Боротьба за НАЗК. Як Порошенко і Яценюк воюють за сфери впливу

  20 Квiтня, 2017 11:01
  У процесі розпочатого переділу сфер впливу в держорганах люди Порошенка зійшлися з людьми Яценюка за контроль над антикорупційними структурами

  Оточення президента будь-якими методами намагається зберегти посаду главі Нацагентства з протидії корупції (НАЗК) Наталії Корчак, яка повністю провалила роботу свого відомства. У БПП будуть робити це доти, доки не забезпечать собі на цьому місці свою людину, яку зараз гарячково підшукують.

  Натомість соратники Арсенія Яценюка щосили намагаються найближчим часом змінити керівництво НАЗК, забезпечивши собі повний контроль над агентством, і розраховуючи швидко розкрутити антикорупційні розслідування. Але виключно проти тих, на кого вкаже особисто Яценюк.

  Зараз це основна лінія інтриги, що закрутилася навколо НАЗК за участю представників президентського БПП і «фронтовиків» екс-прем'єра, які ненавидять і побоюються один одного.

  Кожен з них готовий піти на що завгодно заради перемоги в цій сутичці, тому що переможець отримує можливість вибіркового переслідування опонентів. Адже тільки керівництво агентства вирішує, чию декларацію про доходи і коли саме перевірити, а чию можна відкласти в довгий ящик.

  Одночасно з цим НАЗК навмисно перетворюють на політичний орган та інструмент боротьби за владу.

  «Нацагентство з протидії корупції стало політичним інструментом. І я відчуваю, що фракція, яка домагається відставки глави НАЗК, хоче повністю взяти агентство під свій контроль», – заявив у парламенті нардеп Мустафа Найєм, маючи на увазі «Народний фронт».

  На думку нардепа, ретельна перевірка обґрунтованості премії в 500 гривень екс-голови Одеської митниці Юлії Марушевскої та повне ігнорування сотень декларацій мільйонерів і мільярдерів, які працюють на держслужбі, є доказом того, що НАЗК займається не боротьбою з корупцією, а політикою.

  Останнім чинником, що дав поштовх до повномасштабного скандалу навколо НАЗК з публічними звинуваченнями і розбором польотів, став епічний звіт Корчак про виконану роботу, який вона зачитувала в парламенті під обурені вигуки депутатів.

  Конфлікт, що виник навколо агентства, став цілком передбачуваним наслідком нереалізованих домовленостей, в ході яких контроль над антикорупційними органами спочатку було поділено між БПП і НФ. У неофіційних бесідах цю інформацію UA1 підтверджували багато нардепів, відзначаючи, що така політика мала запобігти концентрації контролю в руках однієї політсили.

  Ще в процесі формування НАЗК представники президента і екс-прем'єра домовилися про розподіл сфер впливу: НАБУ відходило під контроль Порошенка, а НАЗК отримав Яценюк.

  Головою агентства дивовижним чином стала викладач екс-прем'єра у Чернівецькому університеті Наталія Корчак, а контролював усі її дії найближчий соратник Яценюка, міністр юстиції Павло Петренко.

  Але з часом в Адміністрації президента почали бити на сполох: НАБУ явно відбилося від рук, не координуючи свої дії з АП. Водночас НФ отримав можливість за допомогою НАЗК завдавати точкових ударів по представниках президентської фракції.

  Це на додачу до того, що у «фронтовиків» свій міністр МВС Арсен Аваков з горою компромату на всю верхівку БПП і рядових членів президентської фракції. Та ще й свій глава Нацагентства з повернення активів Антон Янчук, ставленик Петренка.

  Перекіс у сферах впливу був очевидним, і у Порошенка запанікували: друзі по коаліції загнали їх в куток, маневрувати і маніпулювати в якому практично не було можливості.

  Тоді в БПП вирішили діяти на випередження і склали план зі зміщення підконтрольної Яценюку Корчак з тим, щоб поставити на її місце свою людину. Для цього стратеги з АП склали блискучу комбінацію.

  Великі комбінатори

  Оскільки держава підписала з Корчак контракт, звільнити її зовсім не просто, навіть попри відвертий провал роботи довіреного їй відомства

  А провал очевидний: інформацію лише щодо десяти декларацій передано в НАБУ, а матеріальні успіхи тисяч вельми заможних держслужбовців агентство не зацікавили.

  Суспільство не розуміє, чому у НАЗК немає претензій до тих, хто крім держслужби ніколи більше нічим не займався, але задекларував мільйони готівкою.

  При цьому і перша, і друга хвиля декларування пройшли з великими технічними проблемами. А подані електронні декларації перевіряють вибірково в ручному режимі. І на тлі цього 230 тис. премії, які Корчак сама собі виписала за інтенсивну та плідну роботу.

  Попри всі ці претензії до її діяльності, посаду глава НАЗК може втратити за станом здоров'я, за власним бажанням або ж за рішенням суду – якщо вона систематично порушує Закон про протидію корупції чи до неї є претензії з боку Генпрокуратури.

  Ось з цього боку в БПП і вирішили зайти. У президентській адміністрації не сумніваються з приводу правильної та своєчасної реакції очолюваної Юрієм Луценком ГПУ. Але потрібні ще докази порушення закону.

  Діяльність НАЗК повинна перевіряти Рахункова палата. І за підсумком такого аудиту цілком можуть спливти певні порушення, що дасть можливість ініціювати відставку Корчак з тим, щоб поставити на її місце людину, яка б слухалась АП.

  У результаті БПП терміново ініціював голосування за новий склад Рахункової Палати, яка вже рік працює в режимі виконуючих обов'язки. І все б пройшло гладко, якби «Народний фронт» не схаменувся, що їх обдурюють.

  «Парламентська коаліція в Раді настільки сувора, що під час голосування за склад Рахункової палати БПП зміг домовитися навіть з Оппоблоком, – констатував нардеп Ігор Попов. – Звезли депутатів, організували кнопкодавів, але коли НФ побачив, що у фінальному списку п'ять з дев'яти потенційних членів Рахункової палати лояльні БПП, тут афера й лопнула».

  Провал голосування глава фракції НФ Максим Бурбак прокоментував коротко: «Ми отримали б орган, який формується під одну політичну партію».

  Усвідомивши, що ретельно спланована многоходовка провалилася на самому початку, в БПП кинулися розробляти новий план дій. Але на цьому етапі ініціативу перехопила верхівка НФ, яка побачила, до чого хилять представники президента.

  Розмінна монета

  «Ви маєте мужність написати заяву і піти у відставку? – накинувся в парламенті на Корчак її колишній студент Максим Бурбак. – Тому що орган для боротьби з корупцією ви перетворили на орган колегіального бездіяльності!».

  Безліч нардепів, які спостерігали цю картину і знали, з чиєї подачі Корчак зайняла своє крісло, не могли зрозуміти, що відбувається. З тим же ентузіазмом, з яким перші особи НФ просували Корчак на посаду глави НАЗК, вони тепер її публічно топлять. Але пізніше окремі пазли зійшлися в цілісну картину.

  У планах «Народного фронту» вибудувати жорстку вертикаль влади в агентстві, поставити главою свою людину і проводити потрібну партії політику.

  У кулуарах парламенту вже давно говорили про те, що Корчак – фігура тимчасова, і в НФ планували це з самого початку. Її завданням було пригальмувати до певного терміну діяльність агентства, а потім відійти в сторону. І зараз цей час настав.

  Чи знала сама Корчак про те, які види на неї мав Яценюк і його оточення, достовірно невідомо. Однак факт залишається фактом: спочатку вона заблокувала процес подачі е-декларацій (згадаємо постійно «лежачий» реєстр та інші технічні проблеми), потім гальмувала перевірку отриманих даних.

  Водночас, суспільство, м'яко кажучи, не розуміє, чому у НАЗК немає претензій до тих, хто крім держслужби ніколи більше нічим не займався, але задекларував мільйони готівкою і дивовижне для більшості пересічних українців майно.

  Ось на цьому етапі на сцену виходить міністр юстиції Павло Петренко – права рука Яценюка. І з усією відповідальністю заявляє, що так, це неподобство, керівництво НАЗК терміново потрібно міняти. І додає – кардинально її звільнення проблему все одно не вирішить. Для цього потрібно змінити законодавство про формування керівництва агентством. І тут же повідомляє, що всі напрацювання з цього приводу у нього вже готові.

  При цьому НФ отримує бонуси – як прямі, так і приховані, заради чого все й затівалося. З одного боку «фронтовики» виступають борцями за справедливість і рушійною силою реформування недіючого НАЗК.

  З іншого боку, в цьому реформуванні, а точніше, переформатуванні агентства вони кровно зацікавлені. В їхніх планах збудувати жорстку вертикаль влади в агентстві, поставити главою свою людину і проводити потрібну партії політику.

  Для цього активно просувається така теза: біди НАЗК від того, що всі члени керівництва повністю незалежні в прийнятті рішень і не підкоряються безпосередньо главі НАЗК. Це вже назвали колективною безвідповідальністю і запропонували виправити ситуацію.

  Президентська політсила провела консультації з представниками екс-регіоналів і сформувала загальну позицію: по максимуму затягувати перестановки в НАЗК.

  Зараз агентство є колегіальним органом з п'яти осіб – голови і чотирьох незалежних членів керівництва. Розроблений НФ законопроект передбачає, що вони повинні підкорятися главі НАЗК.

  Понад те, зараз керівників територіальних представництв агентства призначають за участю всього керівництва НАЗК, а зміни в закон уточнюють, що це буде робити одноосібно глава агентства.

  Тобто якщо зараз під контролем НФ знаходиться тільки глава відомства, то після законодавчих змін в їхніх руках опиниться все агентство та його територіальні представництва по всій країні.

  Тут вже прийшла черга серйозно перейматися БПП, оскільки справа повернула у несподівану й небезпечну для них сторону. Як стало відомо UA1 з джерел у парламенті, за лічені дні президентська політсила провела консультації з представниками екс-регіоналів і сформувала загальну позицію: по максимуму затягувати перестановки в НАЗК.

  Свої люди, розрахуємося

  Не слід ображати бідну жінку. Необхідно провести незалежну перевірку, і краще, щоб її робив український аудитор. А вже потім приймати рішення, можливо, Корчак справді потрібно звільнити, але тільки якщо перевірка підтвердить проколи в її роботі. Такою є позиція БПП стосовно голови НАЗК.

  Президентська партія настільки твердо планує відстоювати й просувати цю тезу, що готова ситуативно співпрацювати навіть з найзатятішими критиками БПП і президента.

  Наприклад, з трибуни парламенту полум'яний послідовник політики президента Іван Мельничук заявив, що Корчак «потрібно підставити плече» і публічно підтримав пропозицію голови фракції «Самопоміч» Олега Березюка, якого на дух не переносить, про те, що главу НАЗК зараз звільняти не можна.

  Глава НАЗК отримала політичні та кадрові гарантії від Банкової, тому жоден новий закон про переформатування НАЗК не пройде.

  Остаточні акценти в позиції БПП розставив заступник голови регламентного комітету Володимир Арешонков: «Є сенс сьогодні прискорити обрання незалежних аудиторів, які повинні давати кваліфіковану оцінку роботі антикорупційного органу. Саме законно, а не через громадські комісії, залучення зарубіжних партнерів і т.д. Ми знаємо, як вони працюють. Тому всіх закликаю до консолідації і допомоги агентству».

  В унісон йому заговорили і представники формальної опозиції, як жартують в парламенті, Опозиційний блок Петра Порошенка.

  «Припиняйте топтати главу НАЗК, а збирайтеся у фракціях і вирішуйте проблемні питання», – заявив член Опоблоку Ігор Шурма, підтримавши ідею аудиту представниками України, а не інших держав.

  На захист Корчак виступила й депутатська група екс-регіоналів «Воля народу», яка завжди голосує в інтересах БПП. Позицію групи озвучив нардеп Сергій Мельничук: «Усю провину на цю жінку скидати не слід».

  Таким чином, БПП робить ставку на затягування будь-яких змін. Розгляд та голосування за правки до закону, вибір зовнішнього аудитора для НАЗК, сам аудит – це щонайменше до кінця року.

  Навіть якщо аудит покаже незадовільну роботу голови НАЗК і її звільнять, то чотири місяці агентством керуватиме виконуючий обов'язки – це передбачено змінами до положення про НАЗК.

  Потім конкурс на заміщення вакантної посади – це ще півроку. В результаті найближчі півтора року пройдуть в бездіяльності. Роботу НАЗК фактично буде заблоковано, на той час про першу хвилю декларантів, яка найбільше вразила уяву українців, забудуть. А там і до виборів недалеко.

  Власне, за цією ж схемою на своїх посадах залишаються потрібні Порошенку глава Центрвиборчкому Михайло Охендовський і глава Рахункової палати Роман Магута, попри відкриті щодо них кримінальні справи.

  Тим часом, наближені до керівництва фракції БПП нардепи кажуть, що Корчак надійшли чіткі сигнали про підтримку з АП. Принаймні, на якийсь час. Цим пояснюють те, що вона плювати хотіла на нищівну критику НФ і категорично відмовляється йти у відставку без результатів зовнішнього аудиту.

  Але підтримку надали небезкорисливо, а за схемою «послуга за послугу». І що саме попросили у Корчак, буде видно з нюансів роботи НАЗК.

  «Глава НАЗК отримала політичні та кадрові гарантії від Банкової, і тому жоден новий закон про переформатування НАЗК через зал не пройде, – констатував у своєму Фейсбук нардеп Попов. – Відповідно, НАЗК зможе й надалі вручну відбирати декларації тих, кого треба перевіряти, а кого не треба. Для повного взаєморозуміння в приміщення керівника вже тягнуть спецкабель для красивого телефону з державним гербом».

  Теги : ГПУ Порошенко Адміністрація Президента Павло Петренко Арсеній Яценюк БПП Юрій Луценко Опозиційний блок АП Березюк Самопоміч Рахункова палата Народний Фронт НАБУ НАЗК Максим Бурбак електронне декларування Наталія Корчак е-декларації
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів