100 днів роботи Верховного Суду: змінилася форма, але не зміст

  29 Березня, 2018 19:21
  Представники ВС скаржаться на надмірну завантаженість справами, але обіцяють з усім розібратися. Експерти ж наголошують на відсутності глобальних змін та поверховості реформи суду вищої інстанції

  15 грудня 2017 року в Мистецькому арсеналі президент Порошенко помпезно давав старт роботі Верховного Суду. Тоді ж представив і його голову – Валентину Данішевську. Суддівську мантію президент теж вручив особисто.

  24 березня виповнилось 100 днів з дня запуску Верховного Суду. За цей час, за словами його очільниці, було розглянуто понад 2000 справ.

  Досягнення

  Найбільшим досягненням можна вважати сам запуск суду, адже його називають фундаментом судової реформи.

  Наразі у Верховному Суді перебуває 105 тисяч справ, з яких 85 тисяч перейшли від старої інстанції, а 30 тисяч – надійшли з грудня минулого року.

  Голова суду Валентина Данішевська поскаржилась на завантаженість суддів. На одного суддю Касаційного адміністративного суду наразі припадає 2100 справ. Найменш завантажені судді Касаційного господарського суду – у них по 300 справ на одного.

  У самому суді теж хочуть розгребти ці справи, наголосила Данішевська, водночас зауваживши: "швидкість – загроза якості".

  Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович до досягнень відносить те, що сформовано дієздатний суддівський корпус. До нього увійшли судді з високим знанням іноземних мов, з науковими знаннями, а також ті, кого називають людьми з-поза системи.

  Смокович підкреслив, що суд став відкритим. Навіть висловив вдячність депутатам за відміну норм, які перешкоджали вільному доступу ЗМІ та слухачів на засідання.

  До переваг відносять і сам процес відбору суддів. Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков розповідає, що у 2011 році, під час відборів суддів конкурс становив один до одного. При відборі до Верховного Суду, наголошує Козьяков, конкурс спершу становив 10 кандидатів на посаду, а на фінальній стадії – 3.

  Недоліки

  "Змінилась форма, але не змінився зміст", – так охарактеризував перші 100 днів роботи Верховного Суду експерт судової групи Реанімаційного Пакету Реформ Роман Куйбіда.

  За словами експерта, співвідношення рішень, які оцінюються позитивно і негативно, не змінилося. Є приклади, які приємно дивують, а є багато, які викликають здивування. Та наводить типову історію.

  "Для відкриття провадження у кримінальній справі достатньо голосу одного судді з трьох, і воно має бути відкрито. Але ми бачимо постанови про відмову, коли є думка одного судді, який вважав, що треба відкрити справу".

  Недоліки в роботі нового суду бачать і адвокати. Зокрема, вони незадоволені відсутністю інформації на сайті, невчасністю отримань повісток до суду тощо. Хоча дехто з правозахисників висловлює цілковиту довіру суддям Верховного Суду.

  У перші дні роботи ВС тих, хто вірив у неупереджене судочинство, було 37%. А от 60% не вірили, що суд зможе стати незалежним, стверджує Роман Куйбіда.

  "Я не хочу, щоб ставлення до нового Верховного Суду опустилось до того рівня, з якого ми починали. Я б дуже хотів бачити склянку напівповною, але поки що вона напівпорожня", – підсумовує експерт.

  Водночас, адвокати, характеризуючи судову систему в країні загалом, кажуть, що "судова система сьогодні лежить". Висловлюють побоювання, що з такими темпами в адвокатів скоро не буде можливості працювати. Адже терміни розгляду справ розтягуються на місяці чи навіть роки, а перше засідання може бути призначене і через 9 місяців.  

  Також незрозумілою є ситуація зі старими судовими інстанціями, які припинили роботу у зв’язку зі створенням нового Верховного Суду, але не були ліквідовані. Судді залишаються на своїх посадах та отримують оклад, хоча не працюють.

  Що таке ВС

  Верховний Суд – найвищий суд у системі судоустрою України. Це касаційна інстанція, у певних випадках – суд першої або апеляційційної інстанції. Верховний Суд також розглядає справи, у яких звинувачується президент України.

  У складі Верховного Суду діє Велика палата, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд. У кожному касаційному суді утворюються судові палати з розгляду окремих категорій справ з урахуванням спеціалізації суддів.

  Оновлений Верховний Суд почав працювати 15 грудня 2017 року, того ж дня припинили роботу Верховний Суд України (старий), Вищий адміністративний суд, Вищий господарський суд і Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних та карних справ. Наявність такої кількості вищих спецсудів затягувала час саме в частині касаційних розглядів. Сьогодні ж громадянин автоматично звертається до Верховного Суду.

  Теги : Порошенко Петро Порошенко Реанімаційний пакет реформ Верховний Суд Валентина Данішевська
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів