Дорогі ви наші. Як лікувати крадіїв підвищеними зарплатами

  15 Червня, 2016 17:03
  В уряді знайшли дієвий метод суворої боротьби з корупцією серед чиновників – їм підвищать зарплату в кілька разів, наблизивши її до європейського рівня

  59 мільйонів гривень – це річна матеріальна допомога на дитину для 19 тисяч 667 матерів-одиначок. Або тримісячний курс лікування від вірусу гепатиту С, що стрімко поширюється Україною, для 2 600 чоловік.

  Ще це курс тижневого перебування в онкологічному відділенні інтенсивної терапії для 1 685 дітей з усієї України в лікарні «Охматдит». А також повний курс лікування для 1 475 осіб, хворих на мультирезистентний туберкульоз, який важко піддається лікуванню та від якого щороку помирають 5 тисяч українців.

  А ще 59 млн гривень – це збільшена на 280% зарплата для 450 народних депутатів. У стінах парламенту таке вкладання бюджетних грошей, очевидно, вважають більш вигідним, оскільки оклад нардепів було підвищено з 6 тис. 109 грн до 17 тис. 425 грн, а загальне фінансування парламенту збільшено на 238 млн грн – з 695 млн грн до 933 млн грн.

  Для прикладу, це річне фінансування програми підтримки масового спорту в країні або ж вартість реконструкції Херсонського аеропорту – ні на те, ні на інше грошей не знайшлося.

  Але на цій оптимістичній для нардепів ноті ані парламент, ані уряд не мають наміру зупинятися – гряде масштабне підвищення зарплат для чиновників усіх рівнів.

  Уже зараз Кабмін зняв обмеження на розмір зарплат держслужбовців, а також на закупівлю меблів, обладнання та проведення поточних ремонтів для держустанов.

  Попереду створення фонду, за рахунок якого чиновникам забезпечать зарплати, наближені до європейських. Іншим категоріям населення європейські зарплати поки не заплановано.

  З благими намірами

  Тема підвищення зарплат чиновникам і депутатам витала в повітрі вже давно. Але поки не заіржавіли металеві щити розстріляних захисників Євромайдану, а російсько-терористичні війська просувалися вглиб країни, йти на такий крок було не з руки.

  За два роки багато було забуто, пристрасті вляглися. І тепер спікер парламенту Андрій Парубій, коментуючи можливе скасування «подарунка Гройсмана» у вигляді підвищених депутатських зарплат, заявляє: «Я не лише не збираюся скасовувати рішення Володимира Гройсмана, я його підтримую».

  За даними Держстату, середня зарплата будівельника в Україні становить 4 178 гривень, працівників фабрик і заводів – 5 427 гривень. А у нардепів – понад 17 тисяч.

  Звичайно, робиться все з благою метою. У випадку з держчиновниками підвищення зарплат – це один з елементів боротьби з корупцією, оскільки низькооплачуваний чиновник буде красти.

  У випадку з нардепами – це забезпечення гідного рівня життя представнику українського народу. Не може людина з номінальною зарплатою в 6 тисяч гривень бути обличчям щедрого і багатого українського народу.

  Втім, рівень життя підняли не лише для депутатів, але й для їх помічників: фонд оплати їхньої нелегкої праці також виріс з 12,5 тис. грн до 25 тис. грн на місяць, що обійдеться платникам податків в зайві 58 млн грн.

  І це не рахуючи додаткових бонусів для нардепів, таких як оплата відряджень за кордон, витрати на обслуговування 172 службових авто Верховної Ради. Плюс грошова компенсація за оренду житла для 174 іногородніх нардепів, більшість з яких мільйонери.

  Водночас, будь-які сумніви у своєчасності таких рішень називають не інакше як популізмом і необґрунтованою критикою.

  Особливо завзятим захисником підвищених зарплат держслужбовцям виступив нардеп Антон Геращенко, осадивши противників цієї ініціативи коротким: «Досить юродствувати!».

  Пан Геращенко наводить як приклад закордонні зарплати в країнах з найпотужнішою економікою, таких як Сінгапур, Швейцарія та США. І гірко нарікає на зарплати українських міністрів в межах 7-12 тисяч гривень, в той час як вони відповідають за мільярдні бюджети.

  «Перед новим коаліційним урядом і прем'єром Володимиром Гройсманом стоїть виклик – або зайняти «страусину позицію» і не пропонувати парламенту підвищувати заробітні плати держслужбовцям, або піти «ва-банк» і, незважаючи на публічну і необґрунтовану критику популістів, закласти фундамент для реформи державного управління в Україні», – категорично висловився нардеп на своїй сторінці в Фейсбук.

  Задеклароване в на початку 2015 року скорочення чиновницького апарату до 220 тисяч чоловік так і не виконано – зараз на держслужбі працює 260 тисяч осіб.

  Неможливо усвідомити всю глибину гіркоти пана Геращенка, не знаючи про його річний дохід. У 2015 році він отримав у вигляді зарплати 73 тисячі 425 гривень. Ця мізерна сума, ймовірно, і змусила нардепа випробувати удачу в азартних іграх, оскільки в його декларації про доходи в графі «Виграші, призи, подарунки» значиться майже 326 тисяч гривень, а загальний дохід склав близько 550 тисяч.

  Безвідносно до пана Геращенка відзначимо, що зазвичай в графу декларації «призи і виграші» чиновники заносять суми, походження яких не можуть пояснити ніякими іншими доходами. Це і не зарплата, і не відсоток з депозитів, і не кошти від проданого майна. Це просто якісь зовсім інші гроші.

  До слова, лукавить прихильник підвищених чиновницьких зарплат і приводячи в приклад інші країни. Водночас, за даними американського сайту моніторингу ринку праці та зарплат в США salaryexplorer.com, держслужбовець станом на кінець 2015 року одержував в середньому 5 307 доларів – приблизно в цьому ж діапазоні перебувають зарплати будівельників, а також робочих фабрик і заводів.

  Ймовірно, пан Геращенко недостатньо добре знайомий з українськими реаліями, оскільки, за даними Держстату, середня зарплата будівельника в Україні становить 4 178 гривень, працівників фабрик і заводів – 5 427 гривень. А у нардепів – понад 17 тисяч, і не набагато менше пророкують усім іншим чиновникам. Так що депутат, який гостро потребує підвищення зарплати, навів не дуже вдалий приклад.

  Лікування зарплатою

  «Подивіться на європейські країни, і ви побачите, що там щомісячна зарплата високопоставленого чиновника становить 3 тисячі євро, десь 5 тисяч євро. Депутат Європарламенту взагалі отримує 9 тисяч євро», – аргументував ідею підвищення зарплат в держсекторі Володимир Гройсман.

  За його словами, вже є попередня домовленість з міжнародними фінансовими донорами про створення фонду, з якого будуть надходити доплати до зарплати чиновників. При цьому їх кількість обіцяють зменшити.

  «У приватному секторі зарплати вище, відповідно, якість кадрів там теж вище, – констатує Гройсман. – У державному секторі з року в рік ситуація тільки погіршувалася. Моя філософія така: ми повинні мати професійну армію чиновників, але вона повинна бути оптимальною – менше, але краще».

  Підвищення зарплати чиновникам навіть до рівня 20 тисяч гривень не змінить ситуацію кардинально, оскільки середній розмір хабара держслужбовцю по країні – 40 тисяч і вище.

  Логіка в постулаті «бідний чиновник – злодійкуватий чиновник» є. Але щоб підвищувати зарплати в держсекторі, потрібно, по-перше, мати економічні передумови для цього, по-друге, реально, а не на словах скоротити їх кількість, по-третє, посилити покарання для злодійкуватих чиновників.

  На сьогодні нічого цього немає. Українська економіка вже давно не демонструє бурхливого зростання. Задеклароване на початку 2015 року скорочення чиновницького апарату до 220 тисяч чоловік так і не виконано, оскільки зараз на держслужбі працює 260 тисяч осіб.

  А тому чиновнику, якого було піймано на хабарі, за даними Transparency International Україна, найчастіше загрожує штраф, що не перевищує розміру самого хабара.

  У цій організації стверджують, що 48% спійманих на гарячому чиновників відбуваються легким переляком у вигляді штрафу, 19% хабарників беруть на поруки, а 12% виправдовують. До в'язниці доводять тільки близько 20% справ.

  І навряд чи варто сподіватися, що підвищення зарплати чиновникам навіть до рівня 20 тисяч гривень кардинально змінить ситуацію, оскільки середній розмір хабара держслужбовцю по країні – 40 тисяч і вище. І найстрашніше, що може статися в разі «провалу» – прийдеться заплатити штраф цим же хабаром.

  Що ж стосується нардепів, то й тут підвищення зарплат є цілком логічним – не повинен депутат бути жебраком і заглядати в руки тим, хто може щедро оплатити послуги лобіювання своїх інтересів.

  Але точно так само логічно оплачувати з держбюджету послуги депутатів залежно від їхнього добробуту згідно з податковими деклараціями. Навряд чи депутати-мультимільйонери Віталій Хомутинник, Ігор Котвицький, Михайло Поплавський та ще десятки, якщо не сотні вельми заможних нардепів відчули полегшення від того, що отримали не 6 109, а 17 425 гривень.

  Попри те, депутатська праця продовжує зрівнювати в зарплаті мільйонерів та безсрібників, забезпечивши майже трьохсотпроцентне підвищення окладу – на 11 316 гривень.

  Безумовно, це відгомін загальної тенденції підвищення зарплат в Україні. За даними Держстату, середня зарплата по країні в основних секторах економіки з початку року зросла. Вона стала більшою на 324 гривні.

  Теги : Верховна Рада Антон Геращенко зарплата народні депутати держслужбовці Володимир Гройсман
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів