До нас їде ревізор. Що везе в Україну Джо Байден

  4 Грудня, 2015 13:55
  Візит американського віце-президента перетворився на ключову подію українського політичного сезону. З ним пов'язують вирішення кадрових питань у вищих ешелонах влади та подальше фінансування держави

  Увесь поточний тиждень український політикум провів в очікуванні приїзду віце-президента США Джо Байдена, який призначено на 7 грудня. Для 73-річного американця це буде вже п'яте відвідування України з тих пір, як він обійняв посаду віце-президента в січні 2009 року.

  Байден бачив різну українську владу, застав трьох президентів, а Віктора Януковича навіть називав «Янкеловичем». Після перемоги Євромайдану його вважають ключовою фігурою в українській політиці Білого Дому.

  Цього разу Байден ще й виступить у Верховній Раді. Подія справді історична, адже вперше в історії України другий за рангом американський чиновник звернеться до українського парламенту.

  Майбутній візит віце-президента США породив в Україні справжню «Байденофілію». Підготовкою до його приїзду пояснювали абсолютно всі важливі політичні події в країні.

  Микола Мартиненко вирішив добровільно здати мандат народного депутата після звинувачень у корупції – це його найближчий соратник Арсеній Яценюк хоче зберегти свій пост прем'єр-міністра і напередодні приїзду Байдена вирішив позбутися компаньйона, який зганьбився.

  Міністерство фінансів оприлюднило проект державного бюджету на 2016 рік – теж готуються до візиту Байдена, показують роботу.

  Дмитро Фірташ передумав повертатися в Україну після погроз арешту з боку МВС – договір влади з олігархом, проти якого заведено справу в США, а тому його повернення в країну перед візитом американського віце-президента є небажаним.

  Призначення антикорупційного прокурора – спроба продемонструвати успіхи у сфері боротьби з корупцією перед приїздом Байдена, адже це питання особливо важливе для Вашингтона.

  Звичайно, США є ключовим міжнародним партером і фінансовим спонсором нинішньої української влади. Але значення візиту віце-президента США все ж здається дещо гіперболізованим. Якщо ж ні – то ситуація ще гірша.

  Головний по Україні

  Під час дводенного візиту у Байдена заплановано проведення зустрічей з усім вищим керівництвом України, не буде обділено увагою і мера Києва Віталія Кличка.

  У Білому Домі, анонсуючи візит віце-президента, заявили, що його ключова мета – «забезпечити сильний сигнал підтримки для України». Планується, що Байден обговорить з українськими політиками виконання Мінських угод, санкції проти Росії, проведення антикорупційних реформ, військову та фінансову підтримку, що надається Штатами Києву.

  Колишній дипломат, голова правління фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко вважає, що призначення Байдена відповідальним за політику щодо України свідчить про стратегічну значимість нашої країни для США.

  Ситуація в Україні – це війна, тому Обама не займається Україною особисто, щоб не йти в розріз зі своєю миротворчою політикою.

  «Україна – настільки важлива зараз, що є необхідність на певному політичному рівні координувати діяльність тут. Тому знайдено досить високопоставлену особу, з авторитетом, знаннями, досвідом, яка може координувати роботу щодо України. І добре, що це Байден, що на такому рівні займаються Україною, а не на більш низькому», – зазначив експерт у коментарі UA1.

  Байден – справжній мастодонт американської політики. Він був вперше обраний сенатором ще в далекому 1973 році і пропрацював у Сенаті понад 30 років, зокрема очолюючи комітет з міжнародних відносин.

  На думку Яременка, Байдена обрано на роль «координатора по Україні» в тому числі й через військові дії, які наразі ведуться в країні.

  «У президента США (Барака Обами) зовсім інші пріоритети, і вони якраз сформувалися політично таким чином, щоб продемонструвати його миролюбність. А ситуація в Україні – це війна, тому він не займається особисто Україною, щоб не йти в розріз зі своєю миротворчою політикою», – пояснює дипломат своє бачення політики Штатів.

  Разом з тим, не варто забувати, що візит в Україну віце-президента, а не самого господаря Білого Дому може означати, що в пріоритеті у Обами інша криза та інший зовнішньополітичний вектор – сирійський, в якому він останнім часом приймає більш активну участь. Хоч Вашингтон і не припиняє повторювати, що у Росії не вийде за допомогою дій в Сирії «вбити клин» між Україною та Заходом.

  Кадрове питання

  Народний депутат Сергій Лещенко, який перебуває зараз у США, анонсує «холодний душ для корупціонерів при владі» від візиту Байдена.

  Депутат інтригує прізвищами Мартиненка, найближчого соратника президента Ігоря Кононенка та Генерального прокурора Віктора Шокіна, які знаходяться в умовній «зоні ризику».

  Після відвідування офісу віце-президента США у Вашингтоні Лещенко на своїй сторінці в Facebook, не розкриваючи конкретних імен, написав, що багатьом доведеться несолодко – настільки відвертим буде Байден. Нардеп пояснює це «втомою від української корупції», яка «досягла критичної точки».

  Але коли йдеться про кадрові висновки США, які стануть зрозумілими після візиту Байдена, насамперед мається на увазі доля Кабінету Міністрів.

  Так співпало, що американський віце-президент відвідає Україну якраз напередодні закінчення строку імунітету уряду. Вже 11 грудня Верховна Рада зможе відправити Кабмін у відставку, цього ж дня Арсеній Яценюк має намір відзвітувати за рік своєї роботи.

  Останні кілька місяців в Україні розробляються схеми переформатування уряду, будуються плани щодо зміни міністрів. Остаточно затвердити їх та згладити спірні моменти, по ідеї, і має Байден.

  Влада не думає на майбутнє, вона лиш затикає дірки, у неї немає стратегічного плану.

  Після виборів 2014 року, напередодні оголошення нового складу Кабміну, віце-президент США теж приїжджав до Києва, «розрулити» всі кадрові суперечки між Порошенком і Яценюком.

  Арсеній Петрович – зрозумілий для Вашингтона політик, на якого завжди робили ставку в Штатах. США дотримуються стратегії щодо незалежносты прем'єра від президента, що дає Яценюку високі шанси зберегти свою посаду.

  Перешкодити такій розстановці може хіба Міхеїл Саакашвілі. Одеський губернатор не припиняє торпедувати Яценюка, звинувачуючи його в тотальній корупції. Водночас сам колишній президент Грузії, то каже, що посада прем'єра його не цікавить, то натякає, що міг би її зайняти.

  Напередодні візиту Байдена Саакашвілі розвинув ще активнішу діяльність. Після заяви Мартиненка про складення депутатських повноважень він зібрав цілу прес-конференцію, на якій заявив, що «звільнення Мартиненка – це «пил в очі» і означає лиш заміну «наглядача», спійманого на гарячому». Кардинальним чином проблему з корупцією у владі це не вирішує, упевнений глава Одещини.

  У неділю, 6 грудня, Саакашвілі збирає в Одесі Антикорупційний форум, на якому обіцяє оприлюднити конкретні прізвища чиновників, причетних до корупції.

  Тим часом, відео з прес-конференції губернатора Одеської області, де він звинувачує Мартиненка та інших корупціонерів, активно рекламують в Інтернеті.

  Політолог-міжнародник Андрій Бузаров відзначає, що багато нинішніх українських політиків пов'язані з різними урядовими та неурядовими фондами США і бояться втратити довіру в особі Штатів.

  «Для багатьох політиків, посадових осіб, особливо тих, які сюди приїхали за протекцією США, насамперед іноземців, візит Байдена – це справжній іспит», – констатує експерт у розмові з UA1.

  Однак нинішню активність Саакашвілі Бузаров вважає його звичайною, природною поведінкою.

  Хоча подейкують, що призначення колишнього грузинського президента на посаду прем'єра лобіює близький до Порошенка російський олігарх Костянтин Григоришин. Останнім часом бізнесмен часто бував у США, де намагався заручитися підтримкою кандидатури Саакашвілі на пост глави Кабміну.

  До речі, Григоришин теж має намір виступити на Антикорупційному форумі, який організовує одеський губернатор. Теж обіцяє викривати корупціонерів. Все це буде проходити за день до візиту Байдена.

  У будь-якому разі, в публічних виступах американський віце-президент не буде прямо вказувати на необхідність якихось перестановок у владі чи зміни посадових осіб. Це може бути розцінено, як втручання у внутрішні справи України. А давати російським ЗМІ та місцевій опозиції безпосередні підстави для таких тверджень не хочеться нікому, нехай де-факто багато в чому так воно і є.

  Конституція і гроші

  США, як і раніше, зацікавлені у виконанні Україною Мінська-2.

  «Нам нагадають, що Україна повинна змінити Конституцію в частині забезпечення певного особливого статусу для окупованих областей Донбасу», – вважає Богдан Яременко.

  Доки владу не змусять працювати системно та протягом всього року, а не від візиту до візиту представника Білого Дому, вся країна так і буде сподіватися на 73-річного американського дідуся.

  На попередніх етапах ухвалення конституційних змін, помічник Держсекретаря США Вікторія Нуланд особисто переконувала депутатів проголосувати за особливий статус Донбасу.

  «Я припускаю, що позиція США незмінна. Байден на переговорах з керівництвом української держави наполягатиме саме на цій позиції», – зазначив дипломат.

  Тим більше що незабаром на депутатів чекає фінальне голосування за внесення змін до Конституції.

  Посол США в Україні Джеффрі Пайєт повідомив, що Байден привезе в Україну сюрприз.

  Якщо цей сюрприз буде не кадровим, то найімовірніше – фінансовим.

  Віце-президент США може оголосити про виділення Україні раніше обіцяного третього траншу кредитних гарантій на суму 1 мільярд доларів.

  Також, можливо, він розповість, на що підуть 300 мільйонів доларів, передбачені для України в нещодавно підписаному Бараком Обамою оборонному бюджеті США на 2016 рік.

  Здати залік

  Нерозумно заперечувати значимість підтримки США для нинішньої України. Волання про «зраду» та зовнішнє управління ніяк не допоможуть країні.

  «Україна надзалежна від США», – підкреслює Андрій Бузаров.

  Не зрозуміло одне: чому українська влада «прокидається» і починає щось робити лиш напередодні приїзду представника «головного акціонера»? Що заважає їй не займатися «показухою» в останні дні, а працювати планомірно?

  «Наші політики не думають в тривалій перспективі. Влада не думає на майбутнє, вона лиш затикає дірки, у неї немає стратегічного плану», – переконаний Яременко.

  Байден може дати владі те, що їй потрібно сьогодні: ресурси та фінанси, а тому й чекають на нього, як на «манну небесну».

  Але доки владу не змусять працювати системно та протягом всього року, а не від візиту до візиту представника Білого Дому, вся країна так і буде сподіватися на 73-річного американського дідуся.

  Теги : США Верховна Рада Порошенко Саакашвілі Фірташ Янукович Арсеній Яценюк держбюджет сергій лещенко микола мартиненко Обама Джозеф Байден кадрова політика Григоришин офіційний візит
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів