Антикорупційний форум чи новий політичний проект?

  25 Грудня, 2015 14:56
  Позавчора відбувся Антикорупційний форум. Сподіваюся, всі учасники зрозуміли, що мова йде не стільки про боротьбу з корупцією, скільки про перспективне політичне об’єднання. Це було очевидно і з формату самого заходу, і з риторики спікера-хедлайнера

  Антикорупційний форум як платформа є вигідним для всіх його співтворців:

  • Для Саакашвілі це вихід з ролі губернатора. Тепер він може спокійно грати на всеукраїнському рівні, і ніхто не пред’являтиме йому вихід за компетенцію голови Одеської ОДА. 
  • Для нових/молодих політичних сил (Демократичний Альянс, Сила людей) це публічний зв’язок з впізнаваними та медійними постатями, перспективи залучення додаткового фінансування та долання "вхідних бар’єрів" у велику політику.
  • Для "єврооптимістів" та інших прогресивних екс-журналістів/громадських діячів у парламенті (Сергій Лещенко, Svitlana Zalishchuk і колеги) – це резервний/перспективний політичний майданчик. Їм тісно та незручно в межах БПП та інших парламентських партій. Також це спосіб попідтягувати, в політичному сенсі, своїх друзів та однодумців, яким не вдалося пройди до ВР на минулих виборах.
  • Для пересічних виборців, які вже досягнули емоційного дна від розчарувань у теперішніх елітах та яскраво продемонстрували його рівнем явки на місцевих виборах, це чергова соломинка надії на зміни в країні.

  Так, зараз всі говоритимуть, що про новий політичний проект мова не йде. Але для такої позиції є неозвучені аргументи:

  • Не відомо, коли будуть вибори.
  • Не зрозуміло, за якою системою вони відбуватимуться, і чи потрібне в межах такої системи партійне об’єднання.
  • Саакшвілі, очевидно, має прем’єрські амбіції, і потужна громадсько-політична команда за його спиною – додатковий аргумент у переговорах.
  • Форум готувався в стислі терміни, його фактичними організаторами виступили лише партійні лідери, часу для проведення внутрішньопартійної дискусії не було. А члени молодих партій чутливі до власної партійної ідентичності і "ламати" їх вольовими рішеннями лідерів – неправильно.

  Основні ж ризики цього формату породжені його плюсами:

  • Платформа сильно залежна від постаті Саакашвілі та його особистих політичних рішень. Значна частина, хай неусвідомлено, але сприймає його як месію. Навіть реакція на Саакашвілі присутніх на форумі журналістів дуже нагадувала реакцію на Ющенка впродовж президентської кампанії - 2004. А де є великі очікування від месії, там є і великі розчарування.
  • Незрозумілою є світоглядова/програмна платформа. "Світове кафе" від Валерій Пекар – це просто хороший інструмент для залучення та взаємної прокачки учасників впродовж короткого періоду часу, але не більше. Антикорупційні настрої – це теж добре, але цього недостатньо. Чи вдасться досягти спільних поглядів на напрямок економічної політики (зараз серед організаторів домінує неоліберальна школа, але влаштовує вона далеко не всіх)? Чи доповниться єврооптимізм єврореалізмом? Ці та багато інших питань залишаються відкритими.
  • Чи вдасться 1) партійцям молодих партій та громадським активістам вирости у політиків, а отже більш гнучко дивитися на власну партійну ідентичність, 2) лідерам молодих партій провести відкриту внутрішньопартійну дискусію про можливе об’єднання та принципи формування публічної команди нового проекту (та логіку внутрішніх соціальних ліфтів). 
  • Чи будуть створені умови для системного та диверсифікованого фінансування цієї політичної діяльності. Адже політика – це вільний час. А вільний час – це вільні гроші.

  У будь-якому випадку, проведення форуму оцінюю позитивно. Він пожвавить дискусію не лише у близьких до форуму середовищах, але й у тих, що йому опонують.

  Оригінал тексту

  Теги : Саакашвілі сергій лещенко БПП вибори Валерій Пекар світлана заліщук демократичний альянс антикорупційний форум Рух за очищення
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів