Чому для України важливі вибори в Польщі

  12 Травня, 2015 12:32
  У неділю в сусідній Польщі пройшли президентські вибори. Ця країна – один з головних прихильників зближення України з Євросоюзом, і для нас вкрай важливо, хто її очолюватиме
  Фото: https://www.facebook.com/andrzejduda

  Оскільки ніхто з кандидатів не зміг набрати більше 50% голосів, переможець визначиться 24 травня у другому турі. До ночі з понеділка на вівторок Державна виборча комісія підрахувала результати волевиявлення поляків. Вони підтвердили дані екзит-полів: більше всіх голосів отримав представник партії польських консерваторів «Право і справедливість» (ПіС) Анджей Дуда – 34,76%. Чинний президент Броніслав Коморовський, якого підтримує партія влади «Громадянська платформа», набрав 33,77%. Він визнав поразку, сказавши, що влада отримала серйозне попередження. Однак упевнений, що в другому турі його команда переможе. 

  Але, судячи з усього, переможця визначать ті поляки, які в першому турі голосували за незалежного кандидата – рок-співака, поета і актора Павла Кукіза. Він набрав 20,80%. Настільки високий результат – симптом втоми поляків від представників двох найбільших партій, що керують Польщею останнє десятиліття. Другий симптом – явка в 48,96%, що стало антирекордом з 1989 року. Половина виборців взагалі не пішла на вибори, вважаючи, що їм нема за кого голосувати. Не дивно, що польські ЗМІ наводять різні думки, кого ж підтримають ті, хто голосував за Кукіза у другому турі.

  Наприклад, польський журналіст Роман Грачик в тексті для сайту wPolityce.pl стверджує, що вони в другому турі проголосують за Дуду. Штаб чинного президента, пише він, спробує переманити їх на свою сторону, але складно собі уявити більш далеких політиків, ніж Кукіз і Коморовський. Останнього, на його думку, врятує мобілізація виборців. 

  Сам Кукіз, швидше за все, публічно не буде нікого підтримувати і закликати голосувати. Його мета – парламентські вибори, які мають пройти в Польщі в жовтні цього року. Так що дуже ймовірно, що все буде так, як прогнозує газета Dziennik Polski: його виборці 24 травня взагалі не підуть до урн. А голоси тих, хто все-таки піде, розділяться приблизно порівну між Коморовським і Дудою. Інтрига зберігається. 


  Фото: https://www.facebook.com/KomorowskiBronislaw

  Що добре для України – обидва кандидати займають приблизно однакову позицію по відношенню до російської агресії. Коморовський, коли приїжджав у квітні до Києва, виступив у Раді і заявив: «Неможливо не бачити, що в Україні солдати, танки, БТРи, зенітні установки агресора. Цього не бачать тільки сліпі». Він проти того, щоб польські війська брали участь у війні, але вважає можливим продавати Україні зброю, якщо вона цього захоче. 

  Дуда з приводу відправлення військ ще в січні обмовився, що Польщі над цією ідеєю треба добре подумати. За що отримав шквал критики від політичних опонентів. Зокрема, прем'єр-міністр країни Єва Копач сказала, що ПіС завжди тягнуло до війни, а «Громадянська платформа» – партія миру. Однопартійці Дуди пояснили, що їх кандидат мав на увазі лиш те, що Польща – член НАТО, і тільки НАТО має право приймати таке рішення. 

  До речі, Павло Кукіз теж наш симпатик. У 2014 році він побував на Майдані – вже після втечі Януковича. Поспілкувався з людьми, заспівав для них зі сцени. В одному з інтерв'ю він позначив свою формулу того, як поляки повинні допомагати Україні у війні: «бронежилети – так, автомати – ні». 

  Хто б не переміг 24 травня – Коморовський або Дуда – Україна буде мати надійного союзника у протистоянні з Росією. 

  Інша справа, що стосовно Євросоюзу Дуда налаштований неоднозначно. Наприклад, він вважає, що полякам рано приєднуватися до зони євро. Спершу, каже він, необхідно досягти збільшення рівня зарплат до західноєвропейського, а вже потім відмовлятися від злотого. Ще більш насторожену позицію Дуда займає відносно Німеччини. Цю країну ПіС традиційно критикує за занадто великий вплив на політику і економіку ЄС. Тому не варто очікувати, що ПіС буде таким же активним лобістом України в ЄС, як і їхні політичні опоненти. 


  Фото: https://www.facebook.com/andrzejduda

  Також результати першого туру показали, чого варті політики, яких любили останні місяці цитувати російські ЗМІ. Найбільше серед цих маргіналів набрав одіозний Януш Корвін-Мікке – аж цілих 3,22%. Він відомий як «польський Жириновський», саме він самотньо сидів у Європарламенті з табличкою «Я не Шарлі». У російських ЗМІ радісно тиражували його квітневе інтерв'ю, в якому він заявив, що на Майдані діяли снайпери, навчені у Польщі. 

  Цілих 2,42% набрала блондинка з лівими поглядами Магдалена Огурек. Російські ЗМІ багато цитували її заяви щодо необхідності зближення з Росією і звинувачення на адресу Коморовського в тому, що він зруйнував відносини з Кремлем. Огурек підтримували Союз демократичних лівих сил і особисто екс-президент Лешек Міллер. Але результат Огурек показує, що своїм лівим поляки вже зовсім не довіряють.

  Теги : Польща вибори
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів