Чи не «загубиться» справа Януковича

  25 Грудня, 2015 09:44
  Заявлені нещодавно наміри Януковича незабаром повернутися в Україну, з яких багато хто посміявся, насправді мають цілком реальне підґрунтя. Яке саме – з’ясовував UA1

  Безперешкодно повернутися президенту-втікачу Віктору Януковичу уже в 2016 році може дозволити законодавча прогалина, що утворилася внаслідок реформування правоохоронної системи. Так, у прийнятому законі про Національне антикорупційне бюро (НАБУ) законотворці ніяк не передбачили такого важливого моменту, як перехідний період.

  А це дає фору безкарності за економічні злочини як самому Януковичу, так і його поплічникам щонайменше у два роки. Це період, за який Генпрокуратура має передати справи до Антикорупційного бюро, а воно, в свою чергу, з ними розібратися.

  У ГПУ кажуть, що вже сьогодні, згідно з законом, припинено процеси збору будь-яких доказів та процесуальних заходів проти колишніх високопосадовців. Узяти їх на себе на даному етапі НАБУ організаційно ще не готове. Таким чином, будь-які слідчі дії фактично паралізовані.

  Тим часом Янукович і його команда через таку законодавчу колізію можуть взагалі уникнути покарання. Кримінальний кодекс передбачає термін розслідування тривалістю всього рік після повідомлення про підозру конкретній особі і до направлення до суду.

  Врятувати ситуацію можуть знову ж таки лиш відповідні законодавчі зміни. Однак навіть попри наявність у парламенті потрібних законопроектів, їх ухвалення залишається під питанням.

  На думку начальника управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергія Горбатюка, не виключено, що у парламенті спеціально приймають такі норми, які дозволяють Януковичу, а також іншим високопосадовцям його періоду уникнути покарання.

  Євросоюз дотримується простої логіки – одного-двох років достатньо, аби правоохоронні органи змогли розібратися, чи у кримінальний спосіб отримано гроші. Україні відведеного часу виявилось замало.

  «У правовий спосіб вирішити питання про закриття цих справ вони не можуть, тому що є підстави підозрювати, звинувачувати цих людей, а знаходять отакі шляхи, які дозволяють обрубати можливості подальшого розслідування», – каже Горбатюк.

  Тут буде не зайве згадати, що сам Янукович, заявивши про намір повернутися в Україну, «похвалився» й тим, що тісно підтримує зв’язки з діючими сьогодні українськими політиками і обговорює з ними деякі питання.

  Не виключено, що й питання створення відповідної платформи для свого повернення.

  Ймовірність повернення Януковича припускає і нардеп Юлія Тимошенко.

  «Я ще добре пам’ятаю постпомаранчевий період. Тоді і Янукович, і сама Партія регіонів виглядали зовсім розбитими. Здавалося, демократія перемогла назавжди. І що ми отримали через п’ять років? Януковича – президента. А він і тоді обіцяв реванш. І тоді також над ним сміялися», – каже Тимошенко в коментарі UA1.

  «Януковичу потрібне повернення в Україну, – вважає нардеп Віталій Чепинога, – бо його в Росії пресують і потихеньку забирають «чесно» вкрадені гроші. І знову ж таки – бажання реваншу і влади».

  Тим часом законодавча колізія в Україні може «сприятливо» відобразитися і на санкціях, що були введені ЄС проти Януковича та його оточення. Цілком ймовірно, що вже в березні наступного року вони можуть бути з них зняті повністю і безповоротно.

  Створена Генпрокуратурою група з розслідування злочинів, скоєних проти учасників Революції 2013-2014 років, припинить своє існування у найближчі 2-3 місяці.

  Замгенпрокурора Віталій  Касько стверджує, що Євросоюз дотримується простої логіки – одного-двох років достатньо, аби правоохоронні органи змогли розібратися, чи у кримінальний спосіб отримано гроші. Після цього в рамках міжнародної правової допомоги накласти арешт на рахунки, нерухомість та інші об’єкти, що знаходяться за кордоном.

  Україні відведеного часу виявилось замало. На арешт майна, а також банківських рахунків Януковича та його команди рішень українських правоохоронних органів і судів наразі немає.

  До слова буде сказати, що з європейського «чорного списку» вже виводяться деякі відомі імена. Так, зокрема, Євросоюз зняв санкції з Олексія Азарова, сина екс-прем’єра. 

  Ще один досить важливий документ – закон про Державне бюро розслідувань, яке покликане виявляти, розкривати й припиняти злочини, пов’язані з діяльністю організованих груп та злочинних організацій – може заблокувати розслідування злочинів, які мали місце під час Євромайдану. Тут у слідчих ГПУ є час тільки до 1 березня 2016 року.

  «Створена Генпрокуратурою група з розслідування злочинів, скоєних проти учасників Революції 2013-2014 років, припинить своє існування у найближчі 2-3 місяці», – каже Сергій Горбатюк.

  Потім справи мають бути передані в бюро розслідувань. Втім, його планується створити лише на початку літа. Запрацювати ж на повну потужність бюро, як прогнозується, зможе до кінця 2016 року. І це, на думку багатьох експертів, у кращому разі.

  Таким чином, Янукович і його поплічники, які є основними підозрюваними в організації розстрілів під час Євромайдану, й тут можуть вийти сухими з води.

  А тим часом, за словами нардепа Єгора Соболєва, підконтрольний йому парламентський комітет з протидії корупції разом із першим антикорупційним прокурором Назаром Холодницьким, директором Антикорупційного бюро Артемом Ситником та керівником управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергієм Горбатюком радяться, як зробити так, щоб не переривати розслідування справ Майдану.

  Втім, чи буде тут знайдено якесь конструктивне рішення, – покаже час.

  Теги : ГПУ суд Янукович Тимошенко Євромайдан Артем Ситник євростандарти НАБУ єгор соболєв Касько Назар Холодницький сергій горбатюк
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів