Діагноз системи. До чого призведе розстріл силовиків під Княжичами

  6 Грудня, 2016 16:30
  Кривава перестрілка між поліцейськими в Княжичах розкрила основні тенденції розвитку правоохоронної системи. І нічого доброго вони не передвіщають

  Бійня силовиків під Києвом – це не лише провал спецоперації із затримання злочинців, відсутність координації між різними підрозділами МВС і п'ять трупів.

  Це ще й показники того, у якому стані перебуває правоохоронна система, а також як вона буде розвиватися найближчим часом. І навіть побіжний аналіз цих показників невтішний.

  Всього одна спецоперація в Княжичах, запланована і провалена оперативниками столичного карного розшуку за підтримки Корпусу оперативно-раптової дії (КОРД), розкрила одразу кілька гострих проблем.

  По-перше, це зрощення правоохоронної системи з криміналітетом. По-друге, легалізація в системі МВС старих міліцейських кадрів, які провалили переатестацію. І по-третє, досить спірний принцип роботи поліцейських спецпідрозділів – якщо вже відкрили вогонь, то виключно на поразку.

  Водночас наразі ніщо не вказує на те, що всі деталі розслідування цього інциденту будуть доступні громадськості. Надто вже багато нюансів вказують на те, що частина учасників перестрілки, можливо, брала участь у грабежах приватних будинків у Княжичах або прикривала грабіжників.

  Власне, в МВС офіційно визнали, що злочинці, на яких нібито велося полювання, користувалися прикриттям співробітників Нацполіції. А одна з неофіційних версій того, що сталося, вказує на те, що поліцейські самі були злочинцями і, будучи упійманими своїми колегами на гарячому, спробували вирішити проблему найприйнятнішим для себе способом – застосувавши зброю.

  Наскільки це відповідає дійсності, має показати внутрішня перевірка МВС. Хоча практика доводить неефективність подібних перевірок, якщо відомство проводить їх щодо власних співробітників.

  Бійці КОРД, сформованого з колишнього «Беркута», спочатку стріляють на ураження, а потім розбираються, в кого влучили.

  Іншими словами, працівник міністерства навряд чи стане об'єктивно розслідувати дії своїх колег хоча б тому, що сам може в будь-який момент опинитися на місці підслідного. А принцип «послуга за послугу» в держустановах різного рівня все ще успішно працює.

  Як би там не було, кривава бійня в Княжичах порушила низку суттєвих питань, на які у міністерстві або не готові, або не дуже хочуть відповідати. Все це дозволяє зробити кілька важливих висновків про функціонування правоохоронної системи та її найближче майбутнє.

  Зручний привід

  Те, що нестиковок в офіційною версією МВС маса, стало зрозуміло вже наступного дня після перестрілки. Найбільш чітко їх сформулювали адвокати та експерти в галузі права.

  Зокрема, залишається незрозумілим, чому спрацювала сигналізація у будинку, зайнятому оперативниками, і чому вони не знали про виїзд ДСО на місце. А також чому силовики не змогли один одного ідентифікувати, одразу ж відкривши стрілянину на ураження.

  «Офіційна версія події викликає велику кількість питань, і тому здається не зовсім правдоподібною, – вважає адвокат, доктор юридичних наук Борис Малишев. – Я не хочу тут займатися здогадками, але суспільству явно нав'язують версію, яка вигадана для прикриття зовсім інших обставин події. Тим більше що, виходячи зі слів представників Нацполіції на нараді у президента, банда грабіжників діяла довго та за сприяння «перевертнів» у рядах самої Нацполіції».

  Тобто на сьогодні дуже багато фактів вказує на те, що КОРД відбивав «своїх» у співробітників Держслужби охорони, які застали їх на місці злочину. А це зайвий раз підтверджує тісну співпрацю нібито оновлених правоохоронних органів та криміналітету.

  Якщо ж категорично відкинути цю версію, то напрошується інший невтішний висновок, що стосується специфіки роботи силових підрозділів.

  П'ять трупів у Княжичах стали ідеальним приводом, аби повернути старих міліцейських чинів часів розквіту Януковича, які провалили переатестацію, але потрібні системі.

  З подій у Княжичах стало зрозуміло, що бійці КОРД, сформованого з колишнього «Беркута», спочатку стріляють на ураження, а потім розбираються, в кого влучили.

  А це, своєю чергою, наочно показує, як «кордовці» будуть діяти в разі участі у придушенні можливих цивільних протестів. Мова йтиме не про стримування або згладжування конфліктів між силовиками та демонстрантами, а про повну нейтралізацію і фізичне знищення противника.

  Власне, за таким принципом і діяв «Беркут» взимку 2013-2014. А з огляду на настрої бійців, які служать в КОРД і затамували давню образу на майданівців, робитимуть вони це з великим задоволенням.

  У свою чергу це знову порушує питання небезпеки ініціатив МВС і особисто Арсена Авакова стосовно розширення повноважень поліції, в тому числі й щодо використання вогнепальної зброї.

  В умовах, коли силовики стріляють не на випередження, а на ураження, і водночас для звичайних громадян короткоствол залишається недосяжним інструментом самозахисту, поліцейському легко пристрелити будь-кого, хто йому  заважатиме. Але так – потім МВС обов'язково проведе внутрішнє розслідування за цим фактом.

  Проте й це ще не все. П'ять трупів у Княжичах стали ідеальним приводом для того, аби знову вивести на перші ролі старих міліцейських чинів часів розквіту Януковича, які провалили переатестацію, але потрібні системі.

  Основний посил, до якого вже привчають суспільство – нові поліцейські занадто недосвідчені, вміють тільки під кулі лізти та один одного стріляти. А професіоналів не переатестували, забрали із системи, ось вона і не працює.

  Силовики, що розстріляли один одного в Княжичах не були недосвідченими співробітниками «з вулиці».

  Під цим приводом громадськість вже готують до повернення в МВС одіозного екс-керівника карного розшуку Василя Паскала, чиї підлеглі в прямому сенсі слова полювали на активістів Майдану.

  Під цим же приводом Арсен Аваков призначив на посаду заступника глави Нацполіції Харківської області Миколу Чєрьомухіна, у минулому «перевертня в погонах», відомого своєю співпрацею з харківськими бандитськими угрупованнями.

  А главою Нацполіції Черкаської області міністр намагався протягнути Валерія Лютого, екс-радника Геннадія Кернеса і активного учасника організації фальсифікацій голосування у Кривому Розі на користь представника Оппоблоку Юрія Вілкула.

  І подібних прикладів по всій країні сотні. Такі призначення проходять з труднощами і ускладнюються акціями протесту, оскільки цьому приділяють увагу громадські активісти, що пам'ятають удари міліцейських кийків. Але тепер у руках міністра ще один аргумент «за» – Батьківщині потрібні професіонали, а не набрані з вулиці новачки.

  Проблема в тому, що це не що інше, як маніпуляція громадською думкою, оскільки силовики, які розстріляли один одного в Княжичах, не були недосвідченими співробітниками «з вулиці».

  «У Княжичах працювали старі-добрі «професіонали», з числа старожилів системи МВС, за якими влаштовують плач Ярославни представники старої гвардії, а не якісь міфічні молоді-недосвідчені, – пояснює член однієї з атестаційних комісій Ольга Кудецька. – Друзі, кримінальна розвідка, ДСО та бійці КОРДу не проходили публічну атестацію. Також до кримінальної розвідки, ДСО та КОРД не було ніякого набору з вулиці молодих-цивільних».

  Попри те, аваковська команда, яка активно готує широкомасштабне повернення «старої міліцейської гвардії», використовує розстріл в Княжичах у власних інтересах.

  Врятувати міністра

  Ще один невтішний висновок, який можна зробити з перестрілки під Києвом – це недоторканність, непорушність і безпринципність міністра МВС Арсена Авакова.

  Ще жоден інцидент із силовиками, включаючи розстріл цивільних і загибель самих поліцейських, не похитнув позицій міністра. За два роки жодній політичній силі, яка вимагала відставки Авакова, не вдалося довести свою ініціативу до логічного завершення.

  Поки Міністерством внутрішніх справ керує Аваков зі своїми людьми, суспільству ще не раз доведеться обговорювати повідомлення про смерть цивільних і силовиків.

  Сам же міністр тільки посміюється над загальносвітовою практикою, коли в разі проколу підлеглих керівник відомства йде у відставку. І що стосується подій в Княжичах, то два дні після перестрілки і загибелі підлеглих, надактивний у Facebook Аваков не сказав ані слова на позначення власної позиції.

  Однак це зробили наближені до нього люди. Правда, як завжди, перестаралися: виправдовувати Авакова його соратники почали ще до того, як пролунали перші звинувачення на адресу міністра з натяками на те, що в такій ситуації будь-який принциповий європейський чиновник подав би у відставку. Відбілювати міністра взялися на випередження, навіть не дочекавшись його особистої реакції на подію.

  «Що б не сталося, включається «стара платівка» – винен Аваков. І не важливо, що до чого і як, не важлива суть питання. Головне – якомога голосніше кричати про «зраду» і «все пропало», – миттєво написав у своєму Facebook радник Авакова Зорян Шкіряк. – Адже для таких крикунів це просто «політична доцільність» і шанс знову «розхитати» ситуацію в країні, нагадати про дострокові вибори, відставку всіх і вся. Ми вже до цього давно звикли й ставимося до таких речей спокійно. Реагувати на чергові порції брехні та ідіотизму сенсу немає».

  Однак усвідомивши свій фальстарт, оскільки на той час ще жодних ініціатив і розмов про відставку міністра не було, Шкіряк швидко перевів розмову в інше русло.

  На наближеному до Авакову телеканалі Еспрессо, він самовіддано обіцяв: «Ми, як ніхто, зацікавлені у справедливому об'єктивному розслідуванні та з'ясуванні всіх обставин, що призвели до трагедії в Княжичах. Зараз працюють слідчі ГПУ і Нацполіції, проводяться відповідні експертизи. Істина та відповідальні особи обов'язково будуть встановлені».

  Втім, до останнього твердженням пана радника більшість ставиться зі скепсисом. Дійсно, станом на сьогодні триває внутрішнє розслідування МВС. Досудове розслідування ведуть співробітники прокуратури Київської області, а сама справа знаходиться на особистому контролі генпрокурора Луценка.

  Але як хтось дотепно зауважив, справа про вбивство журналіста Павла Шеремета також була на особистому контролі, однак пошуку винних це не допомогло.

  Розстріл в Княжичах вкотре довів: поки Міністерством внутрішніх справ керує Арсен Аваков зі своїми людьми, суспільству ще не раз доведеться обговорювати повідомлення про смерть цивільних і силовиків. Про непрофесіоналізм і зловживання у правоохоронній системі.

  І поки за всім цим стоїть Арсен Аваков, жодні напівзаходи не допоможуть змінити ситуацію. А отже, міністра потрібно міняти, і чим швидше, тим краще.

  Теги : стрілянина МВС Арсен Аваков переатестація беркутівці КОРД ДСО поліція охорони Нацполіція Княжичі
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів