Без шансів на перемогу. Як влада підійшла до виборів мерів на Півдні та Сході

  30 Вересня, 2015 12:11
  Влада робить все можливе для власної поразки на мерських виборах у найбільших і найбагатших містах Півдня та Сходу країни

  Місцеві вибори виходять на фінішну пряму. Минулого тижня визначилися основні кандидати в мери великих міст, причому без несподіваних прізвищ не обійшлося. Цього року вперше міських голів обиратимуть у два тури, що позначається на виборчій кампанії та передвиборчій стратегії.

  Часто місцеві вибори в Україні розглядаються як можливість для реваншу колишньої влади або зміцнення позицій і контролю над країною влади нової. На парламентських виборах 2014 року Південь і Схід країни, незважаючи на перемогу Євромайдану, втечу Віктора Януковича та війну на Донбасі, голосували за Опозиційний блок. Нові вибори дають шанс новій владі закріпитися в даному регіоні, змінивши місцеві органи, сформовані ще при регіоналах, проте вона, схоже, не поспішає цим шансом скористатися.

  У перші місяці російської агресії на Донбасі великі міста Півдня і Сходу стали головними мішенями для сепаратизму і "русского мира". Міфам про Новоросію не судилося збутися, однак в тій же Одесі досі неспокійно. Крім того, історично саме тут з'являлася альтернатива владі Києва, тут найвпливовіші регіональні групи і зосередження капіталу. Здавалося б, за таких умов влада для подальшого свого існування повинна бути насамперед зацікавлена у своїй максимальній присутності в цьому регіоні.

  Як із цим справи на практиці, ми пропонуємо розглянути на прикладі чотирьох з п'яти найбільших міст України: Харкова, Одеси, Дніпропетровська та Запоріжжя (п'ятий – Київ, Донецьк не беремо зі зрозумілих причин).

  Участь заради участі

  У мерських кампаній в цих містах є ряд загальних рис і тенденцій. Головна з них – слабкі позиції чинної влади. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель зазначає, що партії парламентської коаліції повністю програли передвиборний період, що відповідно не обіцяє їм позитивного результату й на фініші виборчих перегонів.

  "Вони не активізували свою роботу в останні півроку перед виборами для того, щоб рекламувати своїх представників, свої команди, своїх лідерів. Для того, щоб на старт вийти з впізнаваними лідерами, які реально будуть боротися за міста-мільйонери", – підкреслив Кошель у коментарі UA1.

  Беззмістовність виборів характерна для всіх без винятку регіонів.

  Причина такої слабкої підготовки до виборів у проблемному регіоні, на думку експерта, у відсутності розвиненої партійної мережі та працюючої структури на місцях у нинішніх партій влади. Крім "Батьківщини" всі партії, що входять до провладної коаліції, – це нові політичні проекти, які наразі перебувають на етапі становлення.

  Очевидним є і кадровий голод, "коротка лава запасних" нинішньої влади. Блок Петра Порошенка, будучи головною партією влади сучасної України з величезними труднощами знайшов кандидатів у мери міст Півдня та Сходу країни, вже не кажучи про їхню якість.

  "Для багатьох парламентських сил ці вибори на Півдні та Сході є участю заради участі, можливістю рекламування своїх кандидатів на майбутні кампанії. Тому в цих регіонах вони не змогли представити гідну альтернативу старим політичним командам", резюмував голова КВУ.

  Швидкоплинність передвиборчої кампанії та усталені політичні традиції в Україні роблять її, за словами Кошеля, абсолютно беззмістовною.

  "Головний акцент робиться не на стратегії розвитку міст, не на програмах, а на типовій роботі з благоустрою. Тобто використовується так звана технологія "хороших справ", яка завжди, на жаль, доводила свою ефективність", – відзначає експерт.

  Беззмістовність виборів при цьому є характерною для всіх без винятку регіонів.

  Безальтернативний Кернес

  Всього півтора роки тому мер Харкова Геннадій Кернес відправляв людей на Антимайдан, приходив на засідання міської ради у футболці з написом "Беркут", а зараз спокійно збирається переобратися на посту харківського міського голови. Кернес зміг співіснувати з новою владою, а кримінальна справа, суд за якою триває в Полтаві, для нього не є перепоною у новій виборчій кампанії.

  У Кернеса немає реальних конкурентів, і він цілком може перемогти навіть у першому турі. Причому на цьому й ґрунтується його передвиборча реклама. Виборців намагаються переконати, що нинішній мер виграє в будь-якому разі, а значить, навіщо відкладати це на другий тур.

  У Харкові вже пішли чутки про "договірняк" влади з Кернесом та розчистку під нього й "Відродження" електорального поля.

  "Звичайно, рейтинг у нинішнього мера досить високий, інтрига, насамперед, пов'язана з тим, хто займе друге місце, і чи буде другий тур", – зазначив у розмові з UA1 Михайло Камчатний, голова Харківської обласної організації "Комітету виборців України".

  Балотується Кернес від партії "Відродження", що утворилася на руїнах Партії регіонів на гроші Ігоря Коломойського. Вибір партії Кернес пояснив тим, що більшість депутатів-мажоритарників Харкова представляють саме цю політичну силу, що нібито полегшить координацію і роботу на користь міста. Та й своїх виборців Кернес втратити не повинен, адже, по суті, це та ж Партія регіонів, але, як і Опозиційний блок, вже в новій, незаплямованій обгортці.

  Кернес вже щосили використовує адмінресурс, проводить суботники із залученням комунальних служб, проте під прапорами "Відродження", а в бюджетних установах активно організовуються "збори трудових колективів" з "рекомендаціями" підтримати нинішнього мера.

  Альтернативу йому погрожував запропонувати Харківський губернатор Ігор Райнін. Сам він у мери не збирався, але керував процесом пошуку єдиного кандидата від політичних сил парламентської коаліції. Зрештою нічого з цього не вийшло. У "Самопомочі" буде свій кандидат, а БПП в мери висунув радника глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна, депутата Харківської облради, бізнесмена Олександра Давтяна. Давтян хоч і протеже Ложкіна, який теж харків'янин, і мільйонер, але в політичній площині Кернесу не конкурент.

  Міг би стати серйозним суперником для нинішнього мера колишній губернатор Ігор Балута, проте чи буде він балотуватися в міські голови, досі не зрозуміло. Саме при Балуті в Харкові вдалося утримати ситуацію під час активних сепаратистських дій, при ньому ж у місті повалили пам'ятник Леніну. Тоді Балута заявив, що Леніна валили за його розпорядженням, за що з ним тепер судиться Кернес. Тому для місцевих прихильників Євромайдану ця кандидатура була б позитивною і зрозумілою.

  Балута планував балотуватися від нової Волонтерської партії України. "Балута збирається висуватися, але ось недавно БПП озвучив свої списки в міськраду та облраду, і там є дружина Балути. Так що дивно виходить", – коментує дану ситуацію Камчатний.

  Через подібні перипетії, а також проблеми і зволікання з висуненням на місцевих виборах Опозиційного блоку, що має в регіоні істотну підтримку, в Харкові вже пішли чутки про "договірняк" влади з Кернесом та розчистки під нього і "Відродження" електорального поля.

  Шанси Оппоблока в Запоріжжі та Дніпрі

  Кращі шанси на перемогу на виборах мера Опозиційний блок має в Дніпропетровську та Запоріжжі. У Дніпропетровську, який вже майже рік живе без мера, ситуація з виборами найбільш зрозуміла, боротьба йде між відомими депутатами Верховної Ради Борисом Філатовим та Олександром Вілкулом. Якщо не трапиться нічого форс-мажорного, вони й розіграють між собою крісло мера. Інші кандидати ані за популярністю, ані за коштами, що витрачаються на передвиборчу кампанію, з ними рівнятися не можуть.

  БПП висунула в місті молодого, невідомого нардепа Максима Курячого. Все, чим він за рік запам'ятався в Раді, – його нібито побив Володимир Парасюк після ефіру на одному з телеканалів. Філатову і Вілкулу, які торпедують Дніпропетровськ своєю масовою рекламою, він явно не конкурент.

  Попри всі "подачки" Ахметова, в Запоріжжі його не люблять і бояться того, що сталося з Донецьком під його заступництвом.

  Водночас у БПП є Іван Куліченко, який 15 років був мером Дніпропетровська і склав повноваження в листопаді минулого року, після обрання депутатом Ради від партії президента. Але знову брати участь у виборах мера рідного міста Куліченко не буде, а значить, і на перемогу у Порошенка не розраховують.

  На Запоріжжі головну ставку на місцевих виборах робить один із засновників Оппоблоку й досі найбагатша людина України Рінат Ахметов. Колишній господар Донбасу планує зробити з міста новий Донецьк. Саме сюди з Донецька перебралися офіси різних компаній олігарха, тут знаходиться найприбутковіше підприємство Ахметова "Запоріжсталь".

  На розкрутку головного інженера "Запоріжсталі" Володимира Буряка як кандидата в мери, олігарх коштів не шкодує. Зовнішня реклама Буряка заполонила місто ще з літа, під виборчу кампанію було проведено ребрендинг місцевого телеканалу "ТВ-5", активно укладаються договори про соціальну допомогу з лікарнями, дитсадками, дитбудинками та іншими бюджетними організаціями. В Запоріжжя навіть повернулися пишні концерти часів Партії регіонів – на свято для працівників заводів Ахметова привезли BoneyM.

  Парадокс у тому, що навіть такі колосальні капіталовкладення не гарантують Буряку перемогу. Попри всі "подачки" Ахметова, у місті його не люблять і бояться того, що сталося з Донецьком під його заступництвом. Стійка асоціація Буряка з негативом від олігарха – запорука успіху на виборах для його конкурентів.

  Серед них – нинішній мер Олександр Сін, який встиг змінити "Батьківщину" на Партію регіонів, за часів Януковича, а зараз знову перетворитися на патріота, а також кандидат від БПП Микола Фролов.

  Фролов, на перший погляд, – найсильніший кандидат від партії президента у великих містах Півдня та Сходу. Однак варто зазначити, що БПП – приблизно 5-6-та партія в його кар'єрі, причому був він у всіх провладних партіях, починаючи з СДПУ(о) Віктора Медведчука. При цьому сам Флоров заперечує свої зв'язки з Партією регіонів, хоча саме за її влади в 2012 році він став ректором Запорізького національного університету. Для Фролова, який двічі встиг побувати заступником Запорізького губернатора, це перша мерська кампанія. Шанси на перемогу у нього є, як мінімум, це відома в місті особистість, на відміну від кандидатів БПП в інших містах.

  У Ахметова, звичайно, будуть намагатися вивести у другий тур Буряка і Сіна, що для олігарха було б максимально вигідним.

  Ківалов розбурхав Одесу

  Від місцевих виборів в Одесі багато хто чекав активної участі Михайла Саакашвілі. Але відмова губернатора включатися у виборчу кампанію суттєво вдарила по перспективах БПП в ній.

  Тривалий час вважалося, що окрім нинішнього градоначальника Геннадія Труханова та екс-мера Едуарда Гурвіца більше ніхто на керівництво Одесою серйозно претендувати не буде. Але минулого тижня про своє балотування заявив колись найвпливовіший представник регіону Сергій Ківалов.

  В Одесі будуть одні з найгарячіших виборчих перегонів, де на два місця у другому турі є три сильних кандидати – Труханов, Гурвіц і Ківалов.

  "Особливість виборів у тому, що бере участь в них Сергій Ківалов – головний важковаговик кампанії. Раніше він жодного разу не брав участі у виборах одеського міського голови", – розповідає UA1 голова Одеської організації "Комітету виборців України" Анатолій Бойко.

  На його думку, після включення у виборчі перегони Ківалова другий тур виборів став абсолютною реальністю, оскільки "навряд чи на даному етапі хтось зможе набрати більше 50% відразу".

  Ківалов – один з головних архітекторів режиму Януковича, який відповідає за його юридичне забезпечення і контроль над судовою системою. Прославився він ще в 2004 році, коли був головою ЦВК і всіляко намагався визнати перемогу Януковича над Ющенком. У 2014-му, вже за нової влади, він безперешкодно виграв вибори на рідному мажоритарному окрузі в Одесі, знову ставши народним депутатом. Тому повторити успіх через рік вже на виборах мера йому під силу, до того ж цілий університет із 17 тисячами студентів-виборців нікуди не подівся.

  Але якщо хоча б припустити, то як же смішно буде виглядати зв'язка: мер – Ківалов, губернатор – Саакашвілі.

  БПП в мери вирішив висунути Сашу Боровика – радника Саакашвілі, який у травні зі скандалом пішов з Кабінету Міністрів. Айварас Абромавічус і Арсеній Яценюк так і не затвердили Боровика на посаду заступника міністра економіки, а він звинуватив їх у небажанні проводити реформи та у корупції.

  Колишнього співробітника Microsoft, який навчався в школі КДБ, прихистив Саакашвілі, хоча в чому така особлива цінність реформатора Боровика для України, досі незрозуміло.

  Бойко вважає Боровика слабким кандидатом для президентської партії, а його висунення – фактичним визнанням поразки. "Боровик мало відомий широкому виборцю в Одесі й часу для його розкрутки немає. Потенційний електорат Боровика більше складається з людей середнього віку, інтелігенції, людей середнього та високого достатку, проте ці люди готові гаряче обговорювати багато речей у Facebook, але мало хто з них ходить на вибори", – резюмував експерт.

  Виходить, що в Одесі будуть одні з найгарячіших виборчих перегонів, де на два місця у другому турі є три сильних кандидати – Труханов, Гурвіц і Ківалов. А ось кандидата від влади в області, де працює Михайло Саакашвілі з усією його медійністю та популярністю, серед реальних претендентів на перемогу немає.

  Аналіз ситуації у великих містах Півдня та Сходу пояснює, чому після внесення змін до Конституції в частині децентралізації влада планує проведення позачергових місцевих виборів вже в 2017 році. Можливо, до того часу вона підготується. Звичайно, якщо ще буде владою.

  Теги : Харків Порошенко Саакашвілі дніпропетровськ Кернес Одеса Запоріжжя борис філатов Батьківщина БПП Опозиційний блок Самопоміч Ківалов місцеві вибори КВУ Олександр Вілкул Відродження Максим Курячий Олексій Кошель
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів