Тестування українських прокурорів. Чи вдасться реформувати систему?

  7 Вересня, 2015 14:50
  В Україні зроблено перший крок до реформування системи прокуратури. Оголошено конкурс на заміщення посад прокурорів і розпочато тестування. Наскільки прозоро, а отже, ефективно проводиться конкурс, досліджував UA1
  Фото: UA1

  Представляючи голову Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, президент Порошенко проголосив метою номер один знищення корупції. Адже саме цього чекають західні партнери, надаючи Україні великі кошти для проведення реформ та виходу з економічної кризи.

  У подоланні корупції США та ЄС бачать першочергову передумову проведення реально ефективних реформ. Усі міжнародні та українські експерти сходяться в одному – подолати корупцію можна, лише реформувавши судову та правоохоронну систему. Для цієї мети Захід вже виділив Україні гроші та надав методологію. Третьою, ключовою складовою є наявність політичної волі у керівництва держави.

  Початку змін в прокуратурі чекали одразу після перемоги Революції гідності. У суспільстві назрів запит на повне оновлення правоохоронних органів. Великі надії покладались на проведення люстрації. Однак за часів генпрокурора Віталія Яреми цей процес у відомстві було повністю саботовано та дискредитовано. Під люстрацію потрапили технічні працівники прокуратур, водії, секретарі. Прокурори, підозрювані в корупції, не лише зберегли свої посади, але й в деяких випадках отримали підвищення.

  Серед учасників конкурсу є прокурори, помічені в гучних корупційних скандалах, а також ті, хто відкривав кримінальні справи проти майданівців за часів режиму Януковича.

  Новий генеральний прокурор Віктор Шокін ініціював активне розслідування резонансних справ, але також не обіцяв швидкого реформування прокуратури. Каталізатором, що пришвидшив процес, став гучний скандал в ГПУ між командами генпрокурора Шокіна та його заступника Давіда Сакварелідзе, який на декілька тижнів був топ-темою українських ЗМІ. Ситуація виявилась настільки критичною, що потребувала втручання президента. Петру Порошенку довелось невідкладно підписати зміни до закону «Про прокуратуру».


  Заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе
  Заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе

  5 вересня в п’яти містах України почався перший етап конкурсу на заміщення посад в місцевих прокуратурах. На цьому етапі майбутні прокурори повинні пройти електронні тести на знання законодавчої бази. Хід тестування будь-який охочий може спостерігати он-лайн на сайті ГПУ. Також за проведенням тестування наглядають близько 100 спостерігачів.

  З 2550 посад залишиться лише 700, і передбачається, що це будуть найкращі. Як заявляють в ГПУ, лише 40% учасників конкурсу – діючі працівники прокуратури. Але серед багатьох опитаних біля Національної академії прокуратури в Києві, де проходили тести, кореспонденту UA1 так і не вдалося знайти учасника конкурсу, який не працює в органах прокуратури.  Не дивлячись на безпрецедентну для нашої країни прогресивність проведення конкурсу, є багато моментів, які викликають запитання у експертів та громадськості. Так, не зрозуміло, чи впливатимуть на результати конкурсу дані про корупційну діяльність кандидатів та чи взагалі збираються і перевіряються ці відомості?

  Громадські активісти говорять про те, що серед учасників конкурсу є прокурори, помічені в гучних корупційних скандалах, а також ті, хто відкривав кримінальні справи проти майданівців за часів режиму Януковича. Дивує, яким чином їх взагалі було допущено до проходження конкурсу.

  Посада прокурора Житомира була премією за виконання замовлень тодішнього заступника генпрокурора Олега Бачуна.

  У день першого тестування в Києві біля Національної академії прокуратури зібрався багатолюдний і досить гучний мітинг. Працівники житомирської кондитерської фабрики «ЖЛ» та активісти громадської організації «Народний люстратор» вимагали не допускати до проходження тестування прокурора міста Житомир Юрія Сича та його заступника Віталія Горпинича.


  Протест проти складання тестів прокурором Житомира Юрієм Сичем
  Протест проти складання тестів прокурором Житомира Юрієм Сичем

  30-річний прокурор Житомира Юрій Сич відомий як учасник гучного корупційного скандалу, внаслідок якого просто неба можуть опинитися 10 сімей з маленькими дітьми. Прокуратура міста в особі Сича вимагає виселення сімей з квартир, які було придбано останніми за власні кошти. Постраждалі стверджують, що, використовуючи складну юридичну схему, прокурор Житомира хоче заволодіти їхньою нерухомістю для власного збагачення.

  Своєю чергою, активісти Автомайдану Житомира обвинувачують Сича в тиску на майданівців та підтримці режиму Януковича. Так, під час Революції гідності, в січні 2014 року, тодішній заступник прокурора міста Юрій Сич відкривав кримінальні справи на людей, які виходили на мітинги в Житомирі. Автомайданівців дивує, як після цього чиновник зміг пройти процедуру відповідно до закону «Про очищення влади» та згодом був призначений прокурором міста.


  Мітинг працівників кондитерської фабрики "ЖЛ" на тестуванні прокурорів
  Мітинг працівників кондитерської фабрики "ЖЛ" на тестуванні прокурорів

  Відповіді на вказані питання мають працівники житомирської кондитерської фабрики «ЖЛ», які приїхали в Київ на мітинг в день тестування. За їх твердженнями, посада прокурора Житомира була премією за виконання замовлень тодішнього заступника генпрокурора Олега Бачуна.

  «Бачун особисто в мене вимагав хабар в 30 тисяч доларів щомісяця, – каже голова спостережної ради ТДВ «ЖЛ» Ігор Бойко. – Після того, як фабрика відмовилась платити хабарі, прокуратурою було відкрито 13 кримінальних справ, проводились обшуки, залякували й погрожували працівникам. Все це організував прокурор Житомира Юрій Сич і його заступник Віталій Горпинич за особистим наказом Олега Бачуна».

  Поки прокурори складали тести, під стінами Національної академії прокуратури протестували працівники фабрики. Вимога була лише одна – не допустити до конкурсу прокурорів-корупціонерів. За кілька годин акції до протестуючих так ніхто й не вийшов. Хоча кондитери гучно намагалися привернути увагу організаторів конкурсу барабанами та дудками. Кажуть, вимушена міра – інакше не достукатись. Чуючи бій барабанів, гудіння дудок та скандування людей, майбутні прокурори лише розгублено й трохи налякано перешіптувались у дворі академії.

  Цей конкретний приклад вказує на недосконалість проведення конкурсу для прокурорів. Людей з сумнівною репутацією було допущено до проходження тестів, що нівелює саму ідею реформування прокуратури. За словами доцента юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка Бориса Малишева, значна пауза між закінченням процесу тестування та оголошенням результатів дає можливості для махінацій і підтасовування.

  Реальну оцінку конкурсу зможуть дати насамперед активісти на місцях, які добре знають біографію та причетність до корупційної діяльності кожного місцевого прокурора.

  Дехто з експертів напередодні висловлювався ще більш категорично, пропонуючи проводити конкурс на керівників місцевих прокуратур лише серед претендентів, які ніколи не працювали в прокуратурі. Саме це, на їх думку, дасть реальне оновлення та реформування системи. Як приклад, наводять роботу патрульної поліції, до складу якої в більшості потрапили люди, що ніколи не служили в міліції.

  Наразі не зрозуміло, чи буде комісія конкурсу проводити перевірку біографії прокурорів, відповідність їх майнового стану задекларованим доходам та брати до уваги повідомлення в ЗМІ, звернення громадськості щодо корупційних діянь кандидатів. Адже сама ідея реформи в тому, щоб привести в прокуратуру людей з бездоганною репутацією. Таким чином, має діяти презумпція винуватості кандидатів, і перш ніж обійняти посади, вони повинні довести свою порядність.

  «Якщо Сич і Горпинич пройдуть відбір, це покаже всім жителям Житомира, що прокурорський конкурс був формальним, – каже Ігор Бойко. – У такому разі ми будемо й далі проводити мітинги і вимагати звільнення корупціонерів з прокуратури. В цьому органі мають працювати лише порядні люди, які дійсно хочуть змінювати країну».

  За словами заступника генерального прокурора Давіда Сакварелідзе, мета конкурсу полягає в тому, щоб до відомства прийшли порядні й принципові люди. Чи буде її досягнуто, стане зрозуміло вже найближчим часом. Водночас, реальну оцінку конкурсу зможуть дати насамперед активісти на місцях, які добре знають біографію та причетність до корупційної діяльності кожного місцевого прокурора. Тим більше, що і президент Петро Порошенко, і більшість політиків наголошують на надзвичайно важливій ролі саме громадськості у розбудові постмайданної України.  

  Теги : ГПУ шокін Порошенко сакварелідзе житомир «ЖЛ» місцеві прокуратури
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів