Експерти Ради Європи жорстко розкритикували розслідування Одеської трагедії

  4 Листопада, 2015 11:16
  На думку експертів, розслідування проведено неефективно та упереджено.
  Під час зіткнень в Одесі 2 травня 2014 року загинули 48 осіб
  Фото з відкритих джерел
  Під час зіткнень в Одесі 2 травня 2014 року загинули 48 осіб

  Міжнародна дорадча група опублікувала звіт, у якому розкритикувала хід розслідування трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року, що призвели до загибелі 48 людей.

  Експерти Ради Європи назвали українське слідство неефективним: винних у масових смертях людей так і не встановлено. Окрім того, слідство не відповідало вимогам Європейської конвенції з прав людини.

  Зазначимо, що Міжнародна дорадча група (МДГ), що слідкувала за розслідуванням одеської трагедії, була створена наприкінці 2013 року за ініціативи генсекретаря Ради Європи Торбйорна Ягланда. До її складу ввійшли три незалежні експерти: колишній голова Європейського суду з прав людини Ніколас Братца, колишній суддя ЄСПЛ Володимир Буткевич та екс-прокурор України Олег Анпілогов.

  Так, експерти дійшли висновку, що розслідування трагедії в Одесі, як і на київському Майдані, не задовольняє українське суспільство, яке вже не вірить у незалежне та ефективне розслідування. Натомість українці сприймають як факт безкарність правоохоронців та нездатність влади притягнути винних до відповідальності.

  Наголошується, що за 18 місяців жодного звинувачення щодо причетності до масових смертей, спричинених пожежею в одеському Будинку профспілок, висунуто не було. А розслідування, яке таки було проведено, мало низку недоліків: йому бракувало незалежності та ефективності, також слідство було упередженим, відзначають в МДГ.

  Експерти додали, що виклики перед тими, хто вів розслідування, бути справді значними, проте "влада не має ними виправдовуватись для своїх помилок і невдач".

  Сумніватись у неупередженості розслідування експертам дозволив той факт, що до подій в Одесі напряму були причетні представники міліції. Тому розслідування мав би вести орган, повністю незалежний від МВС. Окрім того, неефективним був і розподіл у розслідуванні між ГПУ та МВС. Загальний кадровий рівень тих, хто вів розслідування, експерти назвали "неадекватним".

  Щодо перших судових слухань у цій справі, то експерти переконані, що рішення висунути звинувачення проти 21 людини в одному звинувачувальному вироку без індивідуалізації всіх деталей звинувачення негативно вплинуло на хід судового процесу. Також занепокоєність викликало рішення суду припинити справи проти двох підозрюваних у скоєнні злочинів 2 травня "на підставі браку доказів".

  Окрім того, в Міжнародній дорадчій групі розкритикували і "комунікативну політику" влади щодо подій в Одесі. Інформація, яка перебувала в центрі уваги громадськості, була недостатньою, малозрозумілою, нерегулярною і суперечливою, йдеться в звіті.

  Експерти наголосили, що хід розслідування одеських подій ще раз засвідчив необхідність створити в Україні Державне бюро розслідувань. Також вони переконані, що розслідування Одеської трагедії повинно продовжуватись. 

  Теги : розслідування одеська трагедія
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів