НБУ перешкоджає українському експорту в ЄС - інвестори

  4 Квiтня, 2016 17:17
  Нацбанк перешкоджає просуванню українського експорту в країни ЄС.

  Національний банк України "вставляє палки в колеса" українському бізнесу, який хоче відкрити свої представництва в ЄС. Експортери скаржаться, що з кінця 2015 року НБУ відмовляє у видачі відповідних ліцензій.

  Про це сьогодні під час "круглого столу" говорили представники бізнес-середовища, повідомив кореспондент UA1. Зокрема, розглядалась проблема просування українського експорту в країни ЄС на прикладі Польщі.

  За інформацією доповідачів, зараз лише 5-10% українських компаній, заснованих у ЄС, отримують індивідуальні ліцензії від НБУ. А за два роки в Національному банку не розробили прозору політику роботи і підтримки тих українських виробників, які готові і хочуть розширювати свій експорт.

  "Хтось відкриває офшори, а ті, хто хоче відкривати бізнес у Європі і робити це правильно, з боку Національного банку має проблеми" – відзначив віце-президент Асоціації українського бізнесу в Польщі Іренеуш Дерек.

  За словами експортерів і польських інвесторів, проблеми з ліцензіями почалися вкінці 2015 – на початку 2016 року, коли НБУ поставив під сумнів можливість створення компанії через онлайн-системи (які пропонує Міністерство юстиції Польщі). Натомість Нацбанк вимагає договір у формі нотаріального акту. Такий "ліцензійний колапс" експортери пов’язують зокрема і з новим в.о. директора департаменту реєстраційних питань і ліцензування Олександром Кириченком, адже у 2014-2015 роках проблем з видачею ліцензій від НБУ не виникало.

  "Фактично НБУ обмежує український бізнес і порушує міжнародні договори з Республікою Польща" – заявив керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON Ярослав Романчук.

  Мається на увазі Договір про правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, підписаний у 1993 році і ратифікований в 1994-му. Він передбачає зокрема те, що офіційні документи однієї країни визнаються на території іншої, і навпаки. НБУ ж вважає, що цей договір не стосується відносин із Нацбанком.

  Це заперечив глава Асоціації адвокатів України Володимир Ратушняк, запевнивши, що відносини з НБУ не є винятком у цьому Договорі. Він також заявив, що в Україні має бути радикально переглянуто регулювання та підхід до інвестиційних процесів, адже "валютний декрет", який регламентує ліцензування інвестицій за кордон, датований 1993 роком. А регулювання Нацбанком інвестицій у 10 тисяч доларів Ратушняк назвав просто смішним.

  "Треба вимагати цих змін, інакше український бізнес просто не виживе у себе в країні. Потрібно розуміти, що ми підписали Угоду про асоціацію з ЄС, що ми відкриваємо український ринок, що зайдуть інвестори з усього світу. А наша держава не дає можливості українському бізнесу виходити на іноземні ринки" – зазначив Володимир Ратушняк.

  У підсумку інвестори і бізнесмени заявили, що і далі будуть домагатися спрощення умов для українського експорту. Для цього будуть підключати, окрім НБУ, Міністерство фінансів, Міністерство економічного розвитку, а також і Верховну Раду, адже "ганебний" валютний декрет 93 року має бути змінений. 

  Теги : інвестиції Польща бізнес нбу ЄС експорт інвестори ліцензія
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів