Головний біль Порошенка: прокуратура, яку потрібно мирити

  24 Липня, 2015 12:07
  Останні кілька тижнів прокуратура залишається одним із головних джерел новин і скандалів в українському інформаційному просторі. Після Революції Гідності в країні змінилося вже три Генеральних прокурори, однак прогресу в реформуванні відомства поки немає
  Прес-служба Президента України

  Ситуація дійшла до протистояння всередині самої структури, яке стало надбанням громадськості та змусило втрутитися в ситуацію особисто президента Петра Порошенка. Прокурорські війни розгорнулися на тлі старту конкурсу на вакансії керівників місцевих прокуратур – першого заходу довгоочікуваної реформи відомства, яку постійно відкладали.

  UA1 з'ясовував, чи є шанси на реальні зміни в прокуратурі при нинішньому керівництві, чи стара система зможе успішно протистояти всім спробам впровадження новацій.

  Проблемна прокуратура

  З усіх органів державної влади, підконтрольних президенту, прокуратура стає основним "головним болем" Петра Порошенка. За півтора роки ГПУ не особливо просунулася в питанні розслідування розстрілу Майдану, злочинів команди колишнього президента Віктора Януковича, конфіскації їхнього майна, боротьбі з корупцією.

  Генпрокурор Шокін яскраво починав – зі справи проти одного з лідерів Партії регіонів Олександра Єфремова, але реальних результатів країна так і не дочекалася. З одіозних особистостей нікого у в'язницю так і не посадили, Клюєв втік, судді Печерського суду продовжують судити – і ось вже за відставку Шокіна збирають підписи у Верховній Раді.

  Розгорнувши внутрішню боротьбу в самому відомстві, ГПУ зуміло зіпсувати навіть своє головне досягнення за весь час нової влади – упіймання на гарячому високих чинів прокуратури.

  Внутрішні розборки

  Під керівництвом "нової команди" у Генеральній прокуратурі – заступників Генпрокурора Давида Сакварелідзе і Віталія Касько – було проведено розслідування та спецоперація із затримання заступника голови головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна та заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.

  Вдосталь насолодитися першим тріумфом у боротьбі з корупцією країна не встигла. Стара система повстала проти атаки на своїх людей.

  Прокурорів затримали за підозрою в отриманні хабара у розмірі 150 тисяч доларів. У результаті обшуків у них було виявлено готівкові кошти на суму близько 500 тисяч доларів і коштовності.

  Настільки гучного затримання в Україні ще не було, проте вдосталь насолодитися першим тріумфом у боротьбі з корупцією країна не встигла. Стара система повстала проти атаки на своїх людей.

  Затримання прокурорів проходило в той час, коли Генеральний прокурор Віктор Шокін перебував у відпустці, а його обов'язки виконував перший заступник Володимир Гузир.

  Гузир про підготовку операції нічого не знав, що призвело до конфлікту всередині відомства. Заарештованих Шапакіна і Корнійця пов'язують з Гузирем давні добрі відносини, їх називають "людьми Шокіна і Гузиря". Шапакін отримав свою посаду з приходом Гузиря в ГПУ, а Корнієць – ще при генпрокурорі Віталії Яремі.

  "Стара команда" намагалася отримати дозвіл на обшук у слідчих і прокурорів, які розслідували справу Шапакіна та Корнійця. На що "молоді" відповіли установкою веб-камери навпроти кімнати у Генпрокуратурі, де містилися речові докази по даній справі.

  За даними різних джерел Гузир навіть порушив кримінальну справу проти Сакварелідзе за порушення при затриманні прокурорів, але в ситуацію вперше втрутився президент. Для припинення скандалу, який набирав популярності в пресі та суспільстві, Петро Порошенко провів зустріч з Гузирем і Сакварелідзе, на якій похвалив ГПУ за затримання прокурорів-хабарників і заявив, що бере цю справу під особистий контроль.

  Після зустрічі у президента Гузир заявив, що у нього немає конфлікту з Сакварелідзе, проти якого ніколи не було жодних кримінальних справ, а службова перевірка не виявила порушень під час затримання прокурорів.

  Однак через тиждень "стара команда" ГПУ знову перейнялася порятунком своїх товаришів. Кримінальну справу було порушено стосовно слідчих, які ініціювали обшуки у Шапакіна і Корнійця.

  Заступник генпрокурора Віталій Касько публічно заявив про тиск на слідчих і процесуальних прокурорів, які брали участь у гучній операції, з боку заступників генпрокурора Гузиря та Юрія Столярчука.

  Касько обурився, що Шапакіна і Корнійця досі не звільнено з органів прокуратури, натомість Гузир лише тимчасово усунув їх за "ганебний вчинок". Заступник генпрокурора був упевнений, що справу проти так званих "діамантових прокурорів" хочуть розвалити. "Стара команда" навіть намагалася отримати дозвіл на обшук у слідчих і прокурорів, які розслідували справу Шапакіна і Корнійця. На що "молоді" відповіли установкою веб-камери навпроти кімнати в Генпрокуратурі, де містилися речові докази у цій справі.

  Ганьбу ГПУ знову довелося зупиняти Порошенку. Цього разу він провів зустріч із Шокіним і Сакварелідзе, яка закінчилася публічним підписанням змін до закону "Про прокуратуру", прийнятих Верховною Радою. Глава держави знову вдався до особистого втручання для "збереження власного обличчя" (все-таки ГПУ – його зона відповідальності) та примирення сторін. Але от чи надовго?

  Очікуваний конфлікт

  Після зустрічі у Порошенка Сакварелідзе заявив, що Шокін особистим указом закрив усі провадження стосовно слідчих і прокурорів, які брали участь у спецоперації проти Шапакіна і Корнійця.

  Одним із напрямків реформи було створення в ГПУ управління з розслідування злочинів, скоєних прокурорами, – так званої Генеральної інспекції.

  За словами заступника генпрокурора, на даний момент у нього з Шокіним немає конфлікту, який би унеможливив їх подальшу спільну роботу. Поряд з тим, Касько підтвердив, що з Шокіним у нього конфлікту немає, а з Гузирем і Столярчуком є.

  В принципі, зіткнення двох підходів усередині прокуратури було неминучим. Певною мірою – це зіткнення епох. Шокін, Гузир, Столярчук почали працювати в органах прокуратури ще в 80-х роках минулого століття. По суті, вони й формували систему української прокуратури, яка проіснувала в країні 24 роки, вони – її невід'ємна частина.

  Касько і Сакварелідзе – люди в прокуратурі зовсім нові, які прийшли зі сторони. Природно, що стара система почала протистояти й огризатися після перших наступів на неї.

  Затримання Шапакіна і Корнійця – перші результати реформи прокуратури, розроблюваної Сакварелідзе. Одним із її напрямків було створення в ГПУ управління з розслідування злочинів, скоєних прокурорами, – так званої Генеральної інспекції. Слідчими діями в цьому управлінні керує Сакварелідзе, а процесуальним керівництвом – Касько. Розслідуванням проти "діамантових прокурорів" займалося саме це нове управління.

  Після останньої зустрічі з Порошенком Сакварелідзе заявив, що президент запевнив його у повній підтримці роботи Генеральної інспекції. Заступник генпрокурора стверджує, що очікував внутрішнього опору з боку системи, але й перші успіхи нової структури, на його думку, не можна не помітити.

  Протистояння не завершено

  Юрист, експерт реанімаційного пакету реформ Олександр Банчук впевнений, що скандали між "старою" і "новою" командою в ГПУ будуть постійно виникати і в майбутньому.

  "Потрібно просто вирішити одне питання – куди ми рухаємося: консервуємо ситуацію, як вона є зараз, або очищаємося. При затриманні кожного наступного високопоставленого чиновника буде такий ступор. Нормальна система так функціонувати не може", – зазначив він у розмові з UA1.

  Ефект від втручання президента Банчук назвав тимчасовим: "Ситуація така, що просто дали таблетку від головного болю, але причину не усунули".

  Депутат Верховної Ради від фракції "Самопоміч", юрист Олена Сотник вважає, що Порошенко не зможе постійно виступати примирителем між людьми, які працюють в одній системі.

  "Мені здається, що настане критичний момент, коли президенту доведеться вибирати. Або прибирати стару верхівку (в прокуратурі), визнаючи, що ми йдемо шляхом, коли незалежно від посад і наближеності до керівництва, у разі скоєння злочину людину буде покарано. Або вибирати метод точкових, вибіркових рішень, які кардинальних змін не принесуть", – зазначила депутат у коментарі UA1.

  На думку Сотник, старі кадри вже ніколи не зможуть прийняти нових підходів, у зв'язку з чим конфлікти всередині Генпрокуратури неминучі.

  "У людей абсолютно різні бачення й цілі, ужитися разом неможливо. Для досягнення результатів потрібно давати хлопцям ("молодій команді") мандат на радикальні рішення", – резюмувала Сотник.

  Майбутнє Шокіна

  Про наближення відставки нинішнього Генпрокурора зараз не говорить тільки ледачий. Чутки приписують Шокіну важку хворобу, хоча сам Віктор Миколайович нещодавно заявив, що нічим не хворіє, а лиш побоюється замаху на своє життя "через активну антикорупційну діяльність".

  В останні дні Шокін особливо активний – заявляє про подання на зняття недоторканності та притягнення до кримінальної відповідальності чергового народного депутата, бореться з корупцією в Центрі оцінювання якості освіти, пропонує створити молодіжну прокуратуру.

  У Шокіна є шанс виступити своєрідним буфером, громовідводом для всього негативу, який збирає на собі ГПУ, поки Сакварелідзе і його команда реформуватимуть відомство.

  Депутати тим часом збирають підписи за відставку Генпрокурора, хоча поки їх не вистачає навіть для внесення питання на розгляд до зали, не кажучи вже про проведення результативного голосування.

  Сотник констатує, що без рішення президента провести відставку Шокіна буде проблематично, до того ж необхідно розуміти, хто його замінить.

  Олександр Банчук, у свою чергу, вважає, що звільнення Шокіна зараз не вигідне Порошенку, адже фактично це буде визнанням помилки глави держави.

  "Будь-яке рішення питання c Генпрокурором буде розглядатися, як мінус президенту. Вийде, що він помилився з Яремою, тепер помилився з Шокіним. Ще раз визнавати, що кадрове рішення не відповідає викликам суспільства, ніхто не хоче", – вважає експерт.

  Тим часом у Шокіна є шанс виступити своєрідним буфером, громовідводом для всього негативу, який збирає на собі ГПУ, поки Сакварелідзе і його команда будуть проводити реформи відомства, отримавши таким чином можливість повністю сконцентруватися на цьому.

  Сакварелідзе називають також головним претендентом на посаду нового Генерального прокурора, проте сам експат від такої перспективи всіляко відхрещується, підкреслюючи, що не збирається очолювати ГПУ, на чолі якої має знаходитися тільки українець.

  Втім Банчук впевнений, що Шокін ніяк не зможе змінити діючу систему в прокуратурі, або позитивно вплинути на неї – "як діти не можуть піти проти своїх батьків, так і він не може піти проти системи, яка його виховала, в якій він працював усе життя".

  При цьому Олена Сотник нагадує, що конфліктна ситуація в прокуратурі була розв'язана не так Шокіним, скільки його заступниками – Гузирем і Сліпенчуком.

  "Якщо Шокін хоче показати, що він готовий до змін, він має цих людей звільнити. Тоді можна буде говорити про те, що є якась воля у Генпрокуратури до змін. Але поки ми бачимо, що він зберігає старі кадри і спирається на них", – підкреслила депутат.

  Наразі процес реформи прокуратури тільки запущений і знаходиться на початковому етапі. Законодавчі зміни розроблено й прийнято, але в реалізації більшості положень реформи діє перехідний період, за час якого планується оновити особовий склад і очистити систему від небажаних елементів.

  Відкритий конкурс на вакансії керівників місцевих прокуратур стартував 20 липня, про затримання нових прокурорів-хабарників ГПУ повідомляє мало не кожен день, своєї черги чекає система самоврядування прокурорів, рада прокурорів, конференція прокурорів.

  Звичайно, темпи реформи поки не вражають, і, природно, що при заміні людей на майже 2,5 тисячі посад буде протидія і опір системи. У такій ситуації владі важливо нарешті продемонструвати наявність реальної волі до проведення реформ і готовність жорстко присікати саботаж змін. Адже перехідні періоди не можуть тривати вічно.

  Теги : реформи ГПУ шокін Порошенко володимир гузир сакварелідзе Володимир Шапакін Олександр Корнієць Віталій Касько Юрій Столярчук
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів