"Батьківщина" та "Самопоміч" можуть вийти з коаліції після місцевих виборів

  11 Вересня, 2015 17:57
  Нардеп від «Батьківщини» Вадим Івченко заявив про можливий вихід фракції з парламентської більшості. UA1 з’ясовував: що стоїть за цією гучною заявою?

  «Самопоміч» і «Батьківщина» готові до виходу з коаліції, – оголосив у вівторок, 8-го вересня, нардеп з «Блоку Петра Порошенка» Вадим Денисенко. – Заяви Березюка і Тимошенко про те, що їхні фракції нікуди з коаліції не підуть, – не більше ніж слова. І план виходу, з гучними криками про створення «ширки», уже розписаний».

  Утім на засіданні Ради коаліції ці прогнози так і не справдились. Згадані фракції не зробили оголошень про вихід з парламентської більшості. Політологи зазначають, що заява Денисенка стала кроком на випередження від «Блоку Петра Порошенка».

  Наступного разу коаліція зібралась в стінах Верховної Ради за два дні – 10-го вересня. Мали обирати координатора, адже цю посаду лідер Радикальної партії Олег Ляшко полишив ще 9-го липня, оскільки завершились його повноваження. За коаліційною угодою, посаду обіймають три місяці поспіль. Після цього терміну повноваження автоматично переходять до наступної за чисельністю фракції коаліції.

  Цього разу черга дійшла до лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко, яка очолює найменшу фракцію коаліції. Однак з огляду на заяви Тимошенко, бажання очолити парламентську більшість напередодні місцевих виборів у неї немає. Юлія Володимирівна наполягає, що координатором коаліції має бути представник «Народного фронту» чи «Блоку Петра Порошенка».

  «Ні для кого не секрет, що рішення в коаліції приймаються на рівні двох найбільших фракцій, – каже Тимошенко. – Тому «Батьківщина» не може дати своїх глав для координації діяльності коаліції. Я вважаю, що очолювати коаліцію та координувати її у Верховній Раді мають представники двох найбільших фракцій, які формують і проводять рішення».

  Якщо коаліція розвалиться, то це буде катастрофою для України, – Андрій Садовий.

  Зазначимо, що координаторами коаліції вже були представники «Народного фронту» і «Блоку Петра Порошенка» – Юрій Луценко та Андрій Тетерук. Тому лишається «Батьківщина» і «Самопоміч». Останні відмовились від головування, коли до них дійшла черга. Голова фракції Олег Березюк передав повноваження наступній за чисельністю фракції – Радикальній партії Олега Ляшка.

  Одразу після виходу з більшості «радикалів» у парламенті заговорили про вихід з коаліції ще двох фракцій – «Батьківщини» та «Самопомочі». І попри заперечення лідерами цих партій подібних припущень, сумніви є. Особливо після заяви однопартійця Тимошенко Вадима Івченка, який пригрозив виходом з більшості. Мовляв, «Батьківщина» може бути наступною фракцією, яка залишить коаліцію.

  «Ми хочемо теж впливати на порядок денний, – говорить Івченко в ефірі телеканалу «112 Україна». – Так сталося, що останні півроку ніяких законів значущих від «Батьківщини» не ставиться. Ми статистами не будемо – або ми формуємо разом порядок денний, разом домовляємося, об'єднуємо спільну позицію і голосуємо, або ми не будемо статистами – ми будемо наступними, хто вийде з коаліції».

  Не бачить альтернативи коаліції і лідер «Самопомочі» Андрій Садовий.

  «Якщо коаліція розвалиться, то це буде катастрофою для України, – говорить він на партійному з’їзді. – Враховуючи складність ситуації, «Самопоміч» буде в коаліції до моменту, поки буде хоча б маленька можливість виправити нинішню ситуацію».

  Міжнародні партнери наполягають, щоб коаліція залишилась до місцевих виборів, бо інакше не дадуть фінансів.

  Політологи зазначають, що «Батьківщина» і «Самопоміч» залишатимуться в коаліції до місцевих виборів. Будь-які заяви про вихід з більшості є лише шантажем, мета якого – набути більшої «політичної ваги» напередодні місцевих виборів.

  «Тимошенко намагається зараз отримати максимум, маючи невелику фракцію в парламенті, – каже UA1 політексперт Андрій Золотарьов. – Саме тому  вона гратиме на нервах. Але до місцевих виборів з парламентської більшості партія не виходитиме. Тому ці заяви – це радше політичний шантаж, ніж серйозні наміри грати на дестабілізацію коаліції та прискорення позачергових виборів до парламенту. Оскільки до них «Батьківщина» не готова. Позиція «Самопомочі» в питанні виходу з коаліції ззовні виглядає більш принциповою. Проте вони також намагаються збільшити власну значимість у Верховній Раді та не готові до парламентських виборів. Думаю, що вони теж не вийдуть з більшості».

  Золотарьов прогнозує, що процеси розпаду коаліції пришвидшаться після місцевих виборів. Оскільки, на його думку, справжня політична криза може початись у жовтні-листопаді. «Тоді дійсно мова йтиме про дострокові вибори до Верховної Ради, – каже він. – Найімовірніше, вони відбудуться навесні 2016-го – в квітні-травні».

  Фракції більшості перечекають цей етап – поки пройдуть вибори і надійдуть транші, – і тоді, після місцевих виборів, розвал коаліції можливий. З неї вийдуть «Самопоміч» та «Батьківщина».

  Експерти зазначають, що позачергові вибори до парламенту не вигідні найбільшим фракціям – «Блоку Петра Порошенка» та «Народному фронту». Іншим фракціям дострокові вибори навпаки на руку, оскільки їх рейтинги в порівнянні з минулим роком зросли. Якщо вірити рейтингу настроїв населення щодо виборів до Верховної Ради Київського міжнародного інституту соціології за липень 2015-го, то у БПП – 23,5%, у «Батьківщини» – 22,7%, у «Самопомочі» – 12,2%, у «Радикальної партії Олега Ляшка» – 10,2%, у «Опозиційного блоку» – 7,2%. Звідси виходить, що українці більше, ніж минулоріч, підтримують партію Тимошенко, Садового, Ляшка. А ось рейтинг партії прем’єра Арсенія Яценюка «Народний фронт» обвалився з 22,14 % на позачергових виборах нардепів 2014-го до 2,8 % за результатами опитування.

  «Коаліція зараз тріщить по швах, – говорить UA1 політолог Віктор Таран. – Але в умовах зовнішнього тиску вона залишиться. Міжнародні партнери наполягають, щоб коаліція залишилась до місцевих виборів, бо зовнішні партнери не дадуть фінансів. Крім того, фракції більшості внаслідок розвалу коаліції можуть зазнати електоральних втрат на місцевих виборах. Тому зараз вони перечекають цей етап – поки відбудуться вибори і надійдуть транші, – і тоді, після місцевих виборів, розвал коаліції можливий. З неї вийдуть «Самопоміч» та «Батьківщина».

  Якщо коаліція розвалиться, очікувати публічного об’єднання з «Опозиційним блоком» не варто. Експерти зазначають, що за таких умов електоральні втрати БПП і «Народного фронту» будуть колосальними. У разі, якщо парламентська більшість розвалиться, партії Порошенка і Яценюка шукатимуть механізм залучення до коаліції окремих депутатів, оскільки згідно з рішенням Конституційного суду коаліцію формують фракції та окремі депутати.

  Водночас, «Опозиційний блок» готовий до широкої коаліції. Таку заяву днями зробив Борис Колесніков, який начебто є керівником «опозиційного уряду». Колишні «регіонали» вважають, що від створення чергової «ширки» Україна тільки виграє. 

  Теги : Порошенко Арсеній Яценюк Тимошенко Батьківщина коаліція БПП Опозиційний блок Самопоміч Народний Фронт андрій садовий місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів