"П. дав добро": cоратник Порошенка Кононенко причетний до однієї з найбільших афер в енергетиці

  29 Березня, 2019 08:29
  За даними розслідування, Кононенко, брати Суркіси і екс-нардеп Крючков виводили гроші з державних обленерго.

  Журналісти програми "Схеми" опублікували записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, братів Суркісів та найближчого соратника президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка, які свідчать про причетність останнього до афер в енергетиці.

  Про це йдеться у новому розслідуванні журналістів.

  "На одному з них найближчий соратник президента зі знанням справи цікавиться перебігом розрахунків із державою бізнесмена Крючкова", – зазначають журналісти.

  У розслідуванні підкреслюється, що контрольний пакет акцій "Запоріжжяобленерго" належить державі в особі Фонду держмайна, але у 2015 році реальний контроль над "Запоріжжяобленерго" здійснювали міноритарні акціонери: брати Григорій та Ігор Суркіси, саме на них працював Дмитро Крючков у той період.

  "Ще в 2015 році "Запоріжжяобленерго" погодилось, що великі місцеві промислові підприємства платитимуть за вже поставлену електроенергію – приватній компанії Крючкова "Енергомережа". А ця фірма, в свою чергу, потім мусить віддати гроші постачальнику. На ці нехитрі тристоронні договори пішли такі заводи олігархів: "Запорізький титано-магнієвий комбінат", "Дніпроспецсталь" і "Запорізький завод феросплав", – йдеться у розслідуванні.

  От тільки гроші за електроенергію "Запоріжжяобленерго" від Крючкова так і не дочекалось. Таким чином тільки у 2015 році напівдержавне підприємство недоотримало півмільярда гривень.

  Офіційне слідство встановило, що частина одержаних від цих підприємств грошей переводилася у готівку – очевидно, аби розподілитись між різними учасниками корупційної схеми.

  Судячи з розмов, отриманих журналістами, Крючков регулярно дає вказівки відвозити різні суми грошей в офіс братам Суркісам.

  Про отримання Кононенком грошей свідчить одна з розмов між Крючковим та Суркісом. У ній соратника президента називають по-батькові – "Віталійовичем", Крючков говорить, що йому "належить десь 430. 430 там "із хвостиком".

  Записи розмов, які опублікували "Схеми", свідчать про причетність братів Суркісів, Крючкова та Кононенка до афер з "Черкасиобленерго" та "Харківобленерго".

  "Контрольний пакет акцій "Черкасиобленерго", як і у випадку із Запоріжжям, належить державі в особі Фонду держмайна. У 2015-му безпосередньо управляла підприємством лояльна братам Суркісам людина – Світлана Кузьмінська, на той час ще й співмешканка Дмитра Крючкова", – зазначають журналісти.

  На одному із записів чутно, що вона замість Крючкова піднімає слухавку його телефону – і дає водію Крючкова Андрію вказівку завезти 600 тис. доларів у приймальню Суркісів.

  "У Черкасах детективи НАБУ також виявили схему з виведення грошей – ідентичну до тієї, яка була ними розкрита у Запоріжжі. Керівниця "Черкасобленерго" Кузьмінська, "Енергомережа" Крючкова та підприємство олігарха Фірташа "Азот", за версією слідства, домовились, що за поставлену електроенергію "Азот" розрахується з Крючковим. А той вже усвою чергу – згодом віддасть гроші обленерго. Так "Енергомережа" отримала майже 300 млн гривень. Але гроші обленерго не віддала", – йдеться у розслідуванні.

  Станом на 2015-й основними власниками "Харківобленерго" були Фонд державного майна та кіпрська фірма, яка входить до бізнес-групи Костянтина Григоришина. Журналісти підкреслюють, що для контролю за обленерго Крючков і його соратники прагнули поставити на підприємство лояльний до себе менеджмент – так само, як в Запоріжжі та Черкасах.

  "Навесні того ж таки 2015 року їм це вдається – схоже, використовуючи адмінресурс. Телефоном Дмитро Крючков не просто контактує з впливовими людьми з оточення президента і заручається підтримкою очільника Харківщини. Він запевняє: ситуація щодо "Харківобленерго" під контролем на рівні президента Порошенка", – вказують журналісти.

  У розмові Крючкова і Котвіцького йдеться, що "П. дав добро. Особисто".

  "Схеми" знайшли приклади того, для чого Дмитру Крючкову з партнерами був потрібен контроль за "Харківобленерго" – вочевидь, щоб заробляти на розроблених ними схемах за участі цієї енергокомпанії. Одна з таких – коли це держпідприємство надавало десятки мільйонів фіндопомоги компаніям, пов'язаним через менеджмент із самим Крючковим. І сподівалось повернути. Та ці гроші до "Харківобленерго" так і не надійшли", – йдеться у розслідуванні.

  Журналісти також попросили експертів проаналізувати здобуті ними аудіофайли разом зі зразками голосів із публічних виступів людей, яких їм вдалося розпізнати. Редакція отримала наступні результати: найбільшу вірогідність мають голоси Григорія Суркіса, Ігоря Суркіса, Ігоря Котвіцького та Дмитра Крючкова. Голос Ігоря Кононенка має високий ступінь вірогідності.  Теги : енергетика Петро Порошенко Григорій Суркіс Ігор Кононенко Схеми Ігор Суркіс
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів