Чи не стане бюро розслідувань каральним інструментом влади?

  19 Листопада, 2015 08:01
  Уже невдовзі діяльність суддів, прокурорів, чиновників і навіть президента опиниться «під прицілом» Державного бюро розслідувань

  За створення нового правоохоронного органу європейського зразка депутати Верховної Ради проголосували минулого тижня. Але чи зможе ДБР бути дійсно незалежним і ефективним в українських реаліях – питання, що хвилює навіть тих парламентарів, які віддали за відповідний законопроект свої голоси.

  Так, голова комітету Верховної ради з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв вважає ДБР інструментом, що зможе розірвати радянську кругову поруку, за якої звинуваченням, розслідуванням та арештом займаються працівники одного органу. Однак і він у коментарі UA1 зізнається, що побоюється зловживань законом про ДБР.

  Про можливість використання ДБР задля політичних розправ говорить і правозахисник Євген Захаров.

  «У законі, що був ухвалений парламентом, гарантій незалежності ДБР мало. Тому не виключено, що бюро розслідувань може стати таким собі «оком государевим», основою роботи якого стануть вибіркові переслідування. Це те, що ми неодноразово могли спостерегти у діяльності прокуратури, коли розслідування одних злочинів за певним наказом припинялися, а інших, хай навіть і «висмоктаних із пальця», заохочувались», – каже він.

  Мати у своєму арсеналі таку потужну зброю, як бюро розслідувань правопорушень, вчинених держслужбовцями найвищих рангів, прагнули свого часу і президент Кучма, і президент Ющенко.

  Загалом же незалежність ДБР, як би банально це не звучало, залежить насамперед від політичної волі керівництва держави.

  Згідно з прийнятим законом, директора ДБР має призначати президент. Подання відповідної кандидатури – за прем’єром, після відбору конкурсної комісії. Однак до складу самої конкурсної комісії мають увійти по три людини від президента, кабміну і парламенту. Таким чином, стає вже цілком очевидним, за якою політичною силою тут пріоритет, і в чиїх руках опиняться всі козирі.

  Нагадаємо, питання, хто саме буде призначати голову Державного бюро розслідувань, гальмувало прийняття закону про ДБР Верховною радою протягом кількох місяців. Тут політичні сили ніяк не могли домовитися. Сам цей факт красномовно ілюструє українську реальність: хто кого призначає, той тим і керує, той того і контролює. Бо інакше – навіщо було так довго сперечатися?

  Мати у своєму арсеналі таку потужну зброю, як бюро розслідувань правопорушень, вчинених держслужбовцями найвищих рангів, прагнули свого часу і президент Кучма, і президент Ющенко. Однак, ані в одного, ані в іншого зі створенням такого вагомого органу не склалось – владна еліта держави так і не потрапила під їхній вплив. Очевидно, що у Порошенка, якщо він має таку мету, все може вийти.

  Кожен новообраний президент зможе ставити свого, зручного саме йому голову ДБР.

  Про те, що вже сьогодні Порошенко використовує Генпрокуратуру як зброю проти неугодних, ведеться багато розмов. Так, зокрема, директор Інституту Кеннана у Києві Катерина Смаглій в одному зі своїх інтерв’ю стверджує, що навіть у США зацікавились мотивами Порошенка щодо відкриття кримінальних справ на певних осіб. Причиною цього стало припущення, що одним з мотивів тут може бути намагання нинішнього керманича України знищити своїх політичних конкурентів.

  Втім, навіть якщо Порошенко і його політичні соратники зможуть втриматися перед спокусою і ніяк не впливатимуть на роботу ДБР, не варто виключати, що так само чинитимуть їхні наступники. Зазначимо, що голова ДБР, згідно з законом, призначається на термін у п’ять років. Таким чином, кожен новообраний президент зможе ставити свого, зручного саме йому голову ДБР.

  З іншого боку – досить важливо, як саме і наскільки прозоро відбиратимуться співробітники ДБР. Їхній максимум прописано у кількості 1500 осіб.

  Понад 50% складу бюро мають становити люди не з системи. Варто сподіватися, що відбір працівників ДБР здійснюватиметься за схемою, схожою із задіяною під час відбору нових поліцейських. Адже у такому разі вони зможуть проявити принциповість і відстоювати справедливість навіть перед своїм безпосереднім начальством.

  Цілком можливо, що ДБР все-таки змінить правоохоронну систему держави на краще. Щонайменше, його діяльність унеможливить зловживання ГПУ під час проведення розслідувань, досудових розслідувань і нагляді за ними, а це вже неабиякий плюс.

  Теги : США ГПУ Верховна Рада Порошенко Кучма Ющенко Державне бюро розслідувань єгор соболєв
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів