Державний реєстратор – кращий друг рейдера

  4 Березня, 2016 14:35
  Корупція – це найбільша біда українського суспільства, його "ракова пухлина". Про це невпинно говорять представники міжнародної спільноти, погляди яких прикуті до України останні кілька років.
  Павло Петренко, міністр юстиції
  Павло Петренко, міністр юстиції

  Однак чим далі – тим більше вони пересвідчуються в тому, що в самій Україні не готові боротися з корупцією. І якщо масштаби корупції видно далекому Заходу лише здалеку, то у нас кожна собака знає про те, що війна в країні не втихомирила апетити деяких ділків щодо віджиму підприємств, розстановок своїх людей і використання державних установ у своїх "схемах".

  Одна з таких схем, яка в неспокійний для країни час за логікою мала б зникнути, проте процвітає як ніколи, – масштабне рейдерство. "Житомирські ласощі", "Амстор", ринки в Одесі та Миколаєві і багато інших підприємств – всі вони стали жертвою рейдерів за участі державної реєстраційної служби.

  Схема працює дуже просто: люди, які поклали око на певне підприємство, проводять "липові" збори акціонерів і вибирають лояльне керівництво. Після цього державний реєстратор оперативно вносить зміни до Єдиного державного реєстру. Потім суди приймають "правильні" рішення щодо заборони змінювати дані в реєстрі за фактом ведення надуманих справ... і – ба-бах! – підприємство переходить в руки тим, кому треба, за повного заступництва держави.

  Як не крути, а корупція в органах влади, зокрема, підконтрольних Мін'юсту, продовжує процвітати. Що вже говорити про судову систему, якій, за останніми соціологічними опитуваннями, довіряє не більше 4,7% населення (дослідження Інституту Горшеніна, проведене в лютому 2016 року – ред.)

  Влада не лише не бореться з корупцією – часто вона її очолює.

  "Суди, міліція, органи юстиції – без допомоги цих державних установ рейдерська атака на нашу компанію була б неможлива", – говорить Олександр Бічуч, директор харківської компанії "Агросвіт", яку шляхом рейдерського захоплення у нього забрали в середині 2015 року. А між тим, це не якась дрібна фірмочка – підприємство до захоплення вважалося лідером ринку АПК в Харківській області.

  У січні 2016 року про спробу рейдерського захоплення державного підприємства "Завод Електроважмаш" за схожою схемою заявив міністр економічного розвитку Айварас Абромавічус, який недавно подав у відставку. "Колишній директор підприємства в супроводі озброєних найманців захопив приймальню директора і намагався отримати доступ до печатки та рахунків підприємства. В цей же день у Мінекономрозвиток надійшла інформація про внесення змін до ЄДРПОУ, згідно з якими його було призначено керівником ДП "Завод Електроважмаш". На підставі яких документів державний реєстратор Харківського міського управління юстиції внесла ці зміни, незрозуміло. Ця ситуація чітко показує: в країні з такою недосконалою судовою системою державі дуже складно ефективно управляти своїми активами", – зазначив міністр.

  Ну а історію зі спробою захоплення кондитерської фабрики "Житомирські ласощі" знає вже кожен українець, який ніколи навіть не цікавився бізнесом і його хитросплетіннями. У Тернополі знайшовся "правильний" суддя, який за позовом пенсіонерки, що 22 роки тому працювала на фабриці, приймає рішення про ліквідацію реєстрації підприємства. Реєстратор блискавично вносить зміни до реєстру – для цього з лікарняного навіть виписали необхідного співробітника Житомирського міського управління юстиції. Надалі держреєстратор був не такий швидкий, оскільки зміни довелося б вносити вже в інтересах іншої сторони. У результаті – підприємство простоює, а жодного співробітника юстиції не покарано.

   В експертному середовищі захоплення за допомогою реєстратора називають "чорним", поряд з такими, як підробка документів, захоплення із застосуванням фізичної сили, а також виготовлення фальшивих документів. Якщо незалежний реєстратор підприємства знаходиться під контролем рейдера, той може спровокувати серйозні проблеми. За допомогою юридичних трюків він може перешкоджати проведенню зборів акціонерів підприємства і спробувати зібрати свої збори, навіть якщо у нього всього 10% акцій. В результаті тривалих позовів рейдер або встановлює контроль над підприємством, або змушує викупити у нього акції за ціну, що перевищує їх реальну вартість в кілька разів.

  Приклад із супермаркетами "Амстор", які захопив російсько-український олігарх Вадим Новинський, теж може бути показовим. Адже рейдери фактично діяли за тією ж схемою з правильними реєстраторами. Нагадаємо, що склад засновників ряду компаній групи "Амстор" було змінено в результаті рейдерського захоплення, організованого "Смарт-Холдингом" Новинського. Слідство вже встановило, що зміни до правовстановлюючих документів підприємств вносилися за допомогою підроблених документів, за сприяння співробітників державної реєстраційної служби Дніпропетровська. Реєстратори перереєстрували і юридичні адреси, звичайно, – в Дніпропетровську. Підробку підписів було встановлено почеркознавчою експертизою. В результаті, міноритарного акціонера, який в кризовий час на свою голову вирішив взяти у Вадима Новинського в борг, просто викинули з компанії, а процвітаюча мережа супермаркетів фактично розвалена.

  Якщо в самому Кабміні заявляють про те, що не можуть приборкати чиновників Мін'юсту, то, може, нарешті варто визнати, що влада не лише не бореться з корупцією – часто вона її очолює. І яких би реформаторів-антикорупціонерів нам не виписували з Грузії, Латвії чи США, поки ситуація близька до фатальної. Одна надія – на новостворене Національне антикорупційне бюро. Хоча і його створення супроводжували "договорняки" та скандали, тому навіть якщо воно запрацює, то це ще не факт, що всі корупціонери і рейдери будуть покарані. Чомусь складається враження, що вибірковість у діях НАБУ буде простежуватися дуже чітко.

  Джерело: Антикор

  Теги : НАБУ вадим новинський амстор Кабмін «ЖЛ» Електроважмаш рейдерство
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів