Четвертий бій Віталія Кличка

  31 Липня, 2015 11:19
  Київські вибори можуть як пересварити учасників правлячої коаліції, так і дати початок новим союзам

  Хоча до місцевих виборів лишилося менше трьох місяців, формат, у якому в них візьмуть участь провідні гравці, досі не визначено. Головна ж інтрига виборів у Києві – чи збережеться союз між партією УДАР та президентською «Солідарністю».

  Мегафракція УДАРу та «Солідарності» в Київраді чисельністю 78 депутатів дозволяє меру столиці Віталію Кличку вирішувати будь-які питання без поступок іншим політичним силам. Однак цієї осені все може змінитися. І союз між мером Києва та президентом України загрожує закінчитись розривом.

  Карти змішав новий закон про місцеві вибори, який унеможливив учать блоків. Він змусив партійних переговірників переглянути позиції, які вони вибудовували декілька місяців.

  Мерська дружба

  Вже в травні стало відомо про зближення між УДАРом та партією мера Львова Андрія Садового «Самопоміч», підтримка якої в Києві помітно зросла. Підозри посилила зустріч мерів під час футбольного матчу у Львові. А керівник фракції «Самопоміч» в Верховній Раді Олег Березюк визнав, що міські голови Києва та Львова спілкуються щодня. І хоча в «Самопомочі» можливість блокування з УДАРом спростовують, чутки про їх неформальний союз не вщухають.

  Як може виглядати неформальний союз УДАРу та «Самопомочі»? Насамперед, це – майбутня коаліція в новообраній Київраді. Партії, які окремо поведуть своїх висуванців на вибори, можуть домовитись про відмову від критики одне одного, або навіть про спільні дії проти інших гравців. Висловлювались припущення, що мери домовляться не висувати кандидатів на міських голів від УДАРу у Львові та від «Самопомочі» – в Києві.

  Внутрішня соціологія УДАРу свідчить, що найбільшою підтримкою киян користується «Самопоміч», за яку готові проголосувати 15% жителів міста.

  Втім, поки партії УДАР та «Самопоміч» грають м'язами та демонструють незалежність одна від одної. Так, Львівська обласна організація УДАРу висунула кандидатом на посаду мера Львова народного депутата Оксану Юринець. Зі свого боку, Олег Березюк дав зрозуміти, що кандидатом від «Самопомочі» на посаду мера Києва може стати депутат Київради, відомий ресторатор Сергій Гусовський. А депутат Київради від «Самопомочі» Роман Андрейко наприкінці червня навіть звинуватив депутатів фракції УДАР у кнопокодавстві та фальсифікації результатів голосування із земельних питань.

  Президентські обійми

  На відміну від «Самопомочі», президентська партія «Солідарність» наполегливо закликає УДАР продовжити союзницькі відносини. Ідею спільного з УДАРом походу на вибори підтримують керівник фракції БПП у Верховній Раді Юрій Луценко та глава Адміністрації президента України Борис Ложкін. Щонайменше з травня лідери «Солідарності» шантажують Віталія Кличка тим, що в разі відмови від співробітництва вони підтримають іншого претендента на посаду мера Києва.

  «Ведуться переговори. Один із варіантів, що обговорюється, – йти на вибори в Києві разом з УДАРом. Це наш політичний партнер, і у нас з ним немає жодних розбіжностей з політичних питань. Ми пропонуємо Віталію Кличку очолити список «Солідарності» і висуватимемо його кандидатом в мери. Обговорюються варіанти об’єднання і з іншими політичними силами. А також самостійної участі партії у виборах. У цьому разі ми будемо висувати в мери столиці кандидата від нашої партії», – заявив у партійній газеті керівник київської міської організації партії «Солідарність» нардеп Ігор Кононенко.

  За нинішніх обставин ймовірний предмет домовленостей між УДАРом та «Солідарністю» – розподіл округів, погодження умовно «сильних» та «слабких» висуванців в окремих округах та уникнення взаємної критики.

  Столичні ЗМІ відзначають, що київські соратники Порошенка популяризують командира полку «Азов», нардепа Андрія Білецького, вважаючи його одним із ймовірних претендентів на посаду мера Києва. «Запасним» кандидатом «Солідарності» на посаду міського голови називають і Юрія Луценка. Ще один можливий претендент від цієї політсили – спікер парламенту Володимир Гройсман запевнив, що змагатися за крісло столичного мера він не буде.

  Спільний похід на вибори УДАРУ та «Солідарності» ще кілька місяців тому означав формування блоку двох рівноправних політичних сил. Карти переговірникам сплутав новий закон про місцеві вибори, в якому участь у виборах партійних блоків не передбачено. Тому за нинішніх умов заклики до спільного походу на вибори де-факто означають розпуск партії УДАР та приєднання її членів разом з Кличком до «Солідарності». Саме про це свідчить адресована Віталію Кличку пропозиція Кононенка очолити список президентської партії.

  У разі такого приєднання УДАРівці в об’єднаній команді будуть повністю залежати від нинішніх очільників «Солідарності», зокрема, у питанні включення їх до партійного списку на місцевих виборах у жовтні. Тож не дивно, що такі жорсткі умови об’єднання для багатьох УДАРівців та самого Віталія Кличка виглядають неприйнятними.

  Однак схоже на те, що повного розриву зараз не хочуть ані в УДАРі, ані в «Солідарності». Наразі група партії УДАР у парламентській фракції БПП складає 36 депутатів. Цього числа достатньо, щоб утворити окрему парламентську фракцію і спричинити уряду та коаліції чималі проблеми під час голосування за ключові законопроекти.

  Втім, після падіння рейтингів УДАРу на загальноукраїнському рівні вплив Віталія Кличка на нардепів-УДАРівців зменшився. Чимало з них готові орієнтуватися на більш популярну партію президента, ніж слідувати вказівкам свого лідера. Так само і Віталій Кличко не зацікавлений у розколі більшості в Київраді. Під час місцевих виборів неслухняна Київрада може не лише заблокувати ініціативи мера, а й стати майданчиком для його нищівної критики.

  Станом на сьогодні все вказує на те, що УДАР і «Солідарність» підуть на вибори двома незалежними колонами. Не випадково обидві партії розгорнули окремі мережі агітаційних наметів та розповсюджують партійні газети, однойменні з назвами своїх політичних сил. Намети, встановлені командою Кличка, що отримали офіційний статус «пересувних громадських приймалень» мера, популяризують його діяльність серед мешканців столиці.

  Йти на вибори окремо від «Солідарності» партію УДАР спонукають і результати опитувань. Так, згідно з даними ЗМІ, внутрішня соціологія УДАРу свідчить, що найбільшою підтримкою киян користується «Самопоміч», за яку готові проголосувати 15% жителів міста. УДАР посідає друге місце з результатом 11%, а «Солідарність» суттєво відстає.

  За нинішніх обставин ймовірний предмет домовленостей між УДАРом та «Солідарністю» – розподіл округів, погодження умовно «сильних» та «слабких» висуванців в окремих округах та уникнення взаємної критики.

  Згідно з даними останнього опитування, на виборах мера за Віталія Кличка готові проголосувати 25,8% опитаних киян.

  Тим часом партія «Солідарність» підтвердила, що веде успішні перемовини про спільну участь у виборах з Народним фронтом прем'єра Арсенія Яценюка та Народним рухом України. Очевидно, що домовитись з цими партіями їй буде легше. Загальноукраїнська підтримка Народного фронту на рівні 1,6% (дані КМІС) та ще нижчий рейтинг Руху роблять ці політичні сили менш амбіційними. Ймовірно, їх влаштує включення окремих висуванців до списків «Солідарності» і не обов’язково в Києві, а й в інших регіонах України. Зі свого боку вони можуть запропонувати «Солідарності» не так голоси електорату, як послуги своїх партійних мереж.

  Хижі малюки

  Розширити свій вплив у столиці розраховують і менші партії, представлені в Київраді: «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, «Свобода», «Громадянська позиція» та «Демократичний альянс». Всі вони можуть кинути виклик Кличку на виборах міського голови, зосередившись на критиці мера та його команди.

  Згідно, з опитуванням сайту «КиевВласть», проведеному серед майже 13 тис. користувачів Інтернету, які цікавляться міським життям, партію «Самопоміч» на місцевих виборах готові підтримати 15,2%, «Солідарність» – 11,2%, Радикальну партію Ляшка – 9,1%, «Батьківщину» – 8,9%, «Свободу» – 5,4%, маловідому Партію місцевого самоврядування – 4,9%. «Опозиційний блок», «Демократичний альянс» і «Правий сектор» набрали по 4,6%, УДАР – 4,5%, «Народний фронт» – 4,2%, а «Громадянська позиція» – 3,7%.

  Після катастрофічного провалу на всіх виборах у 2014 році підтримка партії «Батьківщина» по Україні дещо зросла – до 12,8% (КМІС). Тож шанувальники Юлії Тимошенко розраховують на успіх і на столичних виборах, на які вони йтимуть з критикою президента і мера Києва. Так, депутат Київради від «Батьківщини» Тетяна Меліхова звинувачує команду Кличка в земельних аферах, а її колега по фракції Володимир Бондаренко обіцяє оприлюднити дані про виборчі технології, які застосовує мер. Традиційно «Батьківщина» розвиває тему необґрунтованості житлово-комунальних тарифів, розраховуючи на голоси соціально вразливих виборців.

  Партія «Свобода», підтримка якої по всій Україні скоротилася до 2,2% (КМІС), отримала несподіваний подарунок: від участі у місцевих виборах відмовилась партія «Правий сектор». Підтримка обох націоналістичних сил в Україні зараз перевищує 5%. І «Свобода» має всі підстави розраховувати на голоси прибічників «Правого сектору», частина яких може дістатися і Радикальній партії Ляшка.

  Не надто помітні активісти «Демократичного альянсу» та «Громадянської позиції» під час виборів вкотре нагадають про себе критикою міської влади. Так, представники «Демократичного альянсу» вже звинувачують Кличка у застосуванні адміністративного ресурсу та прихованій агітації через «пересувні громадські приймальні». Втім, не УДАР, а «Самопоміч» може зашкодити «ДемАльянсу» та «Громадянській позиції» пройти до Київради. Так, минулого року саме партія мера Львова відібрала в них голоси виборців, які хочуть бачити у владі нові обличчя та громадських активістів.

  Минулорічний тріумф, коли Кличка підтримали майже 57% виборців, цієї осені йому не повторити.

  На демонізації Віталія Кличка та його команди робить собі ім’я маловідомий «Рух за реформи». Ще весною «Рух за реформи» почав доволі коштовну кампанію, відому меседжем «Місто Кличка – місто страху», в якій задіяно бігборди, численні агітаційні намети та друковані матеріали, видані великим накладом. Обличчя кампанії – голова партії «Рух за реформи» Сергій Думчев – власник банку «Преміум» і, за даними ЗМІ, приятель колишнього генпрокурора Віталія Яреми. Наразі мета кампанії «Руху реформ» не до кінця зрозуміла. Є два ймовірних пояснення. Згідно з першим, через скандальну кампанію Думчев та його група прагнуть впізнаваності напередодні місцевих виборів. Згідно з другою версією, проект «Рух за реформи» – політтехнологія, яка використовується великими гравцями для зниження підтримки Кличка або з метою тиску на мера.

  Спаринг-партнери

  Між тим чинний мер Києва залишається основним претендентом на посаду столичного міського голови, хоча число його прихильників протягом року скоротилося вдвічі. Згідно з даними останнього опитування УІСД ім. Яременка та Інституту аналізу й прогнозування, на виборах мера за Віталія Кличка готові проголосувати 25,8% опитаних киян. Від нього помітно відстають інші претенденти на владу в столиці, розрив між якими несуттєвий. Так, нардепа Борислава Березу мають намір підтримати 10,5% респондентів, висуванця «Батьківщини» Володимира Бондаренка – 9%, нардепа-свободівця Юрія Левченка – 8,1%.

  Колишній член «Правого сектора» Борислав Береза, якого ЗМІ раптово почали називати конкурентом Кличка у другому турі виборів, дійсно може отримати потужну медійну та фінансову підтримку на виборах мера. У Верховній Раді Береза входить до мікрооб’єднання «УКРОП», організованого Борисом Філатовим – соратником мільярдера Ігоря Коломойського. Підтримка команди Коломойського та ЗМІ, що належать олігарху, можуть дати Березі суттєві переваги і виокремити його з-поміж інших конкурентів чинного мера Києва.

  Віталій Кличко балотуватиметься на посаду мера Києва вчетверте. Проте вже зараз очевидно, що минулорічний тріумф, коли Кличка підтримали майже 57% виборців, цієї осені йому не повторити. Попри те, Кличко залишається кандидатом з найвищою підтримкою та найкращими шансами на переобрання у другому турі. Цього разу сила Кличка – не в досягненнях на посаді столичного мера, а у відсутності яскравих опонентів.

  Теги : Віталій Кличко солідарність Свобода Батьківщина білецький борислав береза Самопоміч Київрада андрій садовий місцеві вибори партія УДАР
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів