Час силовиків: кого Порошенко поставив керувати регіонами

  16 Квiтня, 2018 12:21
  Розставляючи силовиків на всіх рівнях виконавчої влади, Порошенко копіює путінський досвід управління і готується до можливих протестів у період виборів

  У керівництві майже половини облдержадміністрацій України присутні вихідці з СБУ та МВС – такими є сьогоднішні реалії проведеної Адміністрацією Порошенка політики.

  Це реакція на тотальне невдоволення нинішньою владою та стрімке падіння рейтингу президента і його партії: якщо в грудні 2017 року Порошенка готові були підтримати майже 17% виборців, то в лютому 2018-го – лише 9,8%. Та ж ситуація і з БПП: 13,4% в грудні 2017-го і 6,6% в лютому 2018-го.

  За таких умов найголовніше завдання влади полягає в тому, аби гарантувати собі безпеку і за необхідності жорстко реагувати на протестні настрої напередодні виборів.

  Силовики здатні беззаперечно виконувати наказ, тож на них і робить ставку Порошенко. Тим більше що коло осіб, яким він довіряє, дедалі більше звужується. У результаті в керівництві 10 з 24 облдержадміністрацій країни працюють колишні співробітники МВС, СБУ та прокуратури.

  Порошенко зробив висновки з правління Віктора Януковича. Той призначав головами ОДА цивільних, «міцних господарників» – економістів і технарів, вихідців з керівництва великих промислових підприємств, які були віддані «Партії регіонів», особисто Януковичу і могли ефективно контролювати фінансові потоки. Винятки становили лише Київська область, яку очолював генерал МВС Анатолій Присяжнюк, і Львівська область, де главою був генерал МВС Олег Сало.

  Чим для Януковича закінчилася така політика в період масових протестів, нинішній президент знає краще, ніж будь-хто інший. Порошенко добре засвоїв цей урок і взяв на озброєння путінську модель управління країною – силовики на всіх рівнях влади, насамперед, у виконавчій.

  Ось як цю модель описує доповідь американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor: «Кожен п'ятий російський лідер регіону – колишній силовик. Ймовірно, Кремль таким чином розставляє регіональних лідерів, які змогли б залучити підтримку і запобігти протестам під час майбутніх виборів».

  Таку тактику вибрав і Порошенко. На четвертому році його президентства стає дедалі менше грошей, за які борються місцеві еліти. І представники регіональних кланів можуть бути незадоволені центральною владою, зовні декларуючи лояльність до неї.

  Порошенко це розуміє і, щоб контролювати місцеві еліти, протестні настрої та фінансові потоки, розставляє служивих, які вміють підкорятися і беззаперечно виконувати наказ, яким би він не був.

  Понад те, на всіх призначенців є така кількість компромату, що кримінальне провадження з приводу їхніх витівок можна відкривати хоч завтра. Причому йтиметься про значні терміни тюремного ув'язнення.

  Президент дотримується думки, що особиста відданість і задоволення фінансовими бонусами – це величини змінні. А ось страх перед десятками років в'язниці – величина постійна. На що й роблять ставку в Адміністрації Порошенка.

  Але крім батога є і пряник. Силовикам дають сигнал – за будь-яких розкладів ми вас підтримаємо і захистимо. Про це свідчить прецедент зі спробою арешту активіста Майдану Івана Бубенчика і обіцянки покарати всіх винних у нападах на «Беркут» під час Майдану.

  Ще один чіткий сигнал влади силовикам – не бійтеся, що згодом виконаний вами наказ можуть кваліфікувати як злочинний і притягнути до відповідальності. Три чверті «беркутівців», підозрюваних у розстрілах протестувальників на Майдані, безперешкодно виїхали з країни. Слідство щодо решти триває четвертий рік без жодних перспектив винесення обвинувального вироку. А одіозні міліцейські начальники зберегли посади або пішли на підвищення – боятися нічого.

  Контроль на вищому рівні

  Взятий президентом курс на зміцнення влади на місцях за рахунок силовиків яскраво ілюструє одне з останніх призначень: керувати Волинською областю Порошенко довірив генералу МВС Олександру Савченку. За словами президента, це «професійна, рішуча, патріотична, грамотна, обдарована людина», яку він знає вже 18 років.

  Цей унікальний персонаж працював на держслужбі в системі МВС з не дуже високими зарплатами 30 років. За цей час йому дивним чином вдалося накопичити п'ять квартир, шість земельних ділянок, три автомобіля, дачу, недобудований будинок і солідні запаси грошей на банківських рахунках та готівкою.

  Прізвище генерала спливало в скандалах з протиправними діями його підлеглих під час різних масових акцій. Також під великим питанням залишається джерело його добробуту, яке не в'яжеться з доходами від служби в міліції. Зате він вміє підкорятися, беззаперечно виконувати накази і вимагати від підлеглих виконання поставлених завдань.

  Прикладів подібних призначень маса – у половині регіонів в облдержадміністраціях працюють одіозні персонажі, причетні до різного роду скандалів.

  Наприклад, глава Донецької області екс-міліціонер Павло Жебрівський був замішаний у темній історії з дозволом на пасажирські перевезення, яке Донецька військова адміністрація без конкурсу видала синові мера Артемівська Дмитру Реві.

  Хабар за це отримав помічник Жебрівського Андрій Лагунський. У кабінетах адміністрації провели обшуки, у помічника Жебрівського знайшли мічені купюри, але справу зам'яли.

  Ще один силовик в органах місцевої влади – голова Миколаївської ОДА Олексій Савченко, який став фігурантом скандалу з доведенням до самогубства директора Миколаївського аеропорту Владислава Волошина.

  Цей екс-співробітник УБОЗу, якого називають ставлеником кримінальних кланів, несподівано й абсолютно незрозумілим шляхом розбагатів у середині 90-х під час непримиренної боротьби міліції з розгулом криміналу в країні. А тепер міліціонер-мільйонер, за інформацією ЗМІ, пов'язаний з кримінальними колами, впроваджує в життя у довіреному йому регіоні ідеї БПП, до якого він входить.

  Ще один характерний представник силовиків на місцях – глава Запорізької ОДА генерал СБУ Костянтин Бриль. Цей близький друг Юрія Кравченка, голови МВС часів Кучми, свого часу служив начальником батальйону ДАІ на тій ділянці траси, де в ДТП загинув В'ячеслав Чорновіл. Смерть політика називали вигідною насамперед Кучмі. Саме Кравченко тоді контролював розслідування, і саме з того моменту кар'єра Бриля пішла вгору.

  Гектари землі, особистий автопарк, сотні тисяч доларів і багато дорогої нерухомості – все це Бриль вперто не бажає декларувати, посилаючись на те, що він виконує якісь секретні завдання українських спецслужб. Але найголовнішим його завданням в регіоні називають боротьбу за контроль над відвалами металургійних підприємств регіону, а це мільйони гривень прибутку.

  Проте справжнім тріумфом силовиків у місцевій владі сміливо можна назвати Закарпатську ОДА, керівництво якої повністю сформовано з міліціонерів і співробітників СБУ. Очолює її генерал МВС Геннадій Москаль, чиє прізвище постійно згадується у поєднанні зі словом «контрабанда».

  Його заступник Іван Дуран, який прослужив 12 років в СБУ, прославився тим, що задекларував на своєму банківському рахунку 400 тис. євро. Це крім трьох земельних ділянок, будинку та безлічі майна, записаного на родичів.

  Ще одного заступника Москаля, також екс-співробітника СБУ Віктора Мікуліна, пов'язують з хабарником-ректором податкової академії Петром Мельником. Говорили, що завдяки цьому знайомству екс-ректора покарали не особливо строго.

  Також в коло заступників Москаля входить Володимир Колесніков, колишній співробітник Донецького УБОЗу. Працівники цього регіонального представництва Управління по боротьбі з оргзлочинністю відрізнялися особливою жорстокістю під час вибивання грошей з власників бізнесу.

  За часів роботи Юрія Луценка міністром МВС особливі методи роботи Донецького УБОЗу стали предметом розслідування на рівні міністерства. Луценко особисто літав в Донецьк, щоб ознайомитися з результатами, але завдяки оточенню Ріната Ахметова справу вдалося зам'яти.

  До свого призначення в ОДА Колесніков очолював Закарпатську митницю і настільки полюбився Москалю, що глава області погрожував піти у відставку, коли того звільнили. Зрештою генерал МВС пригрів колишнього міліціонера своїм заступником.

  Як не глава, то заступник

  Зміцнення місцевої влади за рахунок силовиків в якості заступників голів ОДА сьогодні можна простежити в третині областей.

  У Донецькому регіоні це заступник Жебрівського Віктор Ремський, колишній співробітник УБОЗу, якого в області називають не інакше, як «гаманець Жебрівського».

  У своїй міліцейській молодості ця людина наполегливо працювала над викриттям наркоторговців і за дивним збігом саме на цей період припадає сплеск його матеріального благополуччя. Дорогі іномарки, п'ятикімнатна квартира, гроші – не кожному «убозівцю» вдається досягти такого матеріального успіху на держслужбі.

  Зараз Ремський у Донецькій військовій адміністрації курирує всі питання, що стосуються фінансів. Також його прізвище пов'язують з контролем над торгівлею з окупованими територіями.

  У сусідній Луганській військовій адміністрації в якості заступника глави адміністрації засів екс-співробітник СБУ Юрій Клименко – абсолютно непотоплюваний персонаж, який, за даними багатьох джерел, контролює потоки контрабанди на лінії розмежування.

  Це найближчий соратник і, так би мовити, бізнес-партнер генерала МВС Анатолія Науменка, з яким пов'язують контроль над нелегальними грошовими потоками в зоні АТО і фізичне усунення людей, які заважають його бізнесу.

  В Одеській ОДА в ролі заступника глави адміністрації засів генерал Олександр Терещук – особистий протеже Порошенка, виведений ним з-під люстрації окремим президентським указом.

  Ця людина, яка пропрацювала в системі МВС понад 30 років, зуміла стати генералом-мільйонером. За плечима у нього активна боротьба з наркоторговцями, в якій злий рок переслідував його підлеглих – вони дивним чином самовбивались і вмирали від серцевих нападів. І тільки Терещук залишився живим, здоровим і став дуже заможним.

  Ну, не зміг генерал вчасно зорієнтуватися в ситуації і розпорядився направити підлеглий йому волинський «Беркут» на придушення київського Майдану – з ким не буває. Зате тепер він з усією самовідданістю стежить, щоб в Одеській області були дотримані всі інтереси Порошенка.

  Ще один характерний представник клану вихідців із системи МВС – це заступник голови Херсонської ОДА Андрій Балонь. Як це часто трапляється в українських чиновників, екс-міліціонер, який прослужив загалом 12 років, є бідним чоловіком багатої дружини.

  У розпал протистояння на Майдані в грудні 2013 року його дружина купила квартиру в Києві за мільйон гривень. Саме в той період Балонь працював у Полтаві старшим слідчим з особливо важливих справ. Бувають і такі збіги.

  Ще один бідний чоловік заможної дружини працює заступником голови Черкаської ОДА – це любитель дорогих іномарок, екс-прокурор Сергій Овчаренко. А ось заступник голови Харківської ОДА, полковник СБУ з двадцятирічним стажем Олександр Скакун не приховує, що всього за рік роботи на цій посаді сума його заощаджень готівкою зросла з 200 до 604 тис. гривень.

  План на майбутнє

  Приклад найостанніших призначень показує, що практика розставляти силовиків на всіх рівнях влади триває і ближче до виборів 2019 року, ймовірно, набуде системного характеру, охоплюючи дедалі більшу кількість обласних адміністрацій і розширюючись на районні адміністрації.

  Для прикладу один з останніх указів президента про призначення глави Токмацької райадміністрації Запорізької області – цю посаду довірили вихідцю з системи МВС, екс-міліціонеру Віктору Дудукалову.

  Так, можливо, будуть перестановки і гучні звільнення за російським сценарієм, щоб показати, що влада на місцях бореться з корупцією і недбайливими чиновниками. Але справжня мета цих перестановок в одному – посилення впливу і контролю президента над регіонами за рахунок силовиків, що ходять під кримінальними справами.

  В обмін на непритягнення до кримінальної відповідальності ці люди з повною віддачею забезпечуватимуть безпеку і комфортні умови для влади в регіонах у передвиборчий період і безпосередньо під час виборів.

  Теги : АТО контрабанда МВС СБУ Геннадій Москаль Порошенко Рінат Ахметов БПП Юрій Луценко Олександр Терещук Жебрівський костянтин бриль Олексій Савченко Анатолій Науменко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів