Гроші на вітер?

  17 Червня, 2015 18:38
  Вам до 35 років і ви вважаєте, що про розмір пенсії думати рано. Тоді як щодо того, що на старості років ви взагалі можете залишитися без пенсійних виплат?

  Втім, можливий і зворотний варіант – отримувати на заслуженому відпочинку до 80% зарплати. Сума від держави, на яку ви зможете розраховувати, багато в чому буде залежати від того, у якому напрямку зараз піде пенсійна реформа. Її старт призначений на січень 2017 року.

  Сьогодні в Україні 12,3 млн пенсіонерів, і постійний головний біль держави – з яких грошей виплачувати їм пенсії.

  Попри те, що формально рівень дефіциту з року в рік знижується, вишукувати гроші стає все складніше навіть на мінімальні пенсії, які цього року становлять 949 грн 

  За січень-травень цього року Пенсійний фонд України (ПФУ) зміг заробити 6,41млрд грн, але щоб виплатити всі належні пенсії, з держбюджету довелося взяти ще 38,9 млрд, а прогнозований дефіцит Пенсійного фонду цього року становитиме 19 млрд грн.

  Попри те, що формально рівень дефіциту з року в рік знижується, вишукувати гроші стає все складніше навіть на мінімальні пенсії, які цього року становлять 949 грн. Тому в уряді знову згадали про пенсійну реформу, питання про яку піднімається регулярно вже 12 років.

  «Економічні та соціальні проблеми настільки притиснули нас, що ми змушені вирішувати цю проблему, – пояснює голова Комітету підприємців ринку фінпослуг при Торгово-промисловій палаті України Олег Лиховид. – З 80-90-х років інші країни поступово почали переходити на накопичувальну пенсійну систему, і нам нікуди діватися, ми змушені її організовувати».

  Нинішня пенсійна система називається солідарна – ви платите людям, які вже на пенсії. Коли ви вийдете на заслужений відпочинок, вам повинні будуть платити ті, хто на той момент працюватиме.

  Накопичувальна ж система передбачає, що певний відсоток з кожної зарплатні йде на ваш персональний рахунок. Це й має забезпечити в майбутньому стабільні щомісячні виплати після виходу на пенсію додатково до гарантованої державою пенсії із солідарної системи.

  Ідеальна картинка 

  Ініційований Кабміном законопроект № 2767 передбачає, що в 2017 році з зарплатні кожного працівника, не старшого 35 років, в обов'язковому порядку будуть відраховувати відсоток в накопичувальну систему.

  У перший рік це буде 2% від заробленого з подальшим щорічним зростанням аж до 7%. Гроші підуть у спеціально створений Накопичувальний фонд, адмініструванням надходження коштів опікуватиметься ПФУ.

  Всі особисті накопичення стануть власністю людини, їх можна буде передавати у спадок або використовувати в надзвичайних ситуаціях, наприклад, для термінового дорогого лікування.

  Увесь цей капітал сконцентрується у банку-зберігачі, а інвестувати ці гроші будуть три обрані на конкурсній основі компанії.

  Майбутній пенсіонер у режимі онлайн зможе спостерігати за станом свого рахунку, а діяльність інвесткомпаній проконтролюють Нацкомісія з цінних паперів, Держслужба фінмоніторингу, Нацбанк, ПФУ та банк-зберігач.

  Після накопичення коштів на особистому рахунку ПФУ переводитиме їх у обрану пенсіонером страхову кампанію. Далі грошима керує вже страховик. Він і розраховує розмір щомісячних виплат.

  Всі особисті накопичення стануть власністю людини, їх можна буде передавати у спадок або використовувати в надзвичайних ситуаціях, наприклад, для термінового дорогого лікування.

  Передбачається, що у виграші залишаться всі. Для країни це стане джерелом «довгих грошей», які можна вкласти в економіку, замість вишукувати можливість кредитування за кордоном. А роботодавці зможуть платити менший податок.

  «Сьогодні кожен працюючий українець утримує одного пенсіонера – це один з найвищих показників у світі, – говорить гендиректор Української федерації убезпечення Галина Третьякова. – За такого показника доводиться відраховувати до 40% заробленого, щоб людина отримувала пенсію на рівні до 50% своєї зарплатні. У накопичувальній системі цей показник становить 12-14%».

  В уряді малюють райдужні перспективи від нововведення: у солідарній системі людина отримує пенсію в середньому 45-50% від зарплатні, а накопичувальна система додасть до цих грошей ще близько 15%.

  Разом з тим, в Кабміні обіцяють зберігати і примножувати ці накопичення. На одному із засідань уряду Арсеній Яценюк запевнив, що держава гарантує збереження і примноження накопичень, оскільки їх буде вкладено в українську економіку.

  Згодом передбачається ввести й третій рівень пенсійної системи – добровільну участь у недержавних пенсійних фондах (НПФ), які вже не перший рік працюють в Україні. Участь у них – це додаткові 10-15% до пенсії.

  Однак, попри всі теоретичні плюси нововведення, існують і досить вагомі мінуси.

  Ризикована справа

  Основні загрози нової пенсійної системи визначив профільний парламентський Комітет з питань соцполітики – насамперед, це подальше погіршення фінансового стану ПФУ.

  Справа в тому, що частину пенсійних внесків, які сьогодні надходять до ПФУ, держава просто направить до новоствореного Накопичувального фонду.

  Нововведення потребуватиме створення величезної бюрократичної машини – Накопичувального фонду, а це чималі витрати на утримання

  Це неминуче призведе до недостачі коштів у діючій пенсійній системі, і фінансову пробоїну доведеться латати за рахунок держбюджету, інакше платити гарантовані державою пенсії буде просто нічим.

  Крім того, нововведення потребуватиме створення величезної бюрократичної машини – Накопичувального фонду, а це чималі витрати на утримання.

  Наприклад, у системі ПФУ сьогодні працюють 32 тисячі співробітників. А загальні витрати на утримання апарату фонду складуть цього року понад 2 млрд грн.

  Не все гаразд і з термінами старту накопичувальної системи – 1 січня 2017 року. Експерти радять відштовхуватися не від дати, а від стану економіки.

  Вдалий момент для переходу до накопичувальної системи був прописаний ще в 2003-му в Законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Робити це можна за двох обов'язкових умов: зростання економіки щонайменше на 2% в рік протягом двох років і бездефіцитності ПФУ.

  Жодна з цих умов наразі не працює – ми маємо падіння економіки майже на 7% в 2014-му і 9% в 2015-му, а також багатомільярдний дефіцит ПФУ.

  З приводу своєчасності введення накопичувальної системи скептично налаштовані й експерти Головного юридичного управління парламенту.

  Загалом вони підтримують нововведення, але застерігають від поспішних рішень.

  «Процес має розпочатися тільки після зростання економіки в Україні, що дасть можливість ефективного розміщення й використання коштів накопичувальної пенсійної системи. Оскільки інакше зібрані кошти не дадуть бажаного для нормального функціонування цієї системи прибутку, що призведе до дискредитації самої ідеї такого страхування».

  Але найголовніша проблема – як зберегти кошти. Швидке зростання інфляції неминуче призведе до знецінення накопичень в умовах фінансової нестабільності та кризового стану економіки.

  UA1 підрахував, що мінімальна пенсія в 2013 році в перерахунку на тверду валюту становила близько 119 доларів. А зараз, попри номінальне зростання в гривнях, вона дорівнює 47 доларів – це нижче рівня 2005 року, коли пенсіонери отримували мінімум 66 доларів.

  Істотно захистити заощадження шляхом їх інвестування досить складно – ринок цінних паперів в Україні на сьогодні не розвинений, і вкладати гроші просто нема куди.

  «Однак, за перший рік роботи накопичувальної системи ми отримаємо 6 млрд грн і побачимо, як інфляція почне падати просто на очах, – прогнозує Лиховид. – Крім того, понад 50 НПФ зараз працюють успішно та показують прибуток своїх інвестицій навіть за наших надзвичайних умов».

  Швидке зростання інфляції неминуче призведе до знецінення накопичень в умовах фінансової нестабільності та кризового стану економіки

  Проте якісь гарантії у людей мають бути, але на законодавчому рівні вони не прописані.

  «Не передбачено механізми збереження накопичень, такі, як створення фондів їх гарантування або страхування накопичених сум. Єдиною умовою збереження накопичень є забезпечення «належного нагляду» державними органами», – таким є висновок профільного парламентського комітету.

  Окрім усього іншого, людей просто ставлять перед фактом: через два роки частина вашої зарплатні піде до Накопичувального фонду для вашого ж блага.

  «Згодна, в цю систему дійсно заганяють батогом, – говорить Третьякова. – Але є й пряник – це ваші 2%, якими ви особисто зможете розпорядитися, обравши свого оператора пенсійних накопичень».

  Поки ж в українців, як і раніше, не так багато шансів зібрати щось на старість: банківські депозити, які можна втратити у будь-який момент; НПФ, які до 50% коштів також розміщують в банках, або самостійні накопичення у валюті та коштовностях.

  «Дійсно, є ризики, але вони є скрізь, – говорить Третьякова. – Вкласти у валюту та коштовності, які вкрадуть? У банк, який лопне? А тут є шанс, що система все-таки запрацює».

  Теги : Арсеній Яценюк пенсійна реформа пенсійний фонд
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів