг розміром 1,7 млн гривень, мотивуючи це тим, що без оплати електроенергію поставляти не можуть. Хоча щодо окупованих територій цей принцип чомусь не діє.

  Разом з тим, на переговорах у Мінську на словах бойовики визнали, що заборгували Україні. І навіть погодилися, що ці борги потрібно погашати. Принаймні, так запевняє Дарка Оліфер, прес-секретар задіяного у переговорах Леоніда Кучми.

  Однак наразі мова йде лише про спожиту воду, гарантом розрахунків за яку нібито має виступити Росія. За іншими багатомільярдними позиціями поки тиша і жодних перспектив.

  У той же час світло і вода продовжують справно та безкоштовно надходити на непідконтрольні території. Хоча у знеструмлених і зневоднених окупованих містах прогнозовано піднялася б хвиля невдоволення керівництвом Л/ДНР, як це було за часів голодних бунтів. Їжу тоді вимагали не в України, а у ватажків бойовиків Захарченка та Плотницького.

  І це вже не кажучи про те, що безкоштовні енергоресурси є прямим фінансуванням терористів. Адже вони отримують електроенергію безкоштовно, а з населення плату беруть, поповнюючи свої бюджети.

  Проте замість того, щоб зробити енергетичну блокаду ще одним елементом тиску на бойовиків, український уряд вважає за краще компенсувати фінансові втрати від енергетичної підтримки окупованих територій за рахунок решти населення країни.

  Навесні наступного року гряде ще одне подорожчання, і електрика для українців коштуватиме ще дорожче: 90 грн за 100 кВт/год і 168 грн при споживанні понад 100 кВт/год. А от жителі окупованих територій і далі платитимуть своїм комунальникам втричі менше.

  Теги : АТО газ демчишин Донбас МВФ Арсеній Яценюк поставки бюджет жкг Мінсоцполітики тарифи на газ тарифи жкг
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів