Без права на справедливість. Що несе судова реформа Порошенка

  5 Жовтня, 2017 14:32
  Дороговартісний доступ до суду з примарним правом відстояти права, амністія корупціонерам і тим, хто стріляв на Майдані, – це і є реформування по-президентськи

  «Мільярдер Порошенко заклав у цей закон ідеологію того, що прості люди будуть сильно обмежені в доступі до правосуддя, – так прокоментував прийняті парламентом президентські зміни до процесуальних кодексів нардеп Сергій Власенко. – Кожен громадянин в Україні незабаром відчує ці зміни в судовій системі».

  Противники зазначеного документа на 800 сторінок, який одним махом вносить зміни в три процесуальних кодекси та 18 законів, програли президенту семиденну парламентську битву за те, щоб внести поправки в часто безглузді й нелогічні норми законопроекту.

  Але найголовніше, що робить закон Порошенко, – це впровадження механізмів, що істотно ускладнюють можливість для простих громадян відстоювати свої права в суді.

  «Прийнявши зміни до процесуальних кодексів, парламент зруйнував усі інструменти українців для захисту себе в суді та слідстві», – висловив свою думку глава фракції «Самопомочі» Олег Березюк.

  Водночас, закон істотно полегшує долю фігурантів кримінальних справ про корупцію, розстріли на Майдані, конфіскацію коштів Януковича і пов'язаних з ним осіб. Цим пожертвували заради одного – зміцнення особистого контролю Порошенка над усією судовою системою.

  «Судова реформа «по-президентськи» спрямована на забезпечення тотального контролю Порошенка і його оточення над судовою системою нашої держави».

  Справа в тому, що за новим законом президент затверджує склад суддів Верховного суду, який наділяється всією повнотою судової влади. Парламент до цього тепер не матиме стосунку. Таким чином, повний контроль над усією судовою системою отримує одна людина – Петро Порошенко.

  «Замість того, щоб скасувати телефонне право, створити незалежні суди, президент, як і минулий президент Янукович, пішов іншим шляхом, – констатує нардеп Альона Шкрум. – Він вирішив створити суди для себе, вирішив очолити судову систему, тримати там старих корупційних суддів, дати їм узурпаційні повноваження і потім смикати їх за ниточки».

  При цьому, в пориві будь-якою ціною протиснути закон через парламент, Адміністрація Порошенка йшла на будь-які маневри: від політичних договірняків до порушення всіх можливих норм регламенту ВР.

  «На жаль, це було голосування таке ж, як за часів Януковича, з порушенням усіх норм регламенту, коли голосів спочатку не було, а потім з'явилися, з фіксуванням фактів кнопкодавства. Їм потрібен був цей закон, і вони його проголосували, наплювавши на всіх, – сказав Власенко відразу ж після прийняття цього документа. – Все, що сьогодні відбувалося у Верховній Раді, направлено на забезпечення тотального контролю Порошенка і його оточення над судовою системою нашої держави. А також для перетворення суду на репресивний механізм як проти громадян України, так і проти своїх політичних опонентів».

  Участь корупціонерів і відповідальних за смерть на Майдані істотно полегшили в обмін на посилення контролю президента над судами.

  Зараз, навіть після того, як закон вже проголосовано, людей, які подужати всі 800 сторінок цього документа, можна перерахувати на пальцях. В основному це колишні юристи та адвокати, які готували поправки до закону і які аналізували його наслідки.

  Але від прогнозів навіть цієї нечисленної групи фахівців стає не по собі: в найближчому майбутньому суд стане недосяжною розкішшю, а права – всього лише порожнім словом.

  Так сказав Порошенко

  Серед вражаючих нововведень закону – штрафи за те, що ви можете зловжити своїми законними правами. Наприклад, ви бачите, що суддя до вас упереджено ставиться, і з цього приводу вимагаєте його відводу. Якщо ви зробите це вдруге, вас оштрафують на суму до 32 тис. гривень. Якщо ж ви на цьому не заспокоїтеся і вимагатимете відведення в третій раз, то це вже «систематичне зловживання правами» і штраф до 160 тис. гривень.

  Також не на вашу користь зіграють тексти змінених кодексів, у які введено безліч невизначених понять. Наприклад, суддя може порахувати, що у вас вкрали «грошову суму незначного розміру». Або навпаки, що ваші дії потягли за собою «істотні негативні наслідки». А ще ваші дії можуть кваліфікувати як «грубе порушення закону».

  Трактувати всі ці розмиті формулювання судді тепер можуть на власний розсуд – як хто розуміє. А це широке поле для фінансової стимуляції процесу розуміння.

  І взагалі, якщо ви надумаєте судитися, то будьте ласкаві, внесіть гроші ще на етапі подачі заяви в суд. Це щось на зразок застави на покриття судових витрат. Якщо суд програєте, втрачаєте гроші, якщо виграєте – витрати оплатить той, хто програв. Але гроші – вперед!

  Це на тлі того, що судовий збір збільшено вдвічі. Звичайно, можна подати документи в електронному варіанті, це дешевше. От тільки за підрахунками Інтернет Асоціації України, охоплення інтернетом сільського населення не досягає і 30%. А в масштабах країни близько 35% українців взагалі не мають доступу до інтернету з матеріальних причин і через відсутність у регіональних провайдерів необхідного обладнання.

  «Те, що за часів Януковича називалося «диктаторськими законами», зараз називається судовою реформою Порошенка».

  Але і це ще не все. Наразі ніхто з нардепів не може чітко сказати, який саме варіант тексту закону і з якими правками піде на підпис до спікера і президента.

  Є ймовірність того, що в ньому залишилися раніше внесені в текст пропозиції. Наприклад, про списання заборгованості з банківських карт – зарплатних і пенсійних. Або про те, що коли позивач не знає вашої адреси, а він хоче відсудити у вас майно або гроші, то виклик до суду для вас буде публікуватися на сайті судової влади. Не зайшли на сайт і не дізналися про засідання – ваші проблеми, вважається, що вас офіційно повідомлено.

  У той же час, долю корупціонерів, а також відповідальних за смерть на Майдані істотно полегшили в обмін на голосування за посилення контролю президента над усією судовою системою країни.

  Амністія по-президентськи

  «Пам'ятайте, скільки тут сліз пролили, що нам потрібно конфіскувати майно Януковича і його банди? Як нам нав'язували закон про спецконфіскацію, як кричали, що це потрібно негайно зробити? – нагадав нардепам глава фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. – І «Опозиційний блок» однією поправкою вивів з-під відповідальності всіх співучасників злочину Януковича».

  Соболєв каже про нову норму Цивільно-процесуального кодексу, згідно з якою пов'язані і треті особи не підпадають під конфіскацію майна особи, підозрюваної у скоєнні злочину. «Все, що Янукович і його банда переписали на третіх осіб, тепер не може бути конфісковано», – пояснює Соболєв.

  Ще один скандальний момент – це 109-а поправка, внесена молодим мільйонером Андрієм Лозовим. Крім усього іншого вона змінює терміни досудового слідства, виводячи з-під удару сотні людей: від топ-корупціонерів до рядових виконавців, які розстрілювали учасників Майдану.

  «Цей крок буде мати катастрофічні наслідки, оскільки скоротить терміни розслідування замість 2-15 років залежно від категорії справи до 3 або 6 місяців», – заявляє Шкрум, з якою повністю згодні експерти-юристи коаліції провідних громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ».

  При цьому початком терміну досудового розслідування буде вважатися не момент повідомлення про підозру, а момент реєстрації справи в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

  «Таким чином, кількість відмов почати розслідування при неочевидних злочинах значно збільшиться, оскільки правоохоронці не візьмуть на себе відповідальність розслідувати ці злочини так швидко», – вважає Шкрум.

  Що це означає для фігурантів гучних кримінальних справ, пояснив нардеп Єгор Соболєв: «Охендовський, Насіров, Мартиненко та інші підозрювані Антикорупційним бюро і Антикорупційною прокуратурою можуть відкривати шампанське».

  «Якщо в Україні не буде справедливого слідства, суду та інструменту захисту, тоді буде страшна річ, яка зруйнує інституційну державу, – самосуд».

  Понад те, за прогнозами Альони Шкрум, постулат про граничні терміни досудового розслідування в 3 та 6 місяців – це широке поле для корупції.

  «Це буде продукувати страшну корупцію, тому що продовжувати терміни досудового розслідування на кілька місяців може або слідчий суддя, або прокурор у справі або генпрокурор. І тут вже будуть відбуватися торги в нереформованій прокуратурі, нереформованих судах», – вважає нардеп.

  Втім, злочинців забезпечили ще одним дієвим механізмом блокувати початок будь-якого кримінального розслідування. Зміни до ст. 303 і 307 повернули норми радянського Кримінального кодексу 1960 року: у слідчого судді можна оскаржити повідомлення про підозру у вчиненні злочину. І все, слідство в ступорі.

  «Те, що за часів Януковича називалося «диктаторськими законами», зараз називається судовою реформою Порошенка», – констатує Шкрум.

  При цьому примітно, що відсутні за прийняття такого законопроекту голоси дали саме екс-регіонали – «Опоблок», «Відродження» та «Воля народу» – всього 47 тих, хто проголосував «за» депутатів.

  Поряд з Порошенком і його оточенням вони також є кінцевими вигодонабувачами цього закону, оскільки справи щодо їхньої корупції та Майдану тепер не мають перспектив дійти до суду.

  Причому в бажанні «відмазатися» прямо тут і зараз екс-регіонали пішли навіть на те, щоб посилити вплив президента на судову систему, через що в середовищі «Оппоблока» вибухнув скандал. У результаті одіозний Михайло Добкін вийшов з фракції, а не менше одіозний Вадим Новинський заявив про створення опозиційної платформи всередині партії.

  Заговорить вулиця

  Поки спікер Андрій Парубій взяв паузу і ніяк не коментує питання про те, коли підпише прийнятий закон і в якій саме його редакції. Але якщо документу все ж дадуть хід, експерти прогнозують справжній колапс слідчих органів.

  «Все буде зрозуміло вже в перший місяць дії закону, і ви зрозумієте, що ви наголосували і яка це судова реформа», – передрікає колегам Сергій Соболєв.

  «Влада стрімко втрачає легітимність. У нас, схоже, залишається тільки один інструмент – вулиця».

  Юристи, адвокати та діючі детективи це вже зрозуміли. З вимогою до президента ветувати ухвалений закон звернулися експерти з «Реанімаційному пакету реформ» і, що показово, з НАБУ. Обидві організації виступили з офіційними заявами про неприпустимість підписання цього документа.

  Своєю чергою, кілька нардепів вже зареєстрували у парламенті два законопроекти про скасування прийнятих поправок. Втім, ні в кого з них немає ілюзій щодо долі цих документів.

  «Покажіть мені 226 голосів в залі, які за це проголосують. Ми зробимо все від нас залежне, але у нас, на жаль, немає голосів у цьому парламенті», – оцінює ситуацію Сергій Власенко.

  Ймовірно, саме тому багато хто починає апелювати до емоцій – як прихильників «судової реформи Порошенка», так і їхніх супротивників.

  «Президент не має права підписати закон. Голова Верховної Ради не має права підписати закон, а повинен виправити цю помилку, – закликає Олег Березюк. – Якщо цього не станеться і в Україні не буде справедливого слідства, суду та інструменту захисту, тоді буде страшна річ, яка зруйнує інституційну державу, – самосуд».

  З колегою по парламенту згоден і нардеп Ігор Луценко: «Я думаю, зараз сім'ї героїв Небесної Сотні повинні звернутися до Порошенка не підписувати законопроект 6232. Також нам усім слід вийти на акцію на Банкову. Зібратися на Інститутській, де гинули люди, і прийти до Президента. Влада стрімко втрачає легітимність. У нас, схоже, залишається тільки один інструмент – вулиця».

  Теги : Президент Порошенко суд судова реформа
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів