Борислав Береза: Якщо вибори мера виграє Кличко – програє Київ

  26 Серпня, 2015 09:03
  В інтерв’ю політик розповів, чому він повинен перемогти Кличка на місцевих виборах, про своє ставлення до іноземних реформаторів та очікування від роботи Антикорупційного бюро
  Борислав Береза
  Фото: UA1
  Борислав Береза

  Народний депутат України Борислав Береза входить до комітету Верховної Ради із запобігання та протидії корупції. Він добре знає, які проблеми є в державі, та хто за ними стоїть. Віднедавна Береза очолює громадський рух «Рішучі громадяни» і має серйозні плани щодо посту міського голови Києва.

  Як формувалась громадська організація «Рішучі громадяни»?

  Організація взяла свій початок на Троєщині. На сьогодні вона охоплює весь Київ, до нас приєднуються представники інших міст. Спершу сюди входили бійці, які повернулись з АТО, – добровольці, котрі побачили, що поки вони там воювали, тут ніхто нічого не змінював. Їм розповідали, що тут життя йде «по-новому», а виявилось, що це не так. Вони зрозуміли, що стало ще гірше. Тому ми об’єднали зусилля – почали наводити порядок на Троєщині, прибирати незаконні наливайки, де люди спивались. По суті, виконували роботу правоохоронних органів, а місцеві жителі нас підтримали. Команда сформувалась восени 2014 року. До неї увійшли активісти та учасники Майдану.

  Серед нас немає «ресурсних людей» – забудовників, власників продуктових мереж та медіа. Це все люди, які втомились від того, що зараз відбувається, і розуміють, що якщо нічого не зміниться, то буде лиш гірше. Вони хочуть однакових правил для всіх.

  Які результати роботи вашої команди?

  Ми досягаємо результату на законних підставах: добились збереження парку на вулиці Лісковській, відмінили забудову на мережах охолодження атомного реактору на проспекті Науки, зупинили будівництво на Микільській Слобідці, яке тепер офіційно внесено до списку самобудів. Замість багатьох місць ігрового бізнесу на Троєщині вже працюють косметичні салони, продуктові магазини. Ми не лише закриваємо, а й відкриваємо, створюємо нові можливості.

  Між владою і народом існує паритетний договір – влада зобов’язана дотримуватись закону та слідкувати, щоб суспільство жило в правовій державі. За це народ підкорюється державі. Якщо влада не дотримується закону, то народ має право розірвати договір і змінити владу.

  КМДА перетворила Київ на приватну машину із заробляння грошей.

  У перших числах вересня ми будемо презентувати наш план. Його найголовнішими принципами є питання міської інфраструктури, земля і дерева для громадян, простір для існування кожного киянина, припинення транспортного безладу, стимулювання розвитку економіки Києва, боротьба з корупцією. Переважно цей план готували західні експерти, які мають досвід його реалізації у Варшаві, Талліні, на всьому пострадянському просторі. Нам дуже сподобалось вирішення питання з переселенцями, як це зробили в Ізраїлі. Також є вирішення питання з воїнами АТО, адже на сьогодні держава ігнорує свої зобов’язання перед патріотами, які захищали Україну, жертвували своїм здоров’ям, життям, а у відповідь нічого не отримали.

  Чому Ви вийшли з «Правого сектору»?

  Я ніколи не був членом партії «Правий сектор», а працював у ній керівником інформаційного відділу. Там є багато моїх знайомих, побратимів, людей, які мені подобаються. Ми зідзвонюємось і спілкуємось з Дмитром Ярошем. «Правий сектор» – це патріотична організація, яка рухається своїм напрямком. Поки держава не бачить можливості об’єднати зусилля з «Правим сектором». Насправді ж, патріотів потрібно підтримувати для державного будівництва.

  Одна з причин, чому я пішов з «Правого сектора» – нестача часу займатись інформаційною діяльністю через роботу народного депутата. Більшість людей вважає, що народний обранець лише натискає кнопку в залі. Насправді, це не так. Необхідно спілкуватись з виборцями, готувати закони, відвідувати комітети і приймати рішення, зустрічатись з людьми, працювати на виборчому окрузі.

  Чому хочете стати мером Києва? Невже мало депутатських повноважень, щоб боротись із корупцією?

  Депутат – це людина, яка займається загальнодержавними питаннями. На сьогодні парламент не є дієздатним органом. Інтереси деяких партій переважають над інтересами держави. Я корінний киянин і бачу, що зараз Київ потрібно рятувати. Мені в коментарях на Фейсбуці часто пишуть: «Борислав, йдіть Ви… в мери».

  КМДА перетворила Київ на приватну машину із заробляння грошей. Комфорт проживання в столиці дорівнює майже нулю. Київ не входить навіть у десятку комфортних міст України – займає чотирнадцяте місце. Всюди спостерігаю хаотичні забудови, МАФи, ігнорування комфорту проїзду, проживання, абсолютну відсутність нормальних культурних просторів, де люди можуть відпочивати, знищення паркових зон. Коли Шарль де Голь відвідував Київ, він сказав: «Я часто бачив парки в містах, але вперше бачу місто в парку». Теперішня влада перетворює місто на сіру кам’яну забудову.

  Як оцінюєте свої шанси перемогти Кличка на виборах міського голови?

  Щоб йти в мери Києва, необхідно мати 3 речі: план дій, команду професіоналів, політичну волю до змін.

  Перемогти Кличка – це не самоціль. Ціль – змінити Київ. Останні соцопитування вивели мене і Кличка в 2-й тур. Рішення приймуть виборці, які й скажуть, чи хочуть вони й надалі жити в некомфортному жорсткому Києві, де транспортування від місця проживання до місця роботи – це випробування для кожного? Чи хочуть жити в іншому Києві та отримувати задоволення від проживання в ньому?

  Мабуть, найбільша поразка в тому, що не з’явилась партія «Майдан». Патріотам потрібно залишатись собою і працювати на Україну.

  Прикро, якщо Кличко й надалі залишиться при владі – ні він, ні його команда, яка займається чим завгодно, окрім міста, Києву нічого хорошого не принесуть. Мені часто говорять, виправдовуючи дії мера: «Ось він займається колектором, який прорвало». Тоді у мене виникає питання: «Чому він займається колектором, коли його вже прорвало. Чому не можна було займатись раніше?!».

  Кажуть, що за Кличка перестали розкрадати землю. Проте фракція «УДАР», яка влилась в БПП, почала її масово незаконно забудовувати. Місто має рости не лише всередину, а ще й вгору. Для цього необхідно було одразу ухвалювати генеральний план міста. Але Кличко його не прийняв. Тому що для початку вони захотіли внести туди все, що не встигли узаконити.

  Якими будуть ваші перші кроки на посаді мера?

  Перше. Заморожування практично всіх незаконних забудов. Забудовники повинні відповідати. Наприклад, в ОАЕ, якщо забудовник порушує план забудови, то він припиняє будувати. Якщо забудовник зупинив будівництво, то у нього відбирають цю недобудову. Держава сама себе захищає. На сьогодні ніхто не думає про кінцевого споживача. У нас забудовник не несе жодної відповідальності.

  Друге. Більше жодне зелене дерево не буде зрубано в місті Києві.

  Третє. Прийняття генерального плану міста після публічного обговорення, роботи з експертами, презентації, підтвердження. Має бути план кожної вулиці, двору, щоб Київ розумів, куди він далі рухається.

  Конфлікт із забудовниками виникає з однієї причини – місто не виписало своїх правил, тому забудовники діють так, як вигідно виключно їм.

  Найбільше досягнення Майдану – свобода слова та інформаційна відкритість. Ви можете отримати відповідь практично на кожне питання від будь-якого політика. Суспільство змушує політиків змінювати свою точку зору.

  Хто фінансує Вашу передвиборчу кампанію?

  На даний момент я не бізнесмен. Непогано заробляв, займаючись 21 рік бізнесом. Коли витрачаєш на рекламу свої гроші, а не корпоративні, то ретельно обираєш локацію, проглядаєш всі маршрути, економиш кожну копійку. Бо це твоя копійка. Тому 200-ма плакатами ми досягли тих же результатів, що й у випадку, коли ставлять 1200-1500 білбордів. Але це абсолютно технологічне рішення. Наші запрошення на дворові зустрічі висять не більше 2-3 годин. Їх зривають. Двірники знищують роздану рекламну продукцію. Агітаційні палатки ріжуть і розривають тітушки.

  Як ставитесь до нового політичного утворення «УКРОП»?

  Позитивно сприймаю будь-яке політичне утворення, якщо воно може принести користь Україні. Патріотам давно треба було об’єднатись в єдину партію. Подорожуючи Україною, часто чую запитання: чому після Майдану його представники розійшлись по різних партіях? У мене немає відповіді на це запитання. Мабуть, найбільша поразка в тому, що не з’явилась партія «Майдан». Патріотам потрібно залишатись собою і працювати на Україну.

  Чи фінансує Вас Коломойський?

  Товаришую з Борисом Філатовим. Коломойський – це людина зовсім з іншого світу. Я був би не проти фінансування, але без зобов’язань. У нас немає достатньої фінансової підтримки, тому досі не спромоглися на потужну рекламну кампанію. Ми б з інтересом сприйняли пропозицію фінансування від Коломойського.

  Колись мені розповіли анекдот: «Було б весело взяти гроші від усіх олігархів, і побудувати за них державу без олігархів».

  Як ставитесь до теорії, що Корбан Ваш технічний кандидат?

  Вважаю, що перемогти повинен я. Як мінімум з двох причин: по-перше, для мене це місто рідне, я киянин; по-друге, я знаю, що далі робити з цим містом. Хоча Корбан  показав, що він може займатись Дніпропетровською областю. Гадаю, він би зміг займатись нею й надалі. А Віталій – великий спортсмен. Але якщо Кличко виграє, то програє Київ.

  Ваше бачення ситуації в Мукачево?

  Треба бути на стороні закону, дочекатись правової оцінки правоохоронних органів і комісії, яку створено у Верховній Раді. Я хочу почути висновки й на їх підставі щось говорити. Офіційно ми живемо в правовій державі, крім того, існує поняття презумпції невинуватості. Міру вини людини чи якоїсь організації має виносити суд. Використання зброї в межах міста та ще й в мирний час є неприпустимо неприпустимим – це порушення закону. Я не розумію, чому про корупцію і контрабанду в Закарпатській області заговорили лише зараз, наче раніше про це не знали?

  Януковича знімають з розшуку в Інтерполі, а Дмитра Яроша не знімають. Як цікаво виходить.

  Протистояння між Сакварелідзе і Касько з одного боку та старою командою ГПУ на чолі з Шокіним – що саме відбувається, і до чого це може призвести?

  91-й підпис за відставку Шокіна був мій. Я не голосував за Шокіна, коли його призначали. Для мене було два показники. Перший – коли Шокін приходив на фракцію, його запитали: «Що ви будете робити зі справами щодо Майдану?». Він відповів: «Вибачте, я не в курсі, але я вивчу». Шокін людина у віці – ну, як він міг їх вивчити? А ми після Майдану хочемо розслідування терору, щоб назвали винних та покарали їх. Для мене це одна з найголовніших задач. Тому першочергово я хотів, щоб генеральний прокурор, який прийшов, довів цю справу до кінця. Від Шокіна я цього не чекав.

  ГПУ – це клан за інтересами. Шокін – це людина системи. Як людина системи може почати ламати цю систему? Протистояння між Сакварелідзе і Касько з одного боку та ГПУ на чолі з Шокіним – це прекрасно. Адже найбільше досягнення Майдану – свобода слова та інформаційна відкритість. Ви можете отримати відповідь практично на кожне питання від будь-якого політика. Суспільство змушує політиків змінювати свою точку зору.

  Зараз ми бачимо, що цей скандал призвів до відставки заступника генерального прокурора Гузира. Тепер міліція, чиновники, прокурори бояться. Коли перший з них сяде на лаву підсудних, можна буде сказати, що система тріснула. Першими мають сісти відповідальні за терор на Майдані та люди, які займаються корупцією і спекулюють на війні. СБУ, МВС і ГПУ повинні спільно це зробити. Це колективна праця, яка має призвести до результату. Зараз ми бачимо, як більшість колишніх високопоставлених чиновників вільно подорожують світом, посміхаючись, фотографуються біля будівлі Інтерполу. Януковича знімають з розшуку в Інтерполі, а Дмитра Яроша не знімають. Як цікаво виходить.

  Якщо посадять перших корупціонерів, народ не просто повірить, а й підтримає ці зміни всіма можливими силами. Впевнений, що невдовзі з’являться небезпечні для системи люди, які будуть вимагати змін. Навколо них підніматимуть шум, почнуть поливати брудом, вигадуватимуть те, чого немає.

  Явище іноземних реформаторів з великим досвідом – це карт-бланш від Президента. Має початись очищення влади, як це було в Чехії, Литві, Естонії.

  Як ставитесь до призначення Саакашвілі? Чи вірите, що йому вдасться провести реформи в регіоні?

  В Україні багато компетентних, талановитих і порядних людей. Реформи в Україні – це реально. Іноземці – не панацея, а один з інструментів для досягнення результату. Саакашвілі багато емоційно говорить, бере участь в піар-акціях – і це правильно, бо він показує, що працює. Але я б хотів побачити якісь зміни: на митниці, в області, ситуації з дорогами. Він говорив, що збудує дорогу Одеса–Рені, – чекаємо з нетерпінням, тому що я теж колись їздив до Рені, і, зізнаюсь, це випробування для кожного автомобіля, а не дорога.

  Явище іноземних реформаторів з великим досвідом – це карт-бланш від Президента. Має початись очищення влади, як це було в Чехії, Литві, Естонії. Люди, які не відповідають високим стандартам чи працювали на режим Януковича, повинні піти.

  Як оцінюєте призначення Марії Гайдар заступником Саакашвілі?

  Поки Гайдар не визначиться, з ким воює Україна, вона – представник путінської Росії, незалежно від того, який у неї є паспорт. У Донецьку й Луганську багато людей, які на всяк випадок тримають український паспорт, а працюють і воюють за проросійських сепаратистів. Наскільки мені відомо, Гайдар ще не затвердили на Кабінеті Міністрів. Адже там є цікавий пункт про те, що людина, яка обіймає таку посаду, повинна вільно володіти й спілкуватись українською мовою, чого не вміє заступник Саакашвілі.

  Коли мене запитують, чи потрібна в країні українська і російська мови, відповідаю ствердно: «Державна мова – виключно українська. Будь-якою іншою мовою можете спілкуватись, де вам завгодно – вдома, з друзями. Але якщо ви державний службовець, то повинні спілкуватись державною українською мовою». Мені подобається позиція Саакашвілі – йому важко, але намагається спілкуватись українською мовою на прес-конференціях.

  Допоки спеціалісти призначатимуться за політичними мотивами, вони професійно нічого не досягнуть. Мають прийти професіонали.

  Наскільки успішно відбувається впровадження нової патрульної поліції?

  Мені подобається нова патрульна поліція, я їх захищаю, вони дають надію. Ця молодь реально вірить, що може щось змінити. І розуміє, що якщо розчарує і не виправдає надії, то суспільство взагалі перестане вірити в будь-які зміни. Нові поліцейські дійсно на своєму місці. Зараз до поліції ставляться з цікавістю та повагою, а згодом будуть розуміти, що це справді представник сили, який стоїть на стражі порядку й закону.

  Що думаєте про діяльність міністра МВС Авакова?

  До міністра МВС Авакова багато запитань, його кадрова політика абсолютно не зрозуміла. Україна повинна відійти від квотного принципу розподілу посад в міністерствах. Допоки спеціалісти призначатимуться за політичними мотивами, вони професійно нічого не досягнуть. Мають прийти професіонали. З іншого боку, Революція гідності показала, що багато людей, які обіймали інші посади, виявились на своєму місці після минулорічних подій.

  Чи вірите в ефективність роботи Антикорупційного бюро? Що думаєте про скандал навколо Ситника? Як ставитесь до того, що ГПУ почала розслідування проти нього?

  Я хочу вірити в ефективність Антикорупційного бюро. Адже це інструментарій для запобігання корупції високопоставлених чиновників: міністрів, заступників, голів РДА, народних депутатів – людей, які керують державою. Хочу, щоб воно працювало на повну силу. Не зрозуміло, чи дадуть йому працювати. Саме з подання бюро повинні початись перші ув’язнення злочинців, які ввели корупцію в норму. Антикорупційне бюро має працювати 24 години на добу, 7 днів на тиждень.

  Скандал з Ситником виник навколо його поїздки до Лондону. Посольство Великобританії заявило, що оплатило повністю всю поїздку, а Ситник оплатив поїздку дружини. Я довіряю посольству Великобританії. Якщо мені покажуть документи і доведуть, що це не так, тоді я повірю.

  Використовуючи податкові стимули, можемо залучити як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів.

  Розслідування Генеральною прокуратурою справи проти голови Антикорупційного бюро, який фактично повинен займатися прокурорами, може бути попередженням: якщо ти це робитимеш, то матимеш великі проблеми. У Ситника є вибір – або він увійде в історію, або стане багатою людиною.

  Як бути у разі, коли люструвати чиновника забороняє рішення суду? Так, Насіров не може звільнити голову ДФС в Житомирській області Лілію Куришко, бо це заборонив робити суд.

  Хто заважав БПП і «УДАРу» провести судову реформу? Наші судді працюють на тих, хто приносить гроші, а рішення приймають за дзвінком. Без реформи та судової, міліцейської, прокурорської люстрації ми не можемо йти вперед. Насіров взагалі досі не здав депутатський мандат і порушує закон. Маємо чіткий розподіл: своїм – все, чужим – закон.

  Доки податкова буде караючим органом, позитивних змін не буде. Адже ті ж люди залишилися на місцях. Як і раніше, збирають великі суми коштів з районів. І хоча податки завжди виконували в Україні фіскальну функцію, не менш важливою є стимулююча. Використовуючи податкові стимули, можемо залучити як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів. Я спілкувався з англійськими податківцями, які стверджують, що у них мертві закони відмирають – їх просто не виконують люди. Для малого й середнього бізнесу я не бачу нічого гарного від реформ, які проводяться Кабінетом Міністрів.

  Чи доречним є рішення Насірова ліквідувати митниці й підпорядкувати їх ДФС?

  Це говорить про те, що Насіров намагається все сам контролювати і консолідувати владу, управління та фінансові потоки в одних руках. Митниця повинна бути окремим органом. Це не правильно, коли податкова ставить завдання митниці.

  11 тисяч працівників митниці приносять 55% державного бюджету. Митниця – це сито держави, через яке ми просіюємо товари, пропускаючи їх або ні, збираючи акцизи, мита. Але в жодному разі це не головний заробіток, за рахунок якого живе держава. Такий крок призведе до узурпації влади. Митниця стане одним з відділів податкової, який обкладатиме поборами бізнес.

  Теги : Коломойський Дмитро Ярош Правий сектор Київ Віталій Кличко Корбан борислав береза учасники АТО місцеві вибори партія УДАР
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів